Med z pampelišek a další zajímavosti

med z pampelišek

Med z pampelišek a další zajímavosti

Naše babičky, či dokonce maminky dobře znají, co je med z pampelišek. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, tak se podívejte, na jeho výrobu a zajímavosti.

Med z pampelišek se dělá už od nepaměti a v mnoha vesnicích se dělá dodnes. Tento med není nijak náročný a dokáže si ho každý udělat u sebe doma. Navíc Vás nebude stát skoro žádné peníze a budete mít na zimu vystaráno.

Pampelišky rostou hojně na loukách a je škoda toho nevyužít. Stačí si vzít košík a začít sbírat jako smyslu zbavení. Med z pampelišek začíná právě na louce, kde musíte posbírat co nejvíce květů. Sbírejte však pouze květy a ukládejte je do prodyšných nádob. Nedoporučuje se igelitka, ani sáček. Nejlepší čas na sbírání je v poledne, kdy jsou všechny pampelišky nádherně otevřené. Také je dobré je sbírat mimo komunikaci, ať nejsou něčím napadané.

Med z pampelišek – příprava a suroviny

Na získání 1 litru medu budete potřebovat:

  1. 380–450 rozvinutých květů pampelišek
  2. 1 l vody
  3. 2 citróny, které se rozkrájí na plátky
  4. 1 kg bílého, či třtinového cukru (záleží jakou barvu medu chcete)
med z pampelišek

Krok za krokem, jak na med z pampelišek

  • Jakmile budete mít pampelišky natrhané, tak je dobré je lehounce opláchnout pod vodou. Díky tomu se zbavíte všech nečistot a drobných broučků, které se mohou v pampeliškách vyskytovat. Poté můžete dát všechny pampelišky do velkého hrnce, přilit 1 litr vody a přivést k varu.
  • Pampelišky vařte zhruba 15-20 minut a poté přidejte na malé plátky nakrájený citrón. Citrón musí být zbavený všech semínek, která jsou hořká. Po přidání nechte hrnec s tekutinou na 24 hodin v chladném místě.
  • Následují den přeceďte všechno v hrnci přes plátýnko a pořádně všechno vyždímejte, ať získáte všechno, co v pampeliškách a citrónu bylo. Do tekutiny, kterou přecedíte přidejte cukr a přiveďte k varu. Nechte probublávat minimálně 1,5 hodiny. Pampeliškový med poté začne houstnout.
  • Pokud si myslíte, že je už med z pampelišek hotový, tak stačí udělat jednoduchý trik. Vychlaďte si talířek, na který kápněte horký med a nechte jej zchladnout. Pokud pak vezmete talíř a kapka nesteče, je med hotoví.

Pozor: Med z pampelišek nalívejte do čistých sklenic a to, když je med teplý. Sklenice musí mít gumové, či závitové hrdlo, aby se do nich nedostal vzduch. Po vychladnutí medu je uložte na tmavé a chladné místo.

med z pampelišek

Hustota medu

Hustotu medu můžete ovlivnit podle sebe. Ovšem lepší je, když je med trošku hustší než tekutý. Poté se dobře roztírá po chlebu, či dává do čaje.

Pokud chcete med hustší, tak nechte vařit med z pampelišek déle. Čím déle necháte med vařit, tím více se odpaří vody a zbude Vám zkaramelizovaný med. Pokud chcete med z pampelišek světlejší, tak zvolte bílý med. Pokud tmavší, tak zvolte cukr třtinový.

Zajímavosti o pampelišce obecně

U pampelišek se potvrdilo mnoho zdravích účinků na organismus:

  • Napomáhá tvorbě žluči
  • Odvodňuje
  • Dobrá při dodržování hladovky
  • Léčí nemoci sleziny, ledvin a jater
  • Zlepšuje trávení
  • Odbourává žlučníkové kameny
  • Čistí žaludek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *