Jak sušit ovoce

Jak sušit ovoce

Jak sušit ovoce

Již naše babičky a prababičky sušily ovoce a není tomu jinak dnes. Sušičky ovoce jsou velice oblíbené a díky nim si můžeme dopřát ovoce i v zimním období.

Jak sušit ovoce?

Způsobů, jak usušit ovoce, je celá řada. Nicméně nejčastěji se ovoce suší samovolně na vzduchu, v troubě, nebo ve speciálních sušičkách potravin. Ve všech případech, se ovoce suší obdobně. V první řade, je nutné jej rozkrájet na malé kousky (pokud máte ovoce s peckou, je dobré ji odstranit). Následně může započít proces sušení.

Sušení ovoce na vzduchu je sice levné (nepotřebujete k němu žádné speciální vybavení, ani elektriku), ale zato trvá nejdéle. Navíc je nutné hlídat, aby vám ovoce v průběhu sušení nezplesnivělo.

Sušení ovoce v troubě je efektivní, nicméně trouby nejsou primárně k tomuto účelu stavěné. Musíte tak hlídat správnou teplotu. Kromě toho je zde i riziko „přesušení“. Navíc elektrická trouba během celého procesu spálí zbytečně moc elektrického proudu.

Poslední možní je sušení ovoce v sušičkách potravin. Jedná se o nejekonomičtější a nejspolehlivější řešení. Sušit můžete na vámi zvolenou teplotu, po vámi nastavený čas. Navíc množství spotřebované energie je minimální.

Jak sušit ovoce

Nejlepší sušičky potravin

Sušení ovoce a jiných potravin je tu už od nepaměti a tato úprava se dochovala až do dnes. Není však ani divu, sušené ovoce je velice oblíbené a je škoda nevyužít plodů na vašich stromech. Tento tradiční způsob uchování potravin se v dřívějších dobách dělal mnohem složitěji, než je tomu dnes. Díky moderní technologii je sušení potravin mnohem efektivnější a hlavně rychlejší. Základem však je, vybrat tu správnou sušičku na potraviny.

Na co si dát pozor při výběru sušičky

Na trhu existuje nespočet druhů sušiček a je dobré se rozhodovat podle nejrůznějších parametrů. Před samotnou koupi si tak položte tyto důležité otázky:

 • Jaké jsou nejlepší sušičky potravin
 • Vlastnosti a funkce sušičky
 • Test sušiček na ovoce a jejich konstrukce
 • Příslušenství k sušičkám

Nejlepší sušičky potravin

Peníze jsou vždy základ a je proto důležité si stanovit strop, za který chcete sušičku pořídit. Sušičky se prodávají již od několika stovek, ale i za několik tisíc. Vybírejte tak pořádně, ať jste se sušičkou spokojení.

 1. Sušičky do 2000 Kč – Jedná se o základ, kdy sušičku využijete párkrát do roka. Počítat můžete se základním sušením a jejich příkon bývá zpravidla do 240 W. Ve většině případů nemají žádné programy ani funkce navíc.
 2. Sušičky od 2000 Kč výše – Patří k nejprodávanějším modelům. Mají nejrůznější funkce a programy. Díky přednastaveným programům nemusíte nastavovat teplotu ani dobu sušení. Automaticky se každý program ukončí. Dají se sehnat v hranatém či kruhovém tvaru.

Vlastnosti a funkce sušičky

Vlastnosti a funkce jsou velice důležité a výběr by měl záležet právě na nich. Vždy je dobré vědět, co od sušičky požadujete a aby danou funkci sušička měla. Čím dražší model koupíte, tím více funkcí a programů bude sušička mít.

Mezi hlavní funkce patří:

 1. Zvukový signál – Jedná se o klasickou funkci, která upozorňuje na konec programu. Pípáním vás upozorní že daný program skončil.
 2. Časovač – S touto funkcí se můžete setkat u mikrovlnek či rýžovarů. Díky časovači se sušička automaticky vypne a nemusíte se o ní dále starat.
 3. Pojistka proti přehřátí – Sušička je vybavená pojistkou, díky které můžete nechat sušičku běžet a odejít pryč. Jakmile by se přístroj přehřál, tak se aktivuje pojistka a přístroj vypne. Jedná se tak o velmi důležitý bezpečnostní prvek.
Jak sušit ovoce

Test sušiček na ovoce – konstrukce

Sušičky na potraviny se rozdělují na dva druhy. Prvním druhem jsou klasické sušičky a druhým sušičky s bočním plněním.

Klasické sušičky

Klasické sušičky se vyznačují nižší pořizovací cenou než sušičky s plněním bokem. Tyto sušičky jsou vyrobené z plastu a jednotlivé pláty na sebe doléhají. Ventilátor je umístěný ve spodní části či nahoře. Nevýhodou těchto sušiček je nerovnoměrné sušení. Během sušícího cyklu je proto potřeba pláty prohazovat. Díky tomu budou všechny pláty s ovocem rovnoměrně usušené. Klasické sušičky tak vyžadují vaši pomoc během cyklu sušení. Ovšem tyto sušičky jsou velmi lehké a jsou tak jednoduché na přenášení. Zde je test sušiček na ovoce.

Sušičky s bočním plněním

Tyto sušičky připomínají menší vinárnu, kde se pláty zasouvají z boku sušičky. Díky umístění ventilátoru v zadní straně je sušení rovnoměrné a nepotřebuje vaši asistenci. Jedná o kvalitnější typy sušiček, které jsou vyrobeny z kvalitního materiálu. Tímto materiálem je nerez. Nevýhodou může být díky robustnější konstrukci však hmotnost. Sušičky jsou těžší a jejich přenášení může být složitější. Jedná se však o kvalitnější modely, na časté sušení potravin.

Příslušenství k sušičkám

Tak jako u ostatních elektrospotřebičů, tak i u sušiček si můžete dokoupit příslušenství. Ve většině případů se však jedná pouze o náhradní pláty. Je proto dobré se při pořízení dívat, zda se dají či nedají dokoupit náhradní pláty. V případě poškození nebo zničení si je můžete dokoupit.

 • Proč zvolit pronájem dodávky?
  Pronájem dodávky vám může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Víte, kdy se vyplatí půjčení dodávky a na jaké příležitosti je využít?
 • Svatební šaty s vlečkou: Jedná se o vhodnou variantu pro vás?
  Existují nevěsty, které si svůj svatební den bez vlečky nedokáží představit. Je pro ně symbolem hojnosti a luxusu, který ke svatbě neodmyslitelně patří. Jsou tu naopak ale i takové, které vlečku ke svým svatebním šatům nechtějí. Podle čeho se rozhodnout, zda šaty s vlečkou budou tou pravou variantou pro vás? Na to vám odpoví článek od svatební krejčové KayaTheTailor.cz.
 • Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Co s tím?
  Staré kotle se vyznačují nehospodárným provozem a zvýšeným rizikem poruch. Podle aktuálního znění zákona o ochraně ovzduší bude od 1. 9. 2024 možné provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5. Starší, již nevyhovující kotle, bude tedy potřeba vyměnit za jiný zdroj tepla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *