Halloween: Tajemný svátek stínů a tradic

Halloween

Halloween: Tajemný svátek stínů a tradic

Halloween neboli předvečer svátku Všech svatých, je svátek, k němuž neodmyslitelně patří vyřezávané dýně se strašidelnými obličeji, sladkosti a děti v kostýmech. Připadá na 31. října a je nejen dobovou podívanou, ale také oživením magických tradic z dob dávných Keltů.

Od Samhainu k Halloweenu

Vše začalo s keltským svátkem Samhain, který označoval konec sklizně a přechod k temnější polovině roku. Keltové věřili, že v tuto dobu se hranice mezi světem živých a mrtvých stírá a duchové mrtvých se mohou vrátit na zem. Proti zlým duchům se chránili pomocí ohňů a strašidelných masek, které měly zlé duchy vystrašit.

S postupem času a příchodem křesťanství byl Samhain přetvořen na svátek všech svatých, známý také jako All Hallows‘ Eve, odtud pochází současný název Halloween. Slaví se v předvečer onoho svátku a je nejstrašidelnější nocí v roce!

Symboly, tradice a kostýmy

Strašidelná dýně s vyřezaným obličejem, známá jako Jack-o‘-lantern, má svůj původ v irské legendě o lstivém Jackovi, který podvedl ďábla a byl potrestán věčným blouděním mezi světy pouze s hořícím uhlíkem ve vyřezané řepě. Při příchodu irských imigrantů do Ameriky se řepa změnila na mnohem dostupnější dýni.

Také „trick-or-treating“ neboli tradice, kdy děti chodí od dveří k dveřím a žádají o sladkosti, má své kořeny v středověké Evropě. Děti v kostýmech pro děti, ba i dospělí v kostýmech pro dospělé se převlékají za nejrůznější postavy, více či méně strašidelné – od klasických upírů po kostýmy jeptišky nebo kostýmy anděla. V posledních letech se kostýmy na Halloween staly skutečným fenoménem, ať už jde o detailní repliky oblíbených postav nebo originální nápady vyrobené doma.

Halloween

Moderní oslavy

V dnešní době se Halloween stal globálním fenoménem, který je čím dál víc oblíbený po celém světě. Ať už jde o strašidelné večírky, návštěvu „haunted houses“ nebo sledování hororových filmů, každý si najde svůj způsob, jak oslavit tento mystický svátek a vytěžit z jeho tajemné atmosféry to nejlepší.

V některých zemích, například v Mexiku, je oslava mrtvých bujarým a radostný svátkem plným barev. Říká se mu Día de los Muertos a lidé při něm vzpomínají na zemřelé příbuzné a přátele.

Halloween jako zpestření podzimních dnů

Halloween je mnohem více než jen komerční svátek plný sladkostí a kostýmů. Je to připomínka dávných tradic, spojení s našimi předky a chvíle, kdy můžeme popustit uzdu své fantazii a užít si v temných podzimních večerech trochu legrace. Tak ať už vás tento svátek zastihne s dýní v ruce či pod peřinou při sledování hororu, mějte na paměti bohatou historii a tradici, která za tímto svátkem stojí.

  • Proč zvolit pronájem dodávky?
    Pronájem dodávky vám může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Víte, kdy se vyplatí půjčení dodávky a na jaké příležitosti je využít?
  • Svatební šaty s vlečkou: Jedná se o vhodnou variantu pro vás?
    Existují nevěsty, které si svůj svatební den bez vlečky nedokáží představit. Je pro ně symbolem hojnosti a luxusu, který ke svatbě neodmyslitelně patří. Jsou tu naopak ale i takové, které vlečku ke svým svatebním šatům nechtějí. Podle čeho se rozhodnout, zda šaty s vlečkou budou tou pravou variantou pro vás? Na to vám odpoví článek od svatební krejčové KayaTheTailor.cz.
  • Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Co s tím?
    Staré kotle se vyznačují nehospodárným provozem a zvýšeným rizikem poruch. Podle aktuálního znění zákona o ochraně ovzduší bude od 1. 9. 2024 možné provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5. Starší, již nevyhovující kotle, bude tedy potřeba vyměnit za jiný zdroj tepla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *