Tři způsoby ostření nožů

brousek na nože

Tři způsoby ostření nožů

Víte, jak nejlépe naostřit vaše kuchyňské nože a jakým způsobem se dají ostřit? Dnes vám představíme tři metody, jakým způsobem jdou nože naostřit.

Kuchyňské nože se využívají každý den, a to nejen během vaření, ale i mimo něj. Každý z nás se však určitě dostal do situace, kdy chcete něco uříznout, ale nůž je tupý. V takovém případě padne pár sprostých slov a určitě si postěžujete manželovi, že nože jsou opět tupé. Existují však tři způsoby, jak nože naostřit, a to bez pomoci svého manžela.

brousek na nože

Tři způsoby ostření nožů

  1. Brousek na nože – Jedná se o velmi jednoduchou metodu broušení nože. Pouze vložíte nůž do vymezené spáry a pohybem k sobě nůž ostříte. Brousek obsahuje diamantové a keramické brusivo a je ideální pro broušení kovových čepelí. Využívat ho můžete i na broušení nůžek. Brousek je navíc vybaven protiskluzovou gumovou základnou.
  2. Ocílka na nože – Ocílka je využívaná hlavně v restauracích, kde si během směny brousí kuchaři nože. Jedná se o nástroj k pravidelné údržbě nože a slouží k obnovení původní ostrosti. Pozor, ocílka slouží k udržení ostrosti, ne k samotnému naostření nože. Pokud je nůž vážně tupý, je těžké ocílku ostrost vrátit a je nutné zvolit brousek na nože, nebo brusný kámen. Ocílka se skládá z brusné části, většinou hrubé a hladké a z rukojeti. Vždy je dobré zvolit takovou ocílku, jak dlouhé máte nože.
  3. Brusné kameny – Brusné kameny slouží podobně jako brousek na nože. Můžete je koupit v nejrůznějších hrubostech, a to od extra jemného až po hrubý. Většina brusných kamenů má dva druhy zrnitosti. Oboustranné provedení vám usnadní práci s nabroušením a s vyleštěním nože. Používají se s vodou a minimálním tlakem pro docílení perfektní ostrosti. Brusné kameny slouží také pro broušení hoblíků nebo dlát a mají dlouhou životnost.
brousek na nože

Při vaření tak nečekejte na manžela, až se vrátí z práce, ale naostřete si nože sami. Ostření nožů je velice jednoduché a zvládne to doslova každý, když má ty správné brousky. Neváhejte tak a pořiďte si do kuchyně jeden z následujících brousků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *