Jak využít dýňová semínka

jak využít dýňová semínka

Jak využít dýňová semínka

Halloween je už za dveřmi a přijde čas dlabání dýní. Víte, jak využít dýňová semínka, které se na první pohled zdají být jenom odpadem na vyhození?

Halloween je hlavně o dýních

Ačkoliv není halloween náš svátek, tak se u nás poměrně dost slaví. Ať už se jedná o nejrůznější kostýmové akce, tak o dlabání dýní. Právě dlabání dýní je u nás velice oblíbené a v každé obci nebo městě se pořádají akce, kde si každý vydlabe tu svojí. Víte však, jak využít dýňová semínka, které vám z dýně zbydou? Dnes si řekneme, proč je škoda je vyhodit.

Jak využít dýňová semínka v kuchyni

Dýňová semínka se dají využít nejrůznějším způsobem, ale je potřeba je pořádně očistit a usušit. Při dlabání dýní tak nevyhazujte semínka, ale dávejte je bokem. Jakmile budete mít dýni vydlabanou a semínka dané stranou, tak můžete začít s jejich očištěním. Dýňová semínka se dají využít do polévky, do rizota nebo třeba do domácího chleba a jiného pečiva.

jak využít dýňová semínka

Varianty sušení dýňových semínek

Nejlepší variantou je semínka ponořit do vody a zbavit je veškeré dřeně a vlákniny. Jakmile budou semínka čisté, tak je sceďte a rozložte na plech. Na plechu je nechte schnout po dobu 10 – 12 dní s tím, že je občas promícháte.

Druhou variantou je sušení pomocí trouby. Vložíte plech se semínky do trouby a zapnete jí na 200 stupňů. Necháte hodinu v troubě s občasným promícháním, ať jsou dobře proschlé. Poté je vyndáte a necháte vychladnout.

Semínka je dobré před konzumací opražit a až potom oloupat. Ačkoliv je loupání velice nepříjemné a nikoho nebaví, tak výsledek stojí za to. Jádra semínek jsou totiž velice chutná a dají se využít různými způsoby. Nejlépe se loupají ostrým nožíkem, či nehty.

Jak využít dýňová semínka – pražení

Z velké většiny se dýňové semínka praží na pánvi. Jejich specifická chuť pak dokonale vyladí vaše podzimní polévky a saláty.

Příprava na pražení:

 • Vyloupaná semínka dýní
 • Sůl
 • Olivový olej
 • Koření, dle chuti

Na pánvi rozpálíte olej a na mírném ohni pražíte. Jakmile začnou chytat semínka nahnědlou barvu nebo pukat, tak máte hotovo. Můžete je posypat solí nebo některým oblíbeným kořením. Taková semínka můžete začít ihned konzumovat nebo uschovat.

jak využít dýňová semínka

K čemu se hodí dýňová semínka

Opražená dýňová semínka jsou vhodná do podzimním a zimních polévek, ale také do salátů. Nejvíce se využívají do dýňových hustých polévek, kde se po naservírování přidají na povrch polévky. Také se přidávají do domácího pečiva nebo salátů.

Dýňová semínka jsou velmi zdravá

Dýňová semínka obsahují mnoho zdraví prospěšných látek a také mnoho minerálů. Kladně působí na imunitní systém a jsou zdrojem zinku. Dále obsahují železo, mangan, měď a také hořčík. Samozřejmostí je i obsah vitamínů, a to vitamín E a B.

jak využít dýňová semínka

Ať už využijete pražená semínka z dýní jakkoliv, tak věřte, že neuděláte chybu. Nejen, že jsou velice chutné, ale jsou také zdravé a byla by škoda je nevyužít. Nyní už víte, jak využít dýňová semínka a na co jsou dobrá. Proto je letos nevyhazujte a radši je využijte efektivně pro vaše zdraví.

 • Proč zvolit pronájem dodávky?
  Pronájem dodávky vám může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Víte, kdy se vyplatí půjčení dodávky a na jaké příležitosti je využít?
 • Svatební šaty s vlečkou: Jedná se o vhodnou variantu pro vás?
  Existují nevěsty, které si svůj svatební den bez vlečky nedokáží představit. Je pro ně symbolem hojnosti a luxusu, který ke svatbě neodmyslitelně patří. Jsou tu naopak ale i takové, které vlečku ke svým svatebním šatům nechtějí. Podle čeho se rozhodnout, zda šaty s vlečkou budou tou pravou variantou pro vás? Na to vám odpoví článek od svatební krejčové KayaTheTailor.cz.
 • Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Co s tím?
  Staré kotle se vyznačují nehospodárným provozem a zvýšeným rizikem poruch. Podle aktuálního znění zákona o ochraně ovzduší bude od 1. 9. 2024 možné provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5. Starší, již nevyhovující kotle, bude tedy potřeba vyměnit za jiný zdroj tepla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *