Pepř se dá pěstovat i u Vás v bytě!
Pepř se dá pěstovat i u Vás v bytě!
Jestliže máte rádi ostrá jídla, je tento článek určený přímo pro Vás. Od teď už si zaručeně nekoupíte pepř v obchodě, ale budete ho pěstovat u Vás doma.
To že nemáte barák s velkou zahradou, ještě úplně neznamená, že si nemůžete spoustu bylin a rostlin vypěstovat i u Vás v bytě. Jednou z nich je méně známí pepřovník. Ten se dá pěstovat v bytě a můžete se těšit na úctyhodnou sklizeň. Proto zapomeňte ne pepř ze super marketů a vyzkoušejte ho vypěstovat doma sami.
Co potřebuje pepřovník?
Pepř je popínavá rostlina, která může dosahovat až úctyhodných několika metrů. Jeho listy jsou ve tvaru oválu a jsou dosti tuhé. Pepřovník má rád teplo a proto ho lze pěstovat i v bytech, kde Vám doplní interiér. Teplota by neměla klesat pod 18 °C a měl by mít neustále vlhkou hlínu. Nesmí být však moc přelitý, spíše jen pořád vlhký. Hnojit by se mělo jednou za čtrnáct dní a měl by mít připevněnou opěrku, aby se měl na co ovíjet. Ideální je bambusová, nebo jiná opěra, na kterou se bude rostlina popínat.
Nekupujte sazenice, vypěstujte si ho od semínka
Tak jako všechno v dnešní době, je k sehnání i semínko pepřovníku na internetu. Za pepř zaplatíte zhruba 50 korun za balíček, ve kterém je většinou po 5 kusech. Ty můžete ihned zasázet do klasické rašeliny, nebo substrátu. Ideálně se bude pepřovníku dařit na slunném místě ve vašem bytě, kde bude teplota 23 – 30 °C. Poté stačí čekat na klíčení, které trvá zhruba šest až osm týdnů.
Pepř a jeho sklízení
Jedna za hlavních věcí, krom okrasy v bytě je samotné sklízení pepře. Ten se musí zásadně sklízet zásadně nedozrálí, bobule nesmí zčervenat. Po sklizení necháte pepř vysušit, většinou se jedná o jeden týden, záleží však na podmínkách. Jak pepř zhnědne, je připraven na použití v kuchyni. Někteří gurmáni přeměňují vysušený pepř na zelený a to tím, že ho namočí do octa. (pro mnoho lidí lahůdka)
Blahodárné účinky pepře
Jen málo kdo ví, že pepř má velmi pozitivní účinky na náš organizmus. Pepř zrychluje metabolizmus a také pomáhá při snězení zkažených potravin. Kladně také působí na činnost štítné žlázy a ovlivňuje produkci žaludečních šťáv.
Neváhejte a zkuste si vypěstovat pepř u Vás doma. Nejen, že neutratíte zbytečné peníze v obchodě, ale také Vám zkrášlí byt a budete mít jistotu jeho původu.
- Vyklízecí práce po úmrtí: Praktické tipy a kroky pro hladký průběhLikvidace pozůstalosti po úmrtí blízkého je nejen náročné emocionálně, ale také prakticky. Pro mnoho lidí jde o nový a často stresující úkol. Tento článek vám přináší přehled kroků a praktických tipů, které vám mohou pomoci zvládnout celý proces efektivně a bez zbytečných komplikací.
- Likvidace pozůstalosti a vyklízecí práce: Jak na efektivní vyklizení bytu a sklepu po úmrtíLikvidace pozůstalosti je činnost, která může být po ztrátě blízkého velmi náročná. Vyklizení bytu nebo sklepu často přináší emočně náročné okamžiky, zvláště pokud se setkáváme s věcmi, které nám připomínají zesnulého. V tomto článku se podíváme, jak proces vyklízení pozůstalosti pojmout efektivně, ať už plánujete vyklidit byt sami, nebo se rozhodnete využít profesionální vyklízecí služby.
- Nová okna jako cesta k úsporám za energieZásadní přestavba nebo celková rekonstrukce bytu či domu kvůli úsporám za teplo a energie? Renovovat bydlení stojí čas i peníze, přesto je možné vylepšit vzhled svého domova bez nutnosti zásadních stavebních úprav, a k tomu ještě ušetřit nemalé peníze za energie. Investice do nových plastových oken je poměrně snadným řešením, které splňuje oboje – zpříjemní bydlení, současně sníží účty za vytápění. Kdy se rozhodnout pro výměnu oken a jaká okna vybrat?