Zelenina a to co o ní možná nevíte

zelenina

Zelenina a to co o ní možná nevíte

Zelenina by měla patřit na každý talíř a proto se v tomto článku podíváme, jak bychom měli postupovat v případě pěstování a co je pro zeleninu důležité.

Pomalu, ale jistě už byste měli mít svoje rajčata na záhoně a čekat na první květy. To stejné se samozřejmě týká i paprik, okurků a dalších sazenic zeleniny, co jste si předpěstovali dopředu. Jelikož je už po „zmrzlých“, tak Vám nehrozí ani ranní mrazíky, či jiné nepříjemnosti. Jediným možným nepřítelem jsou tak kroupy a bouřky.

Jak se starat a pěstovat zeleninu?

Tuto otázku si klade možná mnoho z nás, odpovědi se však u mnoha lidí liší. Ať už se jedná o papriky, rajčata, nebo okurky, na jednom se pěstitelé shodnou a to na dostatečné zálivce. Úzce spjaté s bohatou úrodou je také jejich péče o záhonek. Ten musí být bez plevelu aostatních rostlin, aby jim zbytečně nebraly živiny a vodu. Velkou váhu hraje také podzimní hnojení, které Vám dokáže výsledek i zdvojnásobit a to díky dostatečnému času na vstřebání hnojiva do zeminy. Pokud jste však hnojení na podzim nestihli, nic se neděje, hnojit můžete i v průběhu růstu.

Důležitá fakta, nejen o rajčatech

Velmi důležité je, aby rajčata v průběhu růstu byla vždy dostatečně přivázaná a zalévaná. Velkou výhodou je také zaštipování výhonků, ty zbytečně berou živiny a energii plodícím hlavám. Ve směs nedojde nikdy k dozrání všech plodů a tyto výrůstky zbytečně zpomalují dozrání ostatních rajčat. Proto neváhejte a tyto výrostky odštípněte.

U paprik je zajímavostí, že mají kořeny pouze do 10 centimetrů, což znamená, že potřebují neustálou zálivku. Další věcí, u paprik je jejich sázení, to by se nemělo provádět déle než 5 let po sobě na stejném místě. Zelenina pěstovaná v květináčích se k tomu samozřejmě nevztahuje.

Velmi oblíbená zelenina je také okurka a to ať už hadovka, tak salátovka. U této zeleniny je důležité dodržovat dostatečně zahnojenou zeminu a hlavně zálivku. U okurků platí zalévání dvojnásob, protože jsou velice náchylné. Je potřeba zálivku směřovat směrem k rostlině, tak aby se zbytečně nenamočily listy. Ty by mohly začít plesnivět a zničily byste si úrodu. (lze zamezit postřikem proti plísni) Okurky se z pravidla sklízí každé tři dny, záleží však na tom, zda chcete vypěstovat salátovky, nebo nakladačky.

zelenina

Kdy zalévat?

Jestliže pěstujete rajčata, okurky, papriky a další zeleninu, je potřeba dbát také na čas zalévání. To by mělo být ideálně v ranních nebo večerních hodinách, aby nedocházelo k popálení rostliny na rozpraženém slunci.

Ať už se rozhodnete na vašem záhonku pěstovat jakoukoliv zeleninu, mějte na paměti pár těchto rad. Snad se Vám úroda vydaří a vy budete mít na talíři zeleninu z vlastní zahrádky. Přece jenom, ceny zeleniny jdou stále nahoru.

  • Plesová Sezóna 2023/2024: Trendy v šatech a doplňcích
    Plesová sezóna je opět tady a přináší s sebou okouzlující svět módy, který se neustále vyvíjí. Letošní rok je ovlivněn návratem klasiky s moderním nádechem, což se odráží v trendech plesových šatů a doplňků. V čem tedy letos zaručeně zazáříte?
  • Ten nejlepší hovězí steak snadno a rychle
    Příprava hovězího steaku je uměním, které začíná výběrem správného masa. Kvalitní kus hovězího, ideálně ribeye nebo sirloin, je základem pro vynikající steak. Klíčovým faktorem je, aby maso mělo rovnoměrně rozložené tukové proužky, což zajišťuje jeho šťavnatost a plnou chuť. Jak si doma připravit ten nejlepší hovězí steak jako z restaurace?
  • Sladké Vánoce: Čokoládové a kávové dárky pro ženy
    Vánoce jsou za dveřmi a s nimi přichází ten příjemný, ale také nároční čas, kdy vybíráme perfektní dárky pro naše milované. Když přemýšlíme o dárcích pro ženy v našem životě – ať už jsou to dárky pro maminku, dárky pro babičku, dárky pro sestru, dárky pro přítelkyni nebo dárky pro nejlepší kamarádku – chceme vybrat něco, co oslaví jejich jedinečnost a udělá jim opravdovou radost. A co může být lepší než kombinace luxusní čokolády a vybrané kávy?

One thought on “Zelenina a to co o ní možná nevíte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *