Kelpies, dvě největší sochy koňů na světe

Kelpies

Kelpies, dvě největší sochy koňů na světe

Víte, kde najdete dvě největší sochy koňů na světě? Kelpies, jsou dvě sochy, které leží v parku Helix, který se nachází ve skotském Falkirku.

The Kelpies, se nachází ve Skotském parku Helix, který leží nedaleko velkého města Edinburghu. Pořádají se zde nejrůznější kulturní akce a celý park je přímo snem pro děti. Je zde mnoho atrakcí, dětských hřišť, stezek a také průzračná laguna.

Helix Park

Helix park se rozkládá na 350 hektarech a jeho součástí jsou právě Kelpies. V tomto parku najdete vyžití, jak pro děti, tak pro rodiče a můžete si zde udělat piknik, či navštívit místní kavárnu Plaza. Tato kavárna je bezbariérová, stejně jako celý park. Ten vznikl za záměrem vytvořit zelený prostor poblíž města a spojit zdejší komunity. Nachází se zde velká laguna pro vodní sporty, spousta cyklo stezek, pěších stezek, kavárna a také aktivní zóna pro děti s různými atrakcemi. Z města Falkirk, se sem dostanete za 10 minut autem, či autobusem. V letních měsících je dobré si přivstat, a to díky návalu turistů. Park také nabízí prohlídku s průvodcem, která trvá přibližně 30 minut. Konec prohlídky je završený prohlídkou Kelpies zevnitř a užijete si tak nádheru dnešního designu a také pokroku v inženýrství.

Kelpies

Kelpies, význam a zajímavosti

Ohromné sochy dvou koní Kelpies, váží dohromady 300 tun a každý z nich měří 30 metrů. Autorem a sochařem tohoto díla je Andy Scott, který se nechal inspirovat bohatou koňskou historií v této oblasti. Dvě hlavy koňů, se tyčí nad kanálem Forth & Clyde a jsou dominantou tohoto parku. Zároveň tvoří bránu ke vstupu a lze je spatřit už z velké dálky. Sochy byly dokončeny roku 2013 a to v říjnu. Oficiální otevření pro veřejnost se však konalo až v dubnu 2014. Sochy jsou vytvořeny z konstrukční oceli a plášť je odolný klimatickým vlivům díky nerezové oceli. Ocel v horkých letních dnech odráží paprsky a sochy se tak nádherně lesknou. Ovšem pohled v noci, je k nezaplacení. Kelpies jsou nasvíceny zevnitř a světlo tak vychází na povrch zvláštním způsobem. Stojí tak za to, si počkat, až se setmí a užít si zážitek s rodinou, či přítelkyní u večerního pikniku, či kávy.

Historie Kelpie

O Kelpies se traduje mnoho mýtů a také legend, které vznikly už v dávných časech. Nejčastěji se však jedná o vodního ducha, který může měnit tvar a podobu. Nejčastěji má však podobu černého koně a vychází ze skotských mýtů.

Mýty a povídačky

 1. Kelpie, se může zdát jako krotký kůň, který se snaží přilákat děti. Obvykle se dle povídaček objevuje u řek a rybníků. Svým pohledem láká děti a snaží se je přilákat k sobě a povozit. Ovšem jakmile si dítě sedne na hřbet, tak se nemůže pohnout a ani sesednout. Poté ho Kelpie stáhne do vody, kde ho sežere.
 2. V některých povídačkách se traduje, že Kelpies mají i magické schopnosti. Díky nim mohou vyvolat záplavy a smést kolem jdoucí, či cestovatele do vody, kde je usmrtí.
 3. Mezi další povídačky patří, že pokud vstupuje Kelpie do vody, tak její ocas udělá zvuk hromu. Jestliže uslyšíte u vody, či toku vytí, či kvílení, tak se jedná o Keplii, která varuje před blížící se bouří.
Kelpies

Kelpies a jejich slabá místa

Tak jako jiní tvorové, tak i Kelpie mají své slabé místo, kterého můžete využít. Povídá se, že pokud chytnete Kelpie za uzdu, tak nad ní i nad všemi ostatními získáte kontrolu. Povídačky hovoří, že Kelpie v zajetí má deseti násobnou sílu a výdrž, kterou můžete využít.

Traduje se, že klan MacGregor, si podle pověsti předává uzdu z generace na generaci a o její získání se postaral jejich předek u jezera Loch Slochd.

Vzhled Kelpies

O jejich vzhledu se píše mnoho věcí, ovšem nejčastěji se podobají silným a krásným černým koním. Jejich charakteristickým rysem jsou kopyta, od kterých jdou řasy. Dále pak mohou natahovat svůj hřbet, aby nalákali co nejvíce dětí, které vtáhnout do vody.

Pokud tedy stojíte o to, se podívat na největší sochy koňů na světě a dozvědět se něco o dávných Kelpies, tak neváhejte a zvolte dovolenou právě v této destinaci. Zaručeně nebudete litovat a pohled na tyto sochy si budete ještě dlouho pamatovat.

 • Kdy využít služeb architekta?
  Každý, kdo se chystá na rekonstrukci nebo na stavbu domu by měl využít služeb architekta. Ten vám může ušetřit nejen čas, ale i nemalé peníze.
 • Proč je důležité zajistit vašemu kávovaru pozáruční servis?
  Používáte pro přípravu kávy kávovar? Vlivem jeho používání dochází k opotřebení, zavápnění a zanesení trysek. Zajistěte mu odborný pozáruční servis.
 • Jak vybrat matraci?
  Výběr matrace může být velký oříšek a je potřeba být při výběru obezřetný. Na co si dát pozor, jaké matrace se kam hodí a proč zvolit potah?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *