Toaletu můžete splachovat dešťovou vodou. Jak na to?

zakra splachování záchodu

Toaletu můžete splachovat dešťovou vodou. Jak na to?

Ceny vodného a stočného každoročně rostou – a když se nabízí jakákoliv možnost, jak za vodu ušetřit, měli bychom ji přivítat s otevřenou náručí. Málokdo však tuší, že kromě rozšířených úsporných opatření je možné částku na faktuře ponížit ještě o něco více – třeba až o třetinu. Napadlo vás někdy splachovat toaletu dešťovkou?

Na splachování připadá spousta pitné vody

Není tajemstvím, že toaleta při splachování „konzumuje“ významnou část celkové spotřeby vody v domácnosti. Denně se jedná o cca 30-40 % pitné vody, za což běžná čtyřčlenná rodina zaplatí zhruba pět set korun měsíčně. Ročně se tak jedná o tisíce korun, které by mohly zůstat v rodinné kase. A proč se bránit dešťovce, když je zadarmo, a navíc přispívá k udržitelnosti životního prostředí?

Problém tkví v byrokracii

Hlavním důvodem, proč se dešťová voda k splachování toalety a dalším činnostem využívá jen zřídka, je komplikovaná byrokracie. Aktuálně neexistuje jasná definice parametrů, které musí užitková dešťová voda splňovat. Povolení na stavbu domu využívajícího dešťovou vodu tak závisí pouze na stanovisku krajské hygieny, která se k projektům vyjadřuje individuálně.

V dohledné době by se tato situace mohla změnit, protože od začátku loňského roku je využití srážkové vody zakotveno v zákoně. Definice srážkové vody již byla zanesena a nyní „pouze“ stačí vytvořit konkrétní vyhlášku s parametry pro zajištění zdravotní nezávadnosti.

zakra splachování záchodu

Jak dešťovku zachytávat a čistit?

Pokud jste se rozhodli, že dešťovou vodu využijete při splachování toalety (a případně k dalším účelům), budete si muset pořídit akumulační neboli retenční nádrž. Ta dešťovku uchová čerstvou a dostupnou po celý rok.

Nedílnou součástí retenční nádrže musí být filtrační mechanismus, který vodu pročistí od spadaných listů a větví, prachu a dalších nečistot.

Spoustu dalších informací ohledně zachytávání dešťové vody a jejího dalšího využití, jakožto i o výběru retenční nádrže, najdete na stránkách projekční kanceláře ZAKRA.

  • Víte kam investovat peníze?
    Máte peníze k investování, ale nemůžete se rozhodnout, kam je dát zhodnotit? Pokud zvolíte jeden z těchto způsobů, tak rozhodně neprohloupíte.
  • Nejlepší narozeninové dárky pro muže
    Blíží se narozeniny vaší drahé polovičky a stále nevíte, co koupit? Pokud vsadíte na tyto tři osvědčené dárky, tak určitě nešlápnete vedle.
  • Co je EFT terapie a pro koho je vhodná?
    EFT je zkratka anglického termínu Emotional Freedom Techniques, což doslova znamená Techniky emoční svobody. Alternativní psychoterapeutická technika EFT je založena na teorii, že negativní emoce našeho těla jsou způsobeny poruchou energetického pole těla, nebo naopak, tyto emoce mohou tento stav vyvolat. Změny energetického systému a návratu k rovnováze dochází díky jemnému ťukání na akupunkturní body a souběžnému soustředění na pocity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *