Orlí hnízdo a jeho tajemství

Orlí hnízdo

Orlí hnízdo a jeho tajemství

Orlí hnízdo zná každý z nás a lidé si ho budou pamatovat ještě hodně dlouho. Víte však, jak bylo toto místo vybudované a co skrývá za tajemství?

Každý z nás určitě ví, že Orlí hnízdo sloužilo jako úkryt pro Adolfa Hitlera a jeho nejvěrnější kumpány a rodiny. Toto místo leží na jihu Bavorska a z Prahy musíte urazit 450 km, abyste se k němu dostali. Ovšem výhled z vrcholu hory je ohromující a stojí za to, se na něho podívat na vlastní oči.

Stavba a budování Orlího hnízda

Stavba Orlího hnízda byla pověřena jednomu z nejbližších lidí Adolfa Hitlera, a to Matinu Bormannovi. Ten začal se skupováním pozemků ve městě Berchtesgaden v horské oblasti Obersalzberg. Toto místo se rázem začalo měnit v druhé nejmocnější místo staré říše. Lidé, co odmítali tuto oblast opustit byly násilně donuceni a odvedeni. Následně zde postavil Bormannov sídlo pro všechny přední muže nacismu. Byly zde postaveny kasárny a sklady s municí, které byly propojeny tajnými chodbami. Některé s chodem a budov se dochovaly dodnes a co Američané nezničili to stojí do dnes.

I když dostal Hitler Orlí hnízdo k 50. narozeninám roku 1938, tak na něm moc času nestrávil. Důvodem byl především strach z výšek a také závratě. Ovšem traduje se, že právě na Orlím hnízdě sepsal Hitler svoji knihu Mein Kampf. Orlí hnízdo se tyčí v nadmořské výšce 1834 m. n.m. a vede k němu cesta, která je dlouhá 6 a půl kilometru. Celý komplex je propojený podzemními cesty, tunely a tehdejší náklady vyšly na 30 milionů říšských marek, což by v dnešní době dělalo zhruba 120 milionů Euro.

Orlí hnízdo

Orlí hnízdo budova a kompletní vybavení

Na stavbě budovy a okolí pracovali i Čechoslováci a stavba trvala něco málo přes rok. Zajímavostí je, že stavba probíhala na tu dobu velice rychle, a to i přes to, že museli dopravit materiál výš, než je Sněžka.

K sídlu vede cesta, po které vystoupáte až do výšky 1700 metru a poté se dáte tunelem, který je dlouhý 127 m. Následuje vyvezení výtahem 124 metrů na vrchol hory. Tento výtah je hnaný turbínou z ponorky a na vrchu jste tak za pouhých 41 sekund. Po vystoupení z výtahu projdete chodbou a ocitnete se na samotné terase Orlího hnízda. Výhled z terasy je nezapomenutelný a pokud je hezké počasí, tak lze spatřit i zámek v Salcburku, kde Eva Braunová (milenka Hitlera) ráda odpočívala. Výtah byl vybaven koženými sedačkami a měl zrcadlové obložení z mosazi. Dům na hoře Kehlsteinu, byl vybudován z kvádrových žul, měl místnost s mramorovým krbem a také strážní pokoj a ložnici. Z domu pak vedla cesta přímo na vrchol hory, kde byl nádherný výhled do okolí.

Cesta na vrchol a aktuální využití

Na Orlí hnízdo, se nedostanete osobním vozem, ale musíte zvolit autobus. Ten jezdí každý den, a to v období od května, až po říjen. Autobus jezdí každých 25 minut a je dobré si přivstat, ať se nahoru dostanete v čas. Cesta nahoru trvá zhruba 25 minut po silnici dlouhé necelých 7 km. Při vystupování, si nechte potvrdit čas odjezdu zpět na dolní parkoviště. Prohlídka Vám zabere zhruba hodinu a půl, záleží však, jak moc důkladní v prohlížení budete. Cena autobusu Vás vyjde zhruba na 450 Kč a děti o něco méně.

Z autobusu se jde mramorovým tunelem, rovnou ke zlatému výtahu. Ten Vás poté vyveze nahoru, a to rovnou do restaurace. Poté se můžete vydat po vrcholu rovnou k velkému kříži a pokračovat dál od Orlího hnízda. Cesta je poté náročnější, ale zvládne jí každý zdatný turista.

V dnešní době je Orlí hnízdo přebudováno na hotel. Nachází se zde také muzeum, které nese název Muzeum dokumentace. Nechce tak upozorňovat na Hitlera samotného ani na nacismus, který tu panoval. Muzeum se nachází na místě bývalého Bormannova domu a najdete zde tisíce fotografií, obrázkových a zvukových nahrávek a také dokumentů. Vše je bez cenzury a podané tak, jak to bylo v dřívější době.

Orlí hnízdo

Zajímavosti o okolí Orlího hnízda

Jestliže se na Orlí hnízdo vydáte, tak si můžete prohlédnout i jezero Königsee, které se pyšní průzračnou vodou. Celé jezero je obklopené skalami a pohled na celé údolí je vážně nádherný.

Königsee

  • Patří mezi jedno z nejčistších jezer v zemi
  • Nejhlubší jezero v Německu (200 m)
  • Nejvýše položené jezero v Německu (600 m.n.m.)

Lodě, které plují na jezeře, jsou poháněné pouze elektrickými motory a to proto, aby neznečišťovaly vodu v jezeře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *