Halloween: Tajemný svátek stínů a tradic

Halloween

Halloween: Tajemný svátek stínů a tradic

Halloween neboli předvečer svátku Všech svatých, je svátek, k němuž neodmyslitelně patří vyřezávané dýně se strašidelnými obličeji, sladkosti a děti v kostýmech. Připadá na 31. října a je nejen dobovou podívanou, ale také oživením magických tradic z dob dávných Keltů.

Od Samhainu k Halloweenu

Vše začalo s keltským svátkem Samhain, který označoval konec sklizně a přechod k temnější polovině roku. Keltové věřili, že v tuto dobu se hranice mezi světem živých a mrtvých stírá a duchové mrtvých se mohou vrátit na zem. Proti zlým duchům se chránili pomocí ohňů a strašidelných masek, které měly zlé duchy vystrašit.

S postupem času a příchodem křesťanství byl Samhain přetvořen na svátek všech svatých, známý také jako All Hallows‘ Eve, odtud pochází současný název Halloween. Slaví se v předvečer onoho svátku a je nejstrašidelnější nocí v roce!

Symboly, tradice a kostýmy

Strašidelná dýně s vyřezaným obličejem, známá jako Jack-o‘-lantern, má svůj původ v irské legendě o lstivém Jackovi, který podvedl ďábla a byl potrestán věčným blouděním mezi světy pouze s hořícím uhlíkem ve vyřezané řepě. Při příchodu irských imigrantů do Ameriky se řepa změnila na mnohem dostupnější dýni.

Také „trick-or-treating“ neboli tradice, kdy děti chodí od dveří k dveřím a žádají o sladkosti, má své kořeny v středověké Evropě. Děti v kostýmech pro děti, ba i dospělí v kostýmech pro dospělé se převlékají za nejrůznější postavy, více či méně strašidelné – od klasických upírů po kostýmy jeptišky nebo kostýmy anděla. V posledních letech se kostýmy na Halloween staly skutečným fenoménem, ať už jde o detailní repliky oblíbených postav nebo originální nápady vyrobené doma.

Halloween

Moderní oslavy

V dnešní době se Halloween stal globálním fenoménem, který je čím dál víc oblíbený po celém světě. Ať už jde o strašidelné večírky, návštěvu „haunted houses“ nebo sledování hororových filmů, každý si najde svůj způsob, jak oslavit tento mystický svátek a vytěžit z jeho tajemné atmosféry to nejlepší.

V některých zemích, například v Mexiku, je oslava mrtvých bujarým a radostný svátkem plným barev. Říká se mu Día de los Muertos a lidé při něm vzpomínají na zemřelé příbuzné a přátele.

Halloween jako zpestření podzimních dnů

Halloween je mnohem více než jen komerční svátek plný sladkostí a kostýmů. Je to připomínka dávných tradic, spojení s našimi předky a chvíle, kdy můžeme popustit uzdu své fantazii a užít si v temných podzimních večerech trochu legrace. Tak ať už vás tento svátek zastihne s dýní v ruce či pod peřinou při sledování hororu, mějte na paměti bohatou historii a tradici, která za tímto svátkem stojí.

  • Víte kam investovat peníze?
    Máte peníze k investování, ale nemůžete se rozhodnout, kam je dát zhodnotit? Pokud zvolíte jeden z těchto způsobů, tak rozhodně neprohloupíte.
  • Nejlepší narozeninové dárky pro muže
    Blíží se narozeniny vaší drahé polovičky a stále nevíte, co koupit? Pokud vsadíte na tyto tři osvědčené dárky, tak určitě nešlápnete vedle.
  • Co je EFT terapie a pro koho je vhodná?
    EFT je zkratka anglického termínu Emotional Freedom Techniques, což doslova znamená Techniky emoční svobody. Alternativní psychoterapeutická technika EFT je založena na teorii, že negativní emoce našeho těla jsou způsobeny poruchou energetického pole těla, nebo naopak, tyto emoce mohou tento stav vyvolat. Změny energetického systému a návratu k rovnováze dochází díky jemnému ťukání na akupunkturní body a souběžnému soustředění na pocity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *