Velká čínská zeď a její tajemství
Velká čínská zeď a její tajemství
Velká čínská zeď patří k nejvíce obdivovaným dílům našeho Světa. Toto dílo však skrývá mnoho zajímavých věcí, o kterých velké množství lidí neví.
Mezi nejznámější fakty Velké čínské zdi patří, že byla vybudována proti mongolským nájezdníkům. Tuto zeď v průběhu let dynastie rozšiřovaly, až vzniklo unikátní dílo, které dosahovalo až 21 000 km. Do dnešního dne je tato stavba největší svého druhu na Světě a nejspíše už nebude překonána. Samozřejmostí je, že Čína se může chlubit i dalšími megalomanskými stavbami, jako jsou Tři soutěsky, a další, ale to těch si povíme příště.
Velká čínská zeď a průběh stavby
Vybudování Velké čínské zdi trvalo 1800 let a její počátky sahají až do roku 210 př. n. l. Okolo tohoto roku začala dynastie Čchin s budováním velkolepého díla. Většina velké zdi stojí na vrcholkách hor, a tak byl problém nejen s dopravou materiálu, ale také s pracovní sílou a potravinami. Navíc se tato zeď tyčí ve velmi strmém terénu a díky tomu dosahuje na mnoha místech náklonu od 45° až dokonce 85°.
Velká čínská zeď však nebyla postavena pouze jednou dynastií, ale přecházela z jedné vládnoucí dynastie na druhou. Každá dynastie se o zeď starala jinak a docházelo tak k přestavbám, ke zdokonalování a také k neustálému udržování zdi. Na posledních úpravách se pracovalo před více jak 500 lety, a to zásluhou dynastie Ming. Od té doby se zeď pouze částečně udržuje a má tak stále rysy poslední dynastie.
Vybudování Velké čínské zdi:
- Dynastie Čchin (cca 210 př. n. l.)
- Dynastie Chan (1. století př. n.l.)
- Říše Ťin (1138 – 1198)
- Dynastie Ming (1473 – 1620)
Stavba Velké čínské zdi si vyžádala mnoho obětí
Velká čínská zeď si během budování však vyžádala mnoho obětí, a to jak z řad dělníků, tak zločinců, kteří na výstavbě pracovali. Podmínky byly velice nehostinné a lidé v těchto dobách neměli žádnou techniku. Spoléhali se tak pouze na lidskou sílu a logické myšlení. Dle odhadů se udává, že na Velké čínské zdi zemřelo až 400 tisíc lidí. Jaké je opravdové číslo, se už dnes nedozvíme, ale je jasné, že toto číslo bylo opravdu vysoké. I proto se zdi dodnes také říká „Nejdelší hřbitov světa“.
Význam a konstrukce zdi
Na stavbu zdi se dříve využívala hlavně hlína a kameny. Využíval se převážně materiál, který byl přímo přístupný u stavby. Tudíž to byly převážně kameny, hlína a v některých oblastích i pískový rákos, tamaryšek a štěrk. Materiál se dopravoval na stavbu na zádech lidí, oslů a také koz. Za Dynastie Ming se začaly využíval cihly a celá konstrukce byla tak dokonalejší. Díky tomu začali na zdi vznikat strážní věže a místnosti, která se dali díky cihlám dobře postavit.
Parametry zdi se v různých místech měnily. V některých místech dosahuje šířka 7 až 8 metrů a v koruně okolo 6 ti. Velká Čínská zeď měli výšku okolo 6–10 metrů a zajišťovala tak slušnou ochranu před nájezdníky. Každých x set metrů jsou na zdi vybudovány věže, které sloužili k pozorování a signalizaci útoku. Některé zdi a věže měly chodby, ve kterých byly skladovací prostory. Na celé Velké čínské zdi bylo na 25 tisíc věží a také se zde nacházely kasárny, velitelství, či zásobovací skladiště. Za období dynastie Ming, se využívaly kouřové signály, jeden kouřový signál 100 nepřátel, dva 500 nepřátel a tři více jak 1000 nepřátel.
Velká čínská zeď v z vesmíru
Ačkoli po celém Světě putovaly domněnky, že je Velká čínská zeď vidět z vesmíru, tak se jedná o plané fámy. Tato zeď z vesmíru vidět není, a to potvrdil i astronaut Leroy Chiao v roce 2005. Čínská zeď by byla vidět, kdyby byla její šířka mnohem větší. Nyní je možné ji spatřit z výšky maximálně 11 km, kdy šířka zdi dělá cca 1 cm. Ovšem i v dnešní době se najdou nadšenci, kteří tomuto fámu věří a nenechají si ho vyvrátit.
Splnila Velká čínská zeď své předpoklady?
Ačkoliv se jedná o velké a skvostné dílo, tak tato zeď neposloužila tak, jak si lidé mysleli. Kočovníci, kteří se chtěli dostat na území Číny k jejich zdrojům se k nim nakonec dostali, i když ne v takové míře. Zeď totiž měla mnoho trhlin a také dosahovala pouze 6-10 metrů a dalo se tak přes ní dostat. Ovšem největší problém byl v tom, že byla až příliš dlouhá, aby se dala pokrýt celá. Každopádně svůj účel i tak splnila a dostalo se přes ní jen pár skupin nájezdníků.
Legendy o Velké čínské zdi
Tak jako ke každé stavbě, která se dochovala do dnes, se dochovaly legendy i o této stavbě. Stavba má mnoho legend, které se každou dynastií rozšiřovaly a vznikaly nové. Ovšem mezi nejznámější patří určitě příběhy o Jiayuguanském průsmyku, či o dívce Meng Ťiang-nu.
Příběh o Jiayuguanském průsmyku
Tento příběh pojednává o dělníkovi jménem Kchaj-čan, který žil za dynastie Ming. Tento muž byl velice znalý v aritmetice a dokázal vypočítat, že na průsmyk Jiayuguan padne 999 999 cihel. Vedoucí stavby však tomuto výpočtu nevěřil a prohlásil, že pokud se Kchaj-čan plete, jen o jedinou cihlu, tak že potrestá všechny dělníky 3 lety těžkých a náročných prací. Po dokončení velice náročného průsmyku zbyla opravdu jedna cihla. Vedoucí stavby měl ohromnou radost, že měl pravdu a může všechny potrestat. Ovšem chytrý Kchaj-čan prohlásil, že zbylou cihlu musela na místo před bránu průsmyku umístit nadpřirozená moc. Cihla měla stavbu podepřít, a i nepatrný pohyb by mohl zavinit zřícení celé zdi. Cihla je proto ponechána na tomto místě dodnes, a to na věži Jiayuguan, kde se na ní můžete podívat.
Meng Ťiang-nu a její příběh
Tento příběh je možná v celé Číně ten nejznámější a váže se k dynastii Čchin. Manžel této dívky, který se jmenoval Fan Čcho-liang, byl chycen a donucen pracoval na Velké čínské zdi. Po jeho odvlečení neměla dívka žádné informace o tom, zda žije a rozhodla se ho hledat. Jakmile dorazila místo, kde měl pracovat, tak zjistila, že je její muž už mrtví. V tu chvíli dívenka začala vzlykat a její nářek byl tak velký, že zavinil pád části Velké čínské zdi. Tento příběh měl poukazovat na to, že za výsledkem této stavby jsou zcela obyčejní čínští lidé.
Velká čínská zeď – dnešní turistika
Velká čínská zeď je každoročně zaplavena nespočtem turistů, a to jak těch zahraničních, tak těch tuzemských. Nejkrásnější zážitky si však odnesete na jaře, či na podzim, kdy je pohled ze zdi vážně ohromující. Mezi nejnavštěvovanější patří samozřejmě zrekonstruované úseky, avšak v odlehlejších oblastech můžete najít i ty původní. Velcí nadšenci se vypravují po hřbetu zdi, který se táhne 3460 km po severních horách.
Pokud se chcete vyhnout frontám, tak se vyhněte letnímu období a zvolte odlehlejší úseky od hlavního města Pekingu. Pro klidnou a nerušenou prohlídku je dobré zamířit nejméně 70 km od hlavního města, a to na podzim, či na jaře.
Nejvyhledávanější úseky Velké čínské zdi
- Badaling – Mezi nejznámější a nejvyhledávanější úseky patří zaručeně Badaling. Tento úsek navštěvuje až miliony turistů ročně a je nejvytíženější. Badaling leží poblíž vesničky Pa-ta-ling, která je od Pekingu zhruba 60 km. Tento úsek je sice nádherný, ale musíte počítat s tím, že se budete prodírat davem turistů.
- Mutianyu – Patří mezi méně frekventované úseky a je vzdálený od Badalingu na desítky kilometrů. Ovšem čas, který Vám zabere cestu, Vás připraví o čas, který byste strávili na zdi samotné.
- Simatai – je určený pro turisty, kteří vyhledávají nezrekonstruované části Velké čínské zdi. Je vzdálený od hlavního města 120 km a jedná se o celodenní výlet. Najdete zde původní zeď a uvidíte, jak se na zdi podepsal zub času. Můžete se však na druhou stranu přesvědčit, že i po 2000 letech tu zeď neustále je a odolává dalším klimatickým jevům a řádění lidí.
Velká čínská zeď však není prohlídka na jednu hodinu, ale pokud se o ní vážně zajímáte, tak si uděláte více času. Pár kilometrů od zdi jsou menší hotely, ve kterých najdete jak nocleh, tak jídlo. Budete tak mít dostatek času, se podívat na všechny úchvatné věci, které Velká čínská zeď ukrývá.
- Vyklízecí práce po úmrtí: Praktické tipy a kroky pro hladký průběhLikvidace pozůstalosti po úmrtí blízkého je nejen náročné emocionálně, ale také prakticky. Pro mnoho lidí jde o nový a často stresující úkol. Tento článek vám přináší přehled kroků a praktických tipů, které vám mohou pomoci zvládnout celý proces efektivně a bez zbytečných komplikací.
- Likvidace pozůstalosti a vyklízecí práce: Jak na efektivní vyklizení bytu a sklepu po úmrtíLikvidace pozůstalosti je činnost, která může být po ztrátě blízkého velmi náročná. Vyklizení bytu nebo sklepu často přináší emočně náročné okamžiky, zvláště pokud se setkáváme s věcmi, které nám připomínají zesnulého. V tomto článku se podíváme, jak proces vyklízení pozůstalosti pojmout efektivně, ať už plánujete vyklidit byt sami, nebo se rozhodnete využít profesionální vyklízecí služby.
- Nová okna jako cesta k úsporám za energieZásadní přestavba nebo celková rekonstrukce bytu či domu kvůli úsporám za teplo a energie? Renovovat bydlení stojí čas i peníze, přesto je možné vylepšit vzhled svého domova bez nutnosti zásadních stavebních úprav, a k tomu ještě ušetřit nemalé peníze za energie. Investice do nových plastových oken je poměrně snadným řešením, které splňuje oboje – zpříjemní bydlení, současně sníží účty za vytápění. Kdy se rozhodnout pro výměnu oken a jaká okna vybrat?