Nejvyšší přehrada v Turecku

nejvyšší přehrada v Turecku

Nejvyšší přehrada v Turecku

Nejvyšší přehrada v Turecku se začíná plnit po 10 letech vodou. Spousta měst a obcí tak zůstane pod hladinou a jejich obyvatelé se musí přemístit.

Nejvyšší přehrada v Turecku

Nejvyšší přehrada v Turecku byla dokončena roku 2022 a nyní se plní vodou. Její výstavba započala v roce 2013 a nesla sebou spoustu kritiky. Ta byla hlavně ze strany ekologů, a to proto, že by mohla mít negativní dopad na biologickou rozmanitost v oblasti. Samozřejmostí je, že tuto výstavu kritizovali i místní obyvatelé, kteří zde bydleli celý život. Přesun na jiné místo pro ně tak byl velice nepříjemný.

nejvyšší přehrada v Turecku

Zajímavosti o přehradě

Nejvyšší přehrada v Turecku Yusufelijská přehrada se aktuálně řadí jako pátá nejvyšší klenbová přehrada na světě. Ačkoliv muselo oblast opustit nespočet lidí, tak elektrárna na přehradě dokáže zásobil elektřinou až 2,5 milionů obyvatel. Přehrada se pomalu plní vodou a to s řeky Čoroch. Betonová hráz, která byla vystavěná je vysoká 275 m a patří k nejvyšším v Turecku. Elektrárna by díky třem Francisovým turbínám měla vyrobit 540 MW a měla by začít fungovat již v květnu 2023. Zadržovat by měla nejvyšší přehrada v Turecku 2,2 miliardy metrů krychlových vody. Délka hráze pak činí 410 metrů a původní dokončení mělo být již v roce 2018. Pro Turecko je spuštění této přehrady velkým milníkem a také zárukou elektrické energie.

nejvyšší přehrada v Turecku

Co si přehrada vyžádala

Samozřejmostí je, že si nejvyšší přehrada v Turecku vyžádala i své oběti v podobě přemístění obyvatel na jiná místa. Cena této přehrady se vyšplhala na 1,75 miliardy EUR. Tato cena však není jenom za přehradu a elektrárnu, ale také za další infrastrukturu, jako jsou mosty, silnice, tunely a další věci. Před výstavbou bylo také převezeno více jak 5800 ovocných stromů, které zde rostly. Ačkoliv se zdá, že přehrada vzala životní etapu mnoha lidem, tak opak je pravdou. Sice lidé své obydlí již nikdy neuvidí, ale zato poskytne elektřinu mnohem většímu počtu obyvatel Turecka.

nejvyšší přehrada v Turecku

  • Proč zvolit pronájem dodávky?
    Pronájem dodávky vám může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Víte, kdy se vyplatí půjčení dodávky a na jaké příležitosti je využít?
  • Svatební šaty s vlečkou: Jedná se o vhodnou variantu pro vás?
    Existují nevěsty, které si svůj svatební den bez vlečky nedokáží představit. Je pro ně symbolem hojnosti a luxusu, který ke svatbě neodmyslitelně patří. Jsou tu naopak ale i takové, které vlečku ke svým svatebním šatům nechtějí. Podle čeho se rozhodnout, zda šaty s vlečkou budou tou pravou variantou pro vás? Na to vám odpoví článek od svatební krejčové KayaTheTailor.cz.
  • Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Co s tím?
    Staré kotle se vyznačují nehospodárným provozem a zvýšeným rizikem poruch. Podle aktuálního znění zákona o ochraně ovzduší bude od 1. 9. 2024 možné provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5. Starší, již nevyhovující kotle, bude tedy potřeba vyměnit za jiný zdroj tepla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *