Oktoberfest – zajímavosti, které jste nevěděli

Oktoberfest

Oktoberfest – zajímavosti, které jste nevěděli

Víte, co je Oktoberfest a co se zde děje kromě pití lahodného piva? Dnes si představíme zajímavosti, které jste o Oktoberfestu určitě nevěděli.

Historie Oktoberfestu

Mnoho lidí si myslí, že dnešní podoba Oktoberfestu je stejná jako kdysi a že i tehdy teklo pivo proudem. Ovšem opak je pravdou, kdysi se totiž nejednalo o pivní festival, ale celý Oktoberfest vznikl úplně z jiného důvodu.

Psal se rok 1810, kdy se konala svatba Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburskou. Tato svatba byla velká svála a byl to velmi významný den nejen pro tento pár, ale i pro celý jejich dvůr. Ve dnech 12. až 17. října se tak konaly oslavy na jejich počest a celá tato sláva byla zakončena koňskými dostihy. Tím vznikl základ nynějšího Oktoberfestu a od tohoto ruku se každým rokem oslavy opakovaly s tím rozdílem, že se přesunuly na září, kdy bylo lepší počasí.

Oktoberfest

Zajímavosti o Oktoberfestu

 • Začátek pití – I Oktoberfest má svá pravidla a nezačíná se pít dříve, než starosta Mnichova neodzátkuje první sud piva. Poté se celý festival rozjede ve velkém.
 • Oktoberfest není jen o pivu – V areálu, kde se festival pořádá najdete i stan, kde se podává pouze víno. Milovníci vína si tak zde přijdou na své a věřte, že je o co stát.
 • Vlastní pošta – Vzhledem k vysoké návštěvnosti je na Oktoberfestu i jejich vlastní pošta. Každoročně se z ní odešle více jak 130 tisíc dopisů a pohledů.
 • Klobouk je základ – Na Oktoberfest vyrazte určitě s kloboukem, protože ten představuje vaše bohatství. Čím více budete mít na klobouku kozích chumáčů, za tím více zámožného budete považování.
Oktoberfest
 • Hudba – Ta patří mezi dominanty Oktoberfestu a v každém stanu hraje kapela tradiční bavorskou hudbu. Samozřejmostí je, že do svého repertoáru zahrnují i nejnovější hity dnešní doby.
 • Pije se hlavně na zdraví – Ačkoliv se to nezdá, tak pití piva bylo na Oktoberfestu hlavně ze zdravotních důvodu. V 19. století totiž nebylo v Bavorsku moc pitné vody a lidé tak dávali přednost pivu, které bylo nejen chuťově lepší, ale také mnohem více zdravější a bezpečnější.
 • Všechny děti jsou vítány – Oktoberfest není jen o pití piva, ale také o zábavě. Každoročně sem zavítá nespočet rodin si užít zábavu. Najdete zde mnoho atrakcí pro děti a také zábavný program. Kolotoče, cirkus, horská dráha a další atrakce zde rozhodně nechybí.
 • NávštěvnostOktoberfest navštíví během každého roku okolo 6 milionů lidí z celého světa. Jedná se o největší pivní festival na světě, rozložený na 64 akrovém areálu. Tereziánská louka, kde se festival pořádá je tak zaplavena lidmi, kteří holdují pivu. Z 70 % se jedná o lidi z Bavorska, kteří tento festival opravdu prožívají.
 • Zaměstnanci – Takto velký festival potřebuje nejen perfektní organizaci, ale také zaměstnance, kteří zde budou během trvání pracovat. Během každého roku je zde zaměstnáno více jak 12 tisíc lidí z nichž až 2000 tvoří číšníci.
 • Místa k sezení – Příjemně se usaďte, neboť Oktoberfest nabízí až 120 tisíc míst k sezení. Ano, čtete správně, místa k sezení je zde opravdu dostatek a každý si tak zde najde své místečko.
 • Občerstvení – Samozřejmostí je, že kde se pije, tam se také jí. Na Oktoberfestu najdete mnoho stánků s občerstvením, a to nejrůznějšího druhu. V předešlých ročnících se zde každoročně prodalo více jak 220 tisíc párků, 460 tisíc pečených kuřat či 880 pečených volů. Samozřejmostí jsou také vegetariánské jídla či sladké.
 • Ztráty a nálezy Kancelář ztráty a nálezy, takzvaně „Lost and found“ je na Oktoberfestu velice důležitá. Jen si představte, že máte 6 milionů podnapilých zákazníků, v takovém případě nejspíše někdo něco ztratí. Od toho tady slouží ztráty a nálezy, ve kterých každoročně skončí nespočet předmětů. Po skončení festivalu je zde v průměru nalezeno 900 pasů, 400 telefonů, či 50 fotoaparátů. Mezi rarity ztracené na festivalu patří psi, invalidní vozíky, zubní protézy či dětské kočárky.
  To však není všechno, Oktoberfest vytvořil i takzvanou ztracenou dětskou kancelář pro všechny rodiče, kteří si nedávají pozor na své děti. Ročně si do kanceláře pro děti dojde nespočet opilých rodičů.
Oktoberfest
 • Zákaz vstupu pro Paris Hilton – Ano, čtete správně na Oktoberfetst už se nikdy nepodívá zpěvačka Paris Hilton. Ta v roce 2006 udělala poprask tím, že propagovala bez dovolení organizátorů svojí značku vína „Richproseco“ a byl jí tak udělen celoživotní zákaz vstupu.
 • Speciální pivo – Na Oktoberfestu se prodává speciální pivo, a to Ok-toberfestbier. V dřívějších letech se podávali piva v kamenných pohárech, které vystřídaly tupláky. Pivo které se zde čepuje má 6,5 % alkoholu a loni se vypilo více jak 7 milionů litrů. Dle statistik se jedná o 30% roční produkce bavorských pivovarů. Cena piva se v roce 2023 pohybuje okolo 300 Kč.
 • Oblečení – Samozřejmě na Oktoberfestu nechybí i dobové oblečení. Za tradiční se považuje u mužů kožené kalhoty Lederhosen a u žen lidový oděv Dirndl.

Pokud jste nikdy na Oktoberfestu nebyli, tak zvažte jeho navštívení. Atmosféra, která zde je, je opravdu ohromující a věřte, že si to užijete jak vy, tak vaše děti.

 • Jak využít dýňová semínka
  Halloween je už za dveřmi a přijde čas dlabání dýní. Víte, jak využít dýňová semínka, které se na první pohled zdají být jenom odpadem na vyhození?
 • Oktoberfest – zajímavosti, které jste nevěděli
  Víte, co je Oktoberfest a co se zde děje kromě pití lahodného piva? Dnes si představíme zajímavosti, které jste o Oktoberfestu určitě nevěděli.
 • Svět bludišť v Drnholci
  Hledáte víkendovou zábavu pro celou rodinu na jižní Moravě? Pokud ano, tak zkuste nový svět bludišť, který vznikl nedaleko Pálavy, a to v obci Drnholec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *