Šnečí farma a restaurace v ČR

šnečí farma a restaurace

Šnečí farma a restaurace v ČR

Ačkoliv se to nezdá, tak v České republice existuje šnečí farma a restaurace. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, tak se zaměřte na tento skvělý článek.

Zajímavosti o šnečí farmě

Mnoho lidí nejspíše neví, že existuje šnečí farma a restaurace právě v České republice. Tato farma vznikla v roce 2017 a za tu dobu se hodně rozrostla. V dnešní době má stovky odběratelů, a to jak u nás, tak v Itálii, či Španělsku. Za rok je tato farma schopná vyprodukovat až 30 tun šneků, a to ve vysoké kvalitě. Není však ani divu, šneci zde mají ty nejlepší možné podmínky a dbá se na velmi přísnou hygienu.

Šneci, které se na farmě chovají

Aktuálně se na farmě chovají dva druhy šneků, kteří mají ve středoevropském klimatu nejlepší předpoklady k chovu. První z nich je hlemýžď africký neboli Helix Aspersa Maxima a druhý hlemýžď Helix Aspersa Müller. Oba tyto druhy mají na šnečí farmě perfektní podmínky, a to se týká jak stravy, tak vlhkosti a teploty. Jedině díky tomu a neustálé kontrole lze garantovat, že šnečí farma a restaurace má tu nejvyšší možnou kvalitu.

  1. Helix Aspersa Maxima

Tento šnek pochází z Malé Asie, západní Evropy a také se původně objevoval ve Středomoří. Ovšem jeho hlavním domovem je severní část Afriky, kde jsou i jeho poddruhy. Šnek se také nazývá jako šnek velký jedlý, či jedlý kaviárový hlemýžď. Tento šnek se objevil poprvé v České republice v roce 2008 a to v Praze-Holešovicích.

Šnek Maxima má nahnědlou až šedou barvu a jeho ulita je žluto-hnědá a pevná. Většinou se tito šneci živí zeleninou, ovocnými stromy, či obiloviny. V dospělosti pak dorůstá od 4 do 5 cm. Šneci jsou oboupohlavní a produkují jak vajíčka, tak spermie. Zajímavostí je, že jsou všechny vajíčka kladena do předem připravených štěrbin. Hlavním důvodem chovu je kvalitní a velice chutný kaviár a maso. Při chovu je důležité dodržovat neustálou vlhkost, díky které se šnekům výborně daří.

šnečí farma a restaurace
  • Helix Aspersa Müller

Druh Aspersa Müller patří společně s Maxima k nejrozšířenějším jedlým druhům. Tento šnek se nazývá šnek skvrnitý a výška ulity může dosahovat až 3 cm. Ulita a barva ulity se může lišit, a to podle věku šneka a kde žije. Většinou se však jedná o žlutohnědé pruhy, které se liší šířkou a počtem pruhů.

Tak jako ostatní šneci, tak i Müller preferuje vlhké oblasti s lehkou půdou a nižší nadmořskou výškou. Můžeme se s ním ale potkat i v parkách, zahradách, ale i u polí. Tento šnek, je navíc nejúspěšnější kolonizátor mezi plži, a to proto, že má vynikající odolnost. V gastronomii se vyznačuje svojí jedinečnou chutí a milují ho lidé po celém Světě. Zastoupení má však i v kosmetickém průmyslu.

šnečí farma a restaurace

Šnečí restaurace

Šnečí farma a restaurace leží na jednom místě a je zde tak všechno pohromadě. Restaurace nabízí speciality ze šneků a můžete zde ochutnat šneky po Burgunsku, šnečí filé v tortille, či šnečí filé v žampiónech. Dále zde připravují grilované šneky, ke kterým si můžete dát salsu, kari s kokosovým mlékem, či česnekovou omáčku s olivovým olejem. Samozřejmostí je, že se jídla obměňují a zážitková restaurace má neustále co nabídnout.

šnečí farma a restaurace

Proč si jednou za čas dopřát šneky

Ačkoliv se to nezdá, tak šneci patří k velké delikatese. Jen v porovnání, Francouzové, či Italové spotřebují ročně 25–36 tun šneků. Není však ani divu, šneci patří mezi jídlo, které má velmi nízký obsah kalorií a ba naopak vysoký obsah bílkovin. Šnečí maso obsahuje pouze 76 kalorií, a to na 100 g masa. Je tak velice dietní, a navíc neobsahuje žádné šlachy, ani kosti. Dále mají 17 procent proteinů a jsou prospěšné pro organizmus.

Kde se šnečí farma a restaurace nachází

Šnečí farma a restaurace se nachází kousek od Prahy, a to K Drahani 1012/1. Je zde velké parkoviště, na kterém pohodlně zaparkujete Váš vůz. Vybavení jsou zde i pro cyklisty a kolo můžete nechat ve stojanech hned u restaurace. Pro více informací stačí navštívit jejich internetové stránky, kde se dozvíte více zajímavých informací o celé farmě a restauraci samotné.

  • Vyklízecí práce po úmrtí: Praktické tipy a kroky pro hladký průběh
    Likvidace pozůstalosti po úmrtí blízkého je nejen náročné emocionálně, ale také prakticky. Pro mnoho lidí jde o nový a často stresující úkol. Tento článek vám přináší přehled kroků a praktických tipů, které vám mohou pomoci zvládnout celý proces efektivně a bez zbytečných komplikací.
  • Likvidace pozůstalosti a vyklízecí práce: Jak na efektivní vyklizení bytu a sklepu po úmrtí
    Likvidace pozůstalosti je činnost, která může být po ztrátě blízkého velmi náročná. Vyklizení bytu nebo sklepu často přináší emočně náročné okamžiky, zvláště pokud se setkáváme s věcmi, které nám připomínají zesnulého. V tomto článku se podíváme, jak proces vyklízení pozůstalosti pojmout efektivně, ať už plánujete vyklidit byt sami, nebo se rozhodnete využít profesionální vyklízecí služby.
  • Nová okna jako cesta k úsporám za energie
    Zásadní přestavba nebo celková rekonstrukce bytu či domu kvůli úsporám za teplo a energie? Renovovat bydlení stojí čas i peníze, přesto je možné vylepšit vzhled svého domova bez nutnosti zásadních stavebních úprav, a k tomu ještě ušetřit nemalé peníze za energie. Investice do nových plastových oken je poměrně snadným řešením, které splňuje oboje – zpříjemní bydlení, současně sníží účty za vytápění. Kdy se rozhodnout pro výměnu oken a jaká okna vybrat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *