Nejdelší vysutý most na světě – Dolní Morava

nejdelší vysutý most

Nejdelší vysutý most na světě – Dolní Morava

Věděli jste, že na Dolní Moravě vznikl nejdelší vysutý most na světě? Pokud ne, tak jste o hodně přišli, jde o unikátní most, který jen tak někde nenajdete.

Na Dolní Moravě nově vybudovali nejdelší vysutý most na světě a jedná se o unikát svého druhu. Tento most je přístupný od května letošního roku a společně se stezkou v oblacích a mamutí horskou dráhou se stávají hodně navštěvovaným místem turistů. Není ani, divu, protože najít tolik atrakcí na jednom místě se jen tak nepodaří.

Sky Bridge 721 – nejdelší vysutý most

Centrum pro turisty na Dolní Moravě má co nabídnout v zimní i letní sezóně a stává se tak jedním z nejvyhledávanějších turistických středisek. Most Sky Bridge 721, který letos dokončili se stává světovou raritou. Most se je vysutý přes Mlýnské údolí a jeho začátek je u chaty Slaměnka a vede ke kopci Chlum. Jedná se o ojedinělé místo v České republice a zároveň o nejdelší vysutý most na světě. Jak jeho název napovídá, jedná se o most, který má délku 721 metrů a touto délkou překonal nejdelší vysutý most v Portugalsku, který měří 516 metrů (Arouca Bridge).

nejdelší vysutý most

Nejdelší vysutý most – zajímavosti

 • Doba výstavby trvala 2 roky
 • Šířka mostu činí 1,2 metrů
 • Nadmořská výška 1110–1116 metrů
 • Dálka mostu 721 metrů
 • V nejvyšším bodě je výška nad zemí 95 metrů
 • Most tvoří 6 hlavních nosných lan a 60 větrných lan
 • Tažná síla hlavního tažného lana je 360 tun
 • Naučná stezka dlouhá 2 km

Naučná stezka – Most času

Nejdelší vysutý most na Dolní Moravě nabídne spolu s otevřením naučnou stezku zvanou Most času. Tato hra má 10 naučných panelů, které Vám osvěží historii a také ochranu přírody. Historie se bude dotýkat roku 1935 až do současnosti. Zabaví se zde Vaše děti, ale i dospělí, kteří se dozvědí něco nového. Jedná se tak o ideální místo pro rodinu s dětmi, ale i pro romantický výlet ve dvou.

nejdelší vysutý most

Řada problémů ohledně Sky Bridge

Tak jako všechny stavby, tak i nejdelší vysutý most Sky Bridge na Dolní Moravě doprovázely problémy. Místní a také kritici stavbu odsuzovali, a to především proto, že má velký zásah do krajiny. Na stavbu padlo 1030 krychlových betonu a 20 tun pomocných konstrukcí. Dále jsou to pak lana o celkové hmotnosti 158 tun. Kromě samotného vysutého mostu Sky Bridge, jim vadila už samotná stezka v oblacích. Pro místní to znamená vyšší provoz a také zalidnění okolních vesnic. Ovšem ani jedna stavba by neměla mít vlit na životní prostředí a to proto, že zastavěná plocha je minimální. Místní se však nebudou radovat ani z toho, že se nejedná o poslední stavbu na tomto místě. V budoucnu zde má stát ještě mnoho turistických hotelů.

Ceník atrakcí na Dolní Moravě

Dolní Morava nabízí zvýhodněné balíčky zážitků a díky nim můžete ušetřit nemalé peníze. Balíčky si můžete koupit pro celou rodinu, či pro jednotlivce. Nejnižší cena však vychází, pokud si koupíte balíček přeš E-shop s registrací. Díky tomu ušetříte více než 1000 Kč. Přehledný ceník balíčku na léto 2022. Tak neváhejte a prožijte dovolenou na Dolní Moravě.

 • Uzená vepřová panenka
  Milovníci uzeného buďte na pozoru! Pokud jste nikdy nevyzkoušeli, jak chutná kvalitně uzená vepřová panenka, tak jste nikdy neměli nebe v hubě.
 • Dárek pro ženy, který nezklame
  Hledáte vhodný dárek k narozeninám pro svoji manželku, matku či přítelkyni? Pokud ano, tak jste na správné adrese, zde je několik typů, které nezklamou.
 • Kalibry a měřidla
  Kalibry a měřidla jsou nedílnou součástí průmyslového a strojírenského odvětví. V každé výrobě, kde je potřeba dodržovat přesnost, jsou velice důležité.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *