Toaletu můžete splachovat dešťovou vodou. Jak na to?

zakra splachování záchodu

Toaletu můžete splachovat dešťovou vodou. Jak na to?

Ceny vodného a stočného každoročně rostou – a když se nabízí jakákoliv možnost, jak za vodu ušetřit, měli bychom ji přivítat s otevřenou náručí. Málokdo však tuší, že kromě rozšířených úsporných opatření je možné částku na faktuře ponížit ještě o něco více – třeba až o třetinu. Napadlo vás někdy splachovat toaletu dešťovkou?

Na splachování připadá spousta pitné vody

Není tajemstvím, že toaleta při splachování „konzumuje“ významnou část celkové spotřeby vody v domácnosti. Denně se jedná o cca 30-40 % pitné vody, za což běžná čtyřčlenná rodina zaplatí zhruba pět set korun měsíčně. Ročně se tak jedná o tisíce korun, které by mohly zůstat v rodinné kase. A proč se bránit dešťovce, když je zadarmo, a navíc přispívá k udržitelnosti životního prostředí?

Problém tkví v byrokracii

Hlavním důvodem, proč se dešťová voda k splachování toalety a dalším činnostem využívá jen zřídka, je komplikovaná byrokracie. Aktuálně neexistuje jasná definice parametrů, které musí užitková dešťová voda splňovat. Povolení na stavbu domu využívajícího dešťovou vodu tak závisí pouze na stanovisku krajské hygieny, která se k projektům vyjadřuje individuálně.

V dohledné době by se tato situace mohla změnit, protože od začátku loňského roku je využití srážkové vody zakotveno v zákoně. Definice srážkové vody již byla zanesena a nyní „pouze“ stačí vytvořit konkrétní vyhlášku s parametry pro zajištění zdravotní nezávadnosti.

zakra splachování záchodu

Jak dešťovku zachytávat a čistit?

Pokud jste se rozhodli, že dešťovou vodu využijete při splachování toalety (a případně k dalším účelům), budete si muset pořídit akumulační neboli retenční nádrž. Ta dešťovku uchová čerstvou a dostupnou po celý rok.

Nedílnou součástí retenční nádrže musí být filtrační mechanismus, který vodu pročistí od spadaných listů a větví, prachu a dalších nečistot.

Spoustu dalších informací ohledně zachytávání dešťové vody a jejího dalšího využití, jakožto i o výběru retenční nádrže, najdete na stránkách projekční kanceláře ZAKRA.

  • Proč zvolit pronájem dodávky?
    Pronájem dodávky vám může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Víte, kdy se vyplatí půjčení dodávky a na jaké příležitosti je využít?
  • Svatební šaty s vlečkou: Jedná se o vhodnou variantu pro vás?
    Existují nevěsty, které si svůj svatební den bez vlečky nedokáží představit. Je pro ně symbolem hojnosti a luxusu, který ke svatbě neodmyslitelně patří. Jsou tu naopak ale i takové, které vlečku ke svým svatebním šatům nechtějí. Podle čeho se rozhodnout, zda šaty s vlečkou budou tou pravou variantou pro vás? Na to vám odpoví článek od svatební krejčové KayaTheTailor.cz.
  • Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Co s tím?
    Staré kotle se vyznačují nehospodárným provozem a zvýšeným rizikem poruch. Podle aktuálního znění zákona o ochraně ovzduší bude od 1. 9. 2024 možné provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5. Starší, již nevyhovující kotle, bude tedy potřeba vyměnit za jiný zdroj tepla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *