Ostrov z odpadků v Tichém oceánu

ostrov z odpadků

Ostrov z odpadků v Tichém oceánu

Každý ví, že je v dnešní době problém s odpadem. Ovšem věděli jste, že existuje v Tichém oceánu ostrov z odpadků, který je větší než Německo a Francie?

Jen málo lidí si umí představit, že by existoval ostrov z odpadků, který je větší jak celé Německo a Francie dohromady. Ovšem tento ostrov opravdu existuje a mnoho vědců a ekologických aktivistů se o tom přesvědčili na vlastní oči. Tento ostrov však není jenom velký jako tyto dva státy, ale dokonce je několikrát převyšuje. Lidská nedbalost a chamtivost, je tak velká, že nejen, že za vznik ostrovu mohou lidé, ale také je to mnoha lidem úplně jedno. Především se jedná o velké magnáty světových firem.

Poloha ostrovu

Ostrov z odpadků má celkovou plochu 1,6 milionů čtverečních kilometrů a v roce 2017 se podal návrh, aby se ostrov zařadil jako nový stát pod názvem Souostroví odpadků. Díky tomu, že se skvrna neustále hýbe, je těžké určit její přesnou polohu. Ovšem udává se, že její poloha je mezi 135 a 155 západní délky a 35 až 42 stupněm severní šířky. V dnešní době by se dala skvrna přirovnat velikostí k Iránu, či k Mongolsku. Ostrov z odpadků však není jenom jeden, ale podle studie jich je nejméně 5. Tyto ostrovy se neustále mění, ale za největší se považuje subtropický gyr v severním Pacifiku. Ten leží mezi Havajskými ostrovy a Kalifornií.

ostrov z odpadků

Ostrov z odpadků a jeho složení

Složení tohoto ostrova z odpadků je převážně z plastu. Z velké části je tento ostrov tvořen převážně mikro plastem a usazeným kalem. Tento ostrov nejde ovšem zpozorovat ze satelitních snímků a to proto, že plasty a odpad přebijí barva oceánu. Celková hmotnost ostrovu se odhaduje na 79 tun, ovšem toto číslo není přesné a to proto, že je těžké jeho hmotnost určit. Ostrov z odpadků je ze 75 % procent tvořen malými kusy plastu a to do 5 cm. Z toho asi polovina představuje odpad z rybářské činnosti a průmyslu. Pokud bychom spojili všech pět ostrovů, tak se odhaduje hmotnost na 270 000 tun dopadu. Z této celkové hmotnosti tvoří velkou část odpadu kusy, které jsou o velikosti 20 cm. Ovšem, odpad na povrchu je jen minimum z toho, co se nachází na dně oceánu.

Živočichové si ostrov z odpadků osídlili

Může to znít jakkoliv, ale ostrov z odpadků má i své živočichy. V minulosti byl pro tyto živočichy život v Tichém oceánu nepředstavitelný a neměli se kde zdržovat. Je to jako byste byly na poušti, kde nic není. Ovšem teď se na této poušti objevil plovoucí ostrov, na kterém mohou přežívat. Při posledních výzkumech, kdy bylo sebráno velké množství plastu s těchto oblastí se ukázalo, že živočichové dokáží přežít až několik let. Tým biologů, který se výzkumem zabýval zjistil, že v plastech přežívají pobřežní druhy. Jde převážně o sasanky, obojživelníky, mořské červy, hvězdice, či kraby. Navíc se na plastech rozšiřují rostliny, které slouží jako potrava. Organizmy a pobřežní druhy se tak rozmnožují a vzniká soběstačné pobřežní společenství, a to na volném oceánu. Jde o jev, který si nikdo z nás nedovedl představit a to proto, že tyto druhy žijí obvykle tisíce kilometrů daleko od ostrova z odpadků.

Boj proti odpadu – likvidace

Samozřejmostí je, že existují společnosti, které se snaží ostrov z odpadků zmenšit a čistí vody oceánu. Společnost The Ocean Voyages Institute, se snaží vylovit a z recyklovat odpad, který se v oceánu nachází. Zakladatelem této společnosti je Mary Crowley, který bojuje proti znečišťování a rok od roku má lepší a lepší výsledky. O tom svědčí i fakt, že v první polovině roku 2020 udělali rekord v hmotnosti vyloveného odpadu. Během této doby dokázali vylovit 170 tun odpadu a je to největší množství, které se během tak krátkého času vylovilo. Šlo skoro o dvojnásobek vyloveného odpadu, než byl předchozí rekord, a to díky vymoženosti technologie.

Samozřejmostí je, že srovnání s celkovou hmotností ostrovu, je to doslova prd. Ovšem každý snaha se počítá a kdyby se do čištění oceánů zapojovalo více lidí, nebyl by oceán takový, jaký je dnes. Při zdolání tohoto rekordu tvořil odpad převážně rybářské sítě a kousky plastů. Sítě jsou tou nejhorší věcí pro živočichy, jako jsou želvy, či ptáci, kteří v nich uvíznou a nemohou se dostat pryč.

ostrov z odpadků

Ostrov odpadků jako samostatný stát

Zní to jako šílenství, které byste mohli vidět v amerických filmech, ale opak je pravdou. Stát The Trash Isles navrhla skupina aktivistů, a to na popud, aby se s ostrovem odpadků začalo něco dělat. Pokud by schválení prošlo, byly by členské země nuceny znečištění řešit. Zakladatelé však neotáleli a ostrov z odpadků má již vlastní měnu, vlajku, poštovní známku a také pas. Všechny tyto vytvořené věci, mají poukazovat na znečistění oceánů a jsou tak i vyobrazeny. Měna zvaná Debris (odpad) má tři hodnoty a to 20,50 a 100.

Bankovky Debris:

  • 20 Debris – Na bankovce je vyobrazena chobotnice, která je obklopena velkým množstvím odpadu, ve kterém plave. Z druhé strany je pak želva, která má deformovaný krunýř, díky plastu, který má na obvodu krunýře. Je obklopena odpadky, které požírá.
  • 50 Debris – Na jedné straně bankovky se nachází racci, kteří jsou obklopeni velkým množstvím odpadu. Na druhé straně je pak lachtan, který má kolem krku rybářskou síť a leží na hromadě odpadků.
  • 100 Debris – Tato bankovka vyobrazuje racka, který má na hlavě plast a je tak omezen jak o pohyb, tak o další životní funkce. Z druhé strany je pohled na oceán, který je pokryt odpadky.

Velkou zajímavostí je, že stát se občanem Trash Isles může úplně každý. Stačí Vám pouze uvést iniciály a emailovou adresu na stránkách change.org. Jako první právoplatnou osobou, byl bývalý viceprezident Al Gore, který se stal jejich tváří kampaně. Ostatně jsou zde i další známé osobnosti. Celá kampaň cílí hlavně na mladé lidi, kteří mají velký vliv do budoucna a je potřeba na tento problém poukázat.

Dle studií se udává, že pokud se nezačne ostrov z odpadků likvidovat, tak bude do roku 2050 plastový odpad převyšovat počet ryb a mohlo by jít o světovou katastrofu.

  • Jakou vybrat domácí čističku odpadních vod?
    Co je domácí čistička odpadních vod? Domovní čistírna odpadních vod (ČOV) je zařízení, které čistí odpadní vodu z domácností tak, aby ji bylo možné znovu využít nebo bezpečně vypustit do přírody. Jedním z pokročilých modelů na trhu je SBR MAD od společnosti Delfin, která svým provedením a funkcemi vyniká mezi konkurencí.
  • Sháníte geodeta pro svůj projekt?
    Geodetické podklady, jako jsou polohopis a výškopis, laserové skenování nebo 3D modely, tvoří základní kámen úspěšného stavebního projektu. Pro projektanty znamenají přesné a přehledné podklady nejen snadnější práci, ale i výraznou časovou a finanční úsporu. Představují data, která zobrazují skutečný stav terénu, budov nebo jiných objektů, a umožňují vytvoření plánů bez rizika nepřesností či chyb.
  • Vyklízecí práce po úmrtí: Praktické tipy a kroky pro hladký průběh
    Likvidace pozůstalosti po úmrtí blízkého je nejen náročné emocionálně, ale také prakticky. Pro mnoho lidí jde o nový a často stresující úkol. Tento článek vám přináší přehled kroků a praktických tipů, které vám mohou pomoci zvládnout celý proces efektivně a bez zbytečných komplikací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *