Nejvyšší přehrada v Turecku

nejvyšší přehrada v Turecku

Nejvyšší přehrada v Turecku

Nejvyšší přehrada v Turecku se začíná plnit po 10 letech vodou. Spousta měst a obcí tak zůstane pod hladinou a jejich obyvatelé se musí přemístit.

Nejvyšší přehrada v Turecku

Nejvyšší přehrada v Turecku byla dokončena roku 2022 a nyní se plní vodou. Její výstavba započala v roce 2013 a nesla sebou spoustu kritiky. Ta byla hlavně ze strany ekologů, a to proto, že by mohla mít negativní dopad na biologickou rozmanitost v oblasti. Samozřejmostí je, že tuto výstavu kritizovali i místní obyvatelé, kteří zde bydleli celý život. Přesun na jiné místo pro ně tak byl velice nepříjemný.

nejvyšší přehrada v Turecku

Zajímavosti o přehradě

Nejvyšší přehrada v Turecku Yusufelijská přehrada se aktuálně řadí jako pátá nejvyšší klenbová přehrada na světě. Ačkoliv muselo oblast opustit nespočet lidí, tak elektrárna na přehradě dokáže zásobil elektřinou až 2,5 milionů obyvatel. Přehrada se pomalu plní vodou a to s řeky Čoroch. Betonová hráz, která byla vystavěná je vysoká 275 m a patří k nejvyšším v Turecku. Elektrárna by díky třem Francisovým turbínám měla vyrobit 540 MW a měla by začít fungovat již v květnu 2023. Zadržovat by měla nejvyšší přehrada v Turecku 2,2 miliardy metrů krychlových vody. Délka hráze pak činí 410 metrů a původní dokončení mělo být již v roce 2018. Pro Turecko je spuštění této přehrady velkým milníkem a také zárukou elektrické energie.

nejvyšší přehrada v Turecku

Co si přehrada vyžádala

Samozřejmostí je, že si nejvyšší přehrada v Turecku vyžádala i své oběti v podobě přemístění obyvatel na jiná místa. Cena této přehrady se vyšplhala na 1,75 miliardy EUR. Tato cena však není jenom za přehradu a elektrárnu, ale také za další infrastrukturu, jako jsou mosty, silnice, tunely a další věci. Před výstavbou bylo také převezeno více jak 5800 ovocných stromů, které zde rostly. Ačkoliv se zdá, že přehrada vzala životní etapu mnoha lidem, tak opak je pravdou. Sice lidé své obydlí již nikdy neuvidí, ale zato poskytne elektřinu mnohem většímu počtu obyvatel Turecka.

nejvyšší přehrada v Turecku

  • Plesová Sezóna 2023/2024: Trendy v šatech a doplňcích
    Plesová sezóna je opět tady a přináší s sebou okouzlující svět módy, který se neustále vyvíjí. Letošní rok je ovlivněn návratem klasiky s moderním nádechem, což se odráží v trendech plesových šatů a doplňků. V čem tedy letos zaručeně zazáříte?
  • Ten nejlepší hovězí steak snadno a rychle
    Příprava hovězího steaku je uměním, které začíná výběrem správného masa. Kvalitní kus hovězího, ideálně ribeye nebo sirloin, je základem pro vynikající steak. Klíčovým faktorem je, aby maso mělo rovnoměrně rozložené tukové proužky, což zajišťuje jeho šťavnatost a plnou chuť. Jak si doma připravit ten nejlepší hovězí steak jako z restaurace?
  • Sladké Vánoce: Čokoládové a kávové dárky pro ženy
    Vánoce jsou za dveřmi a s nimi přichází ten příjemný, ale také nároční čas, kdy vybíráme perfektní dárky pro naše milované. Když přemýšlíme o dárcích pro ženy v našem životě – ať už jsou to dárky pro maminku, dárky pro babičku, dárky pro sestru, dárky pro přítelkyni nebo dárky pro nejlepší kamarádku – chceme vybrat něco, co oslaví jejich jedinečnost a udělá jim opravdovou radost. A co může být lepší než kombinace luxusní čokolády a vybrané kávy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *