The Line, megalomanské město uprostřed pouště
The Line, megalomanské město uprostřed pouště
Saúdská Arábie začala budovat své nové mega město, které přepíše historii. The Line je neuvěřitelný projekt, který ohromí vzhledem i kompletní vybaveností.
Co je The Line?
Ačkoliv se zdál být tento projekt nemožný, tak nás opět Saúdská Arábie překvapila a už nyní začala pracovat na realizaci megalomanského města The Line. Toto město bude ležet v poušti a jeho hlavním cílem je život bez aut, silnic a jakékoliv uhlíkové stopy. Rozkládat se bude od Neomu u Rudého moře, a to jižně od města Tabuk. Saúdská Arábie tak přetvoří sny ve skutečnost a v poušti vybuduje prosperující město.
Co The Line nabídne?
Tento megalomanský projekt již započal a nyní se pracuje na 170 km dlouhém příkopu, kde se začnou dělat základy a celá infrastruktura pro The Line. Toto město by mělo pojmout až 9 milionů obyvatel a mělo by zajistit až 380 tisíc pracovních míst. Celé město by mělo být navíc poháněné z obnovitelných zdrojů a mělo by být klimaticky neutrální.
Páteř města skládající se ze 3 vrstev
Hlavním bodem celého města bude páteř, která bude mít 170 km a bude se skládat ze tří hlavních vrstev. Ta první bude nadzemní a bude určena pouze pro chodce. Druhou vrstvou bude podzemní část, která bude určena pro infrastrukturu města. Třetí vrstvu pak bude tvořit dopravní uzel. V tom se bude pohybovat vysokorychlostní metro s tubusy pro vozidla AI. Toto metro bude dosahovat rychlosti až 512 km/h a z jednoho konce na druhý se dostanete za neuvěřitelných 20 minut. Dle slov tamního korunního prince Mohammed Bin Salmana bude toto město připravené na civilizační revoluci.
The Line se bude také pyšnit jednotnou zrcadlovou fasádou, která bude představovat velkou zrcadlovou zeď. Samostatná stavba by měly vyrůst nad páteří celého komplexu a měla by dosahovat 500 metrů na výšku a 200 m na šířku, a to po celé délce. Ve městě by měly být zakomponovány obchody, kanceláře, bydlení a mnoho dalšího. Po celé délce z vnitřní strany by mělo vyrůst také zelené atrium. Atrium by mělo být otevřené a místy by mělo mít střechu se zelenou plochou.
Odhadovaná cena za náklady je vypočítána na 200 miliard dolarů, ovšem v některých případech se udává, že by se částka mohla vyšplhat až na 1 bilion dolarů. Na kolik ve skutečnosti vyjde celá stavba je pouze v oblacích a proto, je tato cena pouze odhad.
Skepse ohledně The Line
Tak jako u každé stavby, tak i u této vznikají dohady ohledně funkčnosti města a další otázky. Někteří tvrdí, že tak dlouhá a souvislá stěna nedává z hlediska teploty a tlaku vzduchu žádný smysl. Dále pak někteří, jako je Marshall Brown architekt na univerzitě v Princetonu dodávají, že na využití pouště k bydlení je potřeba ještě lepší techniky a je potřeba na projektu ještě zapracovat. Jak celá stavba dopadne a zda dojde k její kompletní obydlenosti a funkčnosti se ještě nějaký čas nedozvíme. Ovšem není radno Saúdskou Arábii podceňovat, jedná se o velmoc, která dokáže z nemožného udělat možné. Proto i město The Line může být za nějaký ten rok skutečností.
- Rychlá a spolehlivá instalatérská pohotovost v PrazePlánujete renovaci koupelny, máte problém s bojlerem, nebo se vám nečekaně rozbila trubka? Pokud ano, tak neváhejte a oslovte specializovanou firmu.
- Proč jsou důležité jednorázové rukavice?Jednorázové rukavice jsou důležitou ochranou rukou před křížovou kontaminací i při kontaktu s chemikáliemi nebo zpracování potravin. Které vybrat?
- Umělá inteligence jako překladač: Budoucnost mezilidské komunikaceV posledních letech se umělá inteligence (AI) stala jedním z nejvýznamnějších pokroků ve světě technologií, a to z dobrého důvodu. Jednou z oblastí, kde AI přináší zásadní změny, je překlad jazyků. Díky pokročilým algoritmům a strojovému učení jsou dnes překlady prováděné umělou inteligencí přesnější, rychlejší a přístupnější než kdykoliv předtím. Tento článek se zaměří na to, jak AI transformuje svět překladů, jaké jsou její výhody i omezení a jaký má potenciál do budoucnosti.