Zelenina a to co o ní možná nevíte

zelenina

Zelenina a to co o ní možná nevíte

Zelenina by měla patřit na každý talíř a proto se v tomto článku podíváme, jak bychom měli postupovat v případě pěstování a co je pro zeleninu důležité.

Pomalu, ale jistě už byste měli mít svoje rajčata na záhoně a čekat na první květy. To stejné se samozřejmě týká i paprik, okurků a dalších sazenic zeleniny, co jste si předpěstovali dopředu. Jelikož je už po „zmrzlých“, tak Vám nehrozí ani ranní mrazíky, či jiné nepříjemnosti. Jediným možným nepřítelem jsou tak kroupy a bouřky.

Jak se starat a pěstovat zeleninu?

Tuto otázku si klade možná mnoho z nás, odpovědi se však u mnoha lidí liší. Ať už se jedná o papriky, rajčata, nebo okurky, na jednom se pěstitelé shodnou a to na dostatečné zálivce. Úzce spjaté s bohatou úrodou je také jejich péče o záhonek. Ten musí být bez plevelu aostatních rostlin, aby jim zbytečně nebraly živiny a vodu. Velkou váhu hraje také podzimní hnojení, které Vám dokáže výsledek i zdvojnásobit a to díky dostatečnému času na vstřebání hnojiva do zeminy. Pokud jste však hnojení na podzim nestihli, nic se neděje, hnojit můžete i v průběhu růstu.

Důležitá fakta, nejen o rajčatech

Velmi důležité je, aby rajčata v průběhu růstu byla vždy dostatečně přivázaná a zalévaná. Velkou výhodou je také zaštipování výhonků, ty zbytečně berou živiny a energii plodícím hlavám. Ve směs nedojde nikdy k dozrání všech plodů a tyto výrůstky zbytečně zpomalují dozrání ostatních rajčat. Proto neváhejte a tyto výrostky odštípněte.

U paprik je zajímavostí, že mají kořeny pouze do 10 centimetrů, což znamená, že potřebují neustálou zálivku. Další věcí, u paprik je jejich sázení, to by se nemělo provádět déle než 5 let po sobě na stejném místě. Zelenina pěstovaná v květináčích se k tomu samozřejmě nevztahuje.

Velmi oblíbená zelenina je také okurka a to ať už hadovka, tak salátovka. U této zeleniny je důležité dodržovat dostatečně zahnojenou zeminu a hlavně zálivku. U okurků platí zalévání dvojnásob, protože jsou velice náchylné. Je potřeba zálivku směřovat směrem k rostlině, tak aby se zbytečně nenamočily listy. Ty by mohly začít plesnivět a zničily byste si úrodu. (lze zamezit postřikem proti plísni) Okurky se z pravidla sklízí každé tři dny, záleží však na tom, zda chcete vypěstovat salátovky, nebo nakladačky.

zelenina

Kdy zalévat?

Jestliže pěstujete rajčata, okurky, papriky a další zeleninu, je potřeba dbát také na čas zalévání. To by mělo být ideálně v ranních nebo večerních hodinách, aby nedocházelo k popálení rostliny na rozpraženém slunci.

Ať už se rozhodnete na vašem záhonku pěstovat jakoukoliv zeleninu, mějte na paměti pár těchto rad. Snad se Vám úroda vydaří a vy budete mít na talíři zeleninu z vlastní zahrádky. Přece jenom, ceny zeleniny jdou stále nahoru.

  • Drobná domácí elektronika
    Drobnou elektronikou je vybavena každá domácnost a do našeho života neodmyslitelně patří. Náhradní baterie a žárovky jsou základem v každém domě.
  • Začíná sezóna, čas vyrazit na moto a cyklo výlety. Kam, co a jak?
    Léto už je za rohem a počasí láká na moto a cyklo výlety. Zde jsou zajímavé typy, kam vyrazit.
  • Kratom
    Kvalita je jedna z věcí, kterou vyhledává každý z nás. V případě, že jste milovníky kratomu, tak pro vás máme typ, kde najdete vysokou kvalitu za super cenu.

One thought on “Zelenina a to co o ní možná nevíte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *