Jak využít dýňová semínka

jak využít dýňová semínka

Jak využít dýňová semínka

Halloween je už za dveřmi a přijde čas dlabání dýní. Víte, jak využít dýňová semínka, které se na první pohled zdají být jenom odpadem na vyhození?

Halloween je hlavně o dýních

Ačkoliv není halloween náš svátek, tak se u nás poměrně dost slaví. Ať už se jedná o nejrůznější kostýmové akce, tak o dlabání dýní. Právě dlabání dýní je u nás velice oblíbené a v každé obci nebo městě se pořádají akce, kde si každý vydlabe tu svojí. Víte však, jak využít dýňová semínka, které vám z dýně zbydou? Dnes si řekneme, proč je škoda je vyhodit.

Jak využít dýňová semínka v kuchyni

Dýňová semínka se dají využít nejrůznějším způsobem, ale je potřeba je pořádně očistit a usušit. Při dlabání dýní tak nevyhazujte semínka, ale dávejte je bokem. Jakmile budete mít dýni vydlabanou a semínka dané stranou, tak můžete začít s jejich očištěním. Dýňová semínka se dají využít do polévky, do rizota nebo třeba do domácího chleba a jiného pečiva.

jak využít dýňová semínka

Varianty sušení dýňových semínek

Nejlepší variantou je semínka ponořit do vody a zbavit je veškeré dřeně a vlákniny. Jakmile budou semínka čisté, tak je sceďte a rozložte na plech. Na plechu je nechte schnout po dobu 10 – 12 dní s tím, že je občas promícháte.

Druhou variantou je sušení pomocí trouby. Vložíte plech se semínky do trouby a zapnete jí na 200 stupňů. Necháte hodinu v troubě s občasným promícháním, ať jsou dobře proschlé. Poté je vyndáte a necháte vychladnout.

Semínka je dobré před konzumací opražit a až potom oloupat. Ačkoliv je loupání velice nepříjemné a nikoho nebaví, tak výsledek stojí za to. Jádra semínek jsou totiž velice chutná a dají se využít různými způsoby. Nejlépe se loupají ostrým nožíkem, či nehty.

Jak využít dýňová semínka – pražení

Z velké většiny se dýňové semínka praží na pánvi. Jejich specifická chuť pak dokonale vyladí vaše podzimní polévky a saláty.

Příprava na pražení:

 • Vyloupaná semínka dýní
 • Sůl
 • Olivový olej
 • Koření, dle chuti

Na pánvi rozpálíte olej a na mírném ohni pražíte. Jakmile začnou chytat semínka nahnědlou barvu nebo pukat, tak máte hotovo. Můžete je posypat solí nebo některým oblíbeným kořením. Taková semínka můžete začít ihned konzumovat nebo uschovat.

jak využít dýňová semínka

K čemu se hodí dýňová semínka

Opražená dýňová semínka jsou vhodná do podzimním a zimních polévek, ale také do salátů. Nejvíce se využívají do dýňových hustých polévek, kde se po naservírování přidají na povrch polévky. Také se přidávají do domácího pečiva nebo salátů.

Dýňová semínka jsou velmi zdravá

Dýňová semínka obsahují mnoho zdraví prospěšných látek a také mnoho minerálů. Kladně působí na imunitní systém a jsou zdrojem zinku. Dále obsahují železo, mangan, měď a také hořčík. Samozřejmostí je i obsah vitamínů, a to vitamín E a B.

jak využít dýňová semínka

Ať už využijete pražená semínka z dýní jakkoliv, tak věřte, že neuděláte chybu. Nejen, že jsou velice chutné, ale jsou také zdravé a byla by škoda je nevyužít. Nyní už víte, jak využít dýňová semínka a na co jsou dobrá. Proto je letos nevyhazujte a radši je využijte efektivně pro vaše zdraví.

 • Víte kam investovat peníze?
  Máte peníze k investování, ale nemůžete se rozhodnout, kam je dát zhodnotit? Pokud zvolíte jeden z těchto způsobů, tak rozhodně neprohloupíte.
 • Nejlepší narozeninové dárky pro muže
  Blíží se narozeniny vaší drahé polovičky a stále nevíte, co koupit? Pokud vsadíte na tyto tři osvědčené dárky, tak určitě nešlápnete vedle.
 • Co je EFT terapie a pro koho je vhodná?
  EFT je zkratka anglického termínu Emotional Freedom Techniques, což doslova znamená Techniky emoční svobody. Alternativní psychoterapeutická technika EFT je založena na teorii, že negativní emoce našeho těla jsou způsobeny poruchou energetického pole těla, nebo naopak, tyto emoce mohou tento stav vyvolat. Změny energetického systému a návratu k rovnováze dochází díky jemnému ťukání na akupunkturní body a souběžnému soustředění na pocity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *