Nejdelší vysutý most na světě – Dolní Morava

nejdelší vysutý most

Nejdelší vysutý most na světě – Dolní Morava

Věděli jste, že na Dolní Moravě vznikl nejdelší vysutý most na světě? Pokud ne, tak jste o hodně přišli, jde o unikátní most, který jen tak někde nenajdete.

Na Dolní Moravě nově vybudovali nejdelší vysutý most na světě a jedná se o unikát svého druhu. Tento most je přístupný od května letošního roku a společně se stezkou v oblacích a mamutí horskou dráhou se stávají hodně navštěvovaným místem turistů. Není ani, divu, protože najít tolik atrakcí na jednom místě se jen tak nepodaří.

Sky Bridge 721 – nejdelší vysutý most

Centrum pro turisty na Dolní Moravě má co nabídnout v zimní i letní sezóně a stává se tak jedním z nejvyhledávanějších turistických středisek. Most Sky Bridge 721, který letos dokončili se stává světovou raritou. Most se je vysutý přes Mlýnské údolí a jeho začátek je u chaty Slaměnka a vede ke kopci Chlum. Jedná se o ojedinělé místo v České republice a zároveň o nejdelší vysutý most na světě. Jak jeho název napovídá, jedná se o most, který má délku 721 metrů a touto délkou překonal nejdelší vysutý most v Portugalsku, který měří 516 metrů (Arouca Bridge).

nejdelší vysutý most

Nejdelší vysutý most – zajímavosti

 • Doba výstavby trvala 2 roky
 • Šířka mostu činí 1,2 metrů
 • Nadmořská výška 1110–1116 metrů
 • Dálka mostu 721 metrů
 • V nejvyšším bodě je výška nad zemí 95 metrů
 • Most tvoří 6 hlavních nosných lan a 60 větrných lan
 • Tažná síla hlavního tažného lana je 360 tun
 • Naučná stezka dlouhá 2 km

Naučná stezka – Most času

Nejdelší vysutý most na Dolní Moravě nabídne spolu s otevřením naučnou stezku zvanou Most času. Tato hra má 10 naučných panelů, které Vám osvěží historii a také ochranu přírody. Historie se bude dotýkat roku 1935 až do současnosti. Zabaví se zde Vaše děti, ale i dospělí, kteří se dozvědí něco nového. Jedná se tak o ideální místo pro rodinu s dětmi, ale i pro romantický výlet ve dvou.

nejdelší vysutý most

Řada problémů ohledně Sky Bridge

Tak jako všechny stavby, tak i nejdelší vysutý most Sky Bridge na Dolní Moravě doprovázely problémy. Místní a také kritici stavbu odsuzovali, a to především proto, že má velký zásah do krajiny. Na stavbu padlo 1030 krychlových betonu a 20 tun pomocných konstrukcí. Dále jsou to pak lana o celkové hmotnosti 158 tun. Kromě samotného vysutého mostu Sky Bridge, jim vadila už samotná stezka v oblacích. Pro místní to znamená vyšší provoz a také zalidnění okolních vesnic. Ovšem ani jedna stavba by neměla mít vlit na životní prostředí a to proto, že zastavěná plocha je minimální. Místní se však nebudou radovat ani z toho, že se nejedná o poslední stavbu na tomto místě. V budoucnu zde má stát ještě mnoho turistických hotelů.

Ceník atrakcí na Dolní Moravě

Dolní Morava nabízí zvýhodněné balíčky zážitků a díky nim můžete ušetřit nemalé peníze. Balíčky si můžete koupit pro celou rodinu, či pro jednotlivce. Nejnižší cena však vychází, pokud si koupíte balíček přeš E-shop s registrací. Díky tomu ušetříte více než 1000 Kč. Přehledný ceník balíčku na léto 2022. Tak neváhejte a prožijte dovolenou na Dolní Moravě.

 • Víte kam investovat peníze?
  Máte peníze k investování, ale nemůžete se rozhodnout, kam je dát zhodnotit? Pokud zvolíte jeden z těchto způsobů, tak rozhodně neprohloupíte.
 • Nejlepší narozeninové dárky pro muže
  Blíží se narozeniny vaší drahé polovičky a stále nevíte, co koupit? Pokud vsadíte na tyto tři osvědčené dárky, tak určitě nešlápnete vedle.
 • Co je EFT terapie a pro koho je vhodná?
  EFT je zkratka anglického termínu Emotional Freedom Techniques, což doslova znamená Techniky emoční svobody. Alternativní psychoterapeutická technika EFT je založena na teorii, že negativní emoce našeho těla jsou způsobeny poruchou energetického pole těla, nebo naopak, tyto emoce mohou tento stav vyvolat. Změny energetického systému a návratu k rovnováze dochází díky jemnému ťukání na akupunkturní body a souběžnému soustředění na pocity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *