Slavnostní pečená husa k svátku svatého Martina

Slavnostní pečená husa k svátku svatého Martina

Když se listopadové nebe zbarví do šedivých odstínů a podzimní vítr přinese chladné večery, je tu svátek svatého Martina – čas, kdy se rodina a přátelé scházejí, aby společně oslavili začátek nového vinařského roku a pochutnali si na tradičním svatomartinském menu. Hlavním bodem této hostiny je nepochybně pečená husa, jejíž zlatavá kůrčička a šťavnaté maso představují skutečnou pochoutku. Provedeme vás krok za krokem přípravou této delikatesy, při které využijeme nejlepší kuchyňské pomůcky od damaškových nožů až po praktické kuchyňské nůžky a další vhodné nádobí.

Ingredience:

1 celá husa (cca 4–5 kg)
4 jablka, střední velikosti
2 velké cibule
2 lžíce medu
3 lžíce olivového oleje
4 snítky čerstvého tymiánu
4 snítky čerstvého rozmarýnu
Sůl a čerstvě mletý černý pepř
Lžička drceného kmínu
1 pomeranč
500 ml drůbežího vývaru

Náčiní:

Kvalitní damaškový nůž
Kvalitní kuchyňské nůžky
Hluboký pekáč s víkem

Postup:

1. Vyjměte husu z lednice alespoň hodinu před přípravou, aby se aklimatizovala na pokojovou teplotu. Použijte ostré damaškové nože, které díky své preciznosti a ostrosti usnadní řezání a přípravu masa. Husu důkladně omyjte zvenku i zevnitř a osušte. S kuchyňskými nůžkami odstraňte přebytečnou kůži a tuk. Vnitřní a vnější část husy důkladně osolte, opepřete a posypte kmínem.

2. Jablka oloupejte, vykrojte jádřince a nakrájejte na čtvrtky. Cibule oloupejte a nakrájejte na osminy. V misce smíchejte jablka, cibuli, tymián, rozmarýn a nastrouhanou kůru z pomeranče.

3. Husu naplňte připravenou směsí. Zavřete otvor špejlemi nebo ji pevně zavažte kuchyňským provázkem. Aby se náplň během pečení nesypala, můžete použít kuchyňské nůžky, které vám pomohou špejle nebo provázek bezpečně zafixovat.


4. Husu položte prsíčky dolů do hlubokého pečicího nádobí. Rozehřejte troubu na 180 °C. Husu potřete směsí olivového oleje a medu a vložte do trouby. Pečte přiklopené 2 hodiny. Poté husu otočte a pečte další 1,5 hodiny, dokud kůže není zlatavá a křupavá.

5. Během poslední hodiny pečení husu občas přelévejte vypečenou šťávou, aby se zvýraznila její chutnost. Po upečení nechte husu před krájením alespoň 20 minut odpočinout. Pak použijte damaškový nůž pro dokonalé vykrojení porcí a servírujte s pečenými jablky a cibulí.

6. Podávejte husu na velkém podnosu, který bude stejně tak slavnostní jako samotný pokrm. Nezapomeňte na dušené červené zelí, bramborové knedlíky a lahodné svatomartinské víno, které podtrhne celkovou chuť vaší svatomartinské hostiny.

  • Víte kam investovat peníze?
    Máte peníze k investování, ale nemůžete se rozhodnout, kam je dát zhodnotit? Pokud zvolíte jeden z těchto způsobů, tak rozhodně neprohloupíte.
  • Nejlepší narozeninové dárky pro muže
    Blíží se narozeniny vaší drahé polovičky a stále nevíte, co koupit? Pokud vsadíte na tyto tři osvědčené dárky, tak určitě nešlápnete vedle.
  • Co je EFT terapie a pro koho je vhodná?
    EFT je zkratka anglického termínu Emotional Freedom Techniques, což doslova znamená Techniky emoční svobody. Alternativní psychoterapeutická technika EFT je založena na teorii, že negativní emoce našeho těla jsou způsobeny poruchou energetického pole těla, nebo naopak, tyto emoce mohou tento stav vyvolat. Změny energetického systému a návratu k rovnováze dochází díky jemnému ťukání na akupunkturní body a souběžnému soustředění na pocity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *