Pepř se dá pěstovat i u Vás v bytě!

pepř a jeho kuličky

Pepř se dá pěstovat i u Vás v bytě!

Jestliže máte rádi ostrá jídla, je tento článek určený přímo pro Vás. Od teď už si zaručeně nekoupíte pepř v obchodě, ale budete ho pěstovat u Vás doma.

To že nemáte barák s velkou zahradou, ještě úplně neznamená, že si nemůžete spoustu bylin a rostlin vypěstovat i u Vás v bytě. Jednou z nich je méně známí pepřovník. Ten se dá pěstovat v bytě a můžete se těšit na úctyhodnou sklizeň. Proto zapomeňte ne pepř ze super marketů a vyzkoušejte ho vypěstovat doma sami.

Co potřebuje pepřovník?

Pepř je popínavá rostlina, která může dosahovat až úctyhodných několika metrů. Jeho listy jsou ve tvaru oválu a jsou dosti tuhé. Pepřovník má rád teplo a proto ho lze pěstovat i v bytech, kde Vám doplní interiér. Teplota by neměla klesat pod 18 °C a měl by mít neustále vlhkou hlínu. Nesmí být však moc přelitý, spíše jen pořád vlhký. Hnojit by se mělo jednou za čtrnáct dní a měl by mít připevněnou opěrku, aby se měl na co ovíjet. Ideální je bambusová, nebo jiná opěra, na kterou se bude rostlina popínat.

pepř rostoucí v květináči

Nekupujte sazenice, vypěstujte si ho od semínka

Tak jako všechno v dnešní době, je k sehnání i semínko pepřovníku na internetu. Za pepř zaplatíte zhruba 50 korun za balíček, ve kterém je většinou po 5 kusech. Ty můžete ihned zasázet do klasické rašeliny, nebo substrátu. Ideálně se bude pepřovníku dařit na slunném místě ve vašem bytě, kde bude teplota 23 – 30 °C. Poté stačí čekat na klíčení, které trvá zhruba šest až osm týdnů.

Pepř a jeho sklízení

Jedna za hlavních věcí, krom okrasy v bytě je samotné sklízení pepře. Ten se musí zásadně sklízet zásadně nedozrálí, bobule nesmí zčervenat. Po sklizení necháte pepř vysušit, většinou se jedná o jeden týden, záleží však na podmínkách. Jak pepř zhnědne, je připraven na použití v kuchyni. Někteří gurmáni přeměňují vysušený pepř na zelený a to tím, že ho namočí do octa. (pro mnoho lidí lahůdka)

Blahodárné účinky pepře

Jen málo kdo ví, že pepř má velmi pozitivní účinky na náš organizmus. Pepř zrychluje metabolizmus a také pomáhá při snězení zkažených potravin. Kladně také působí na činnost štítné žlázy a ovlivňuje produkci žaludečních šťáv.

Neváhejte a zkuste si vypěstovat pepř u Vás doma. Nejen, že neutratíte zbytečné peníze v obchodě, ale také Vám zkrášlí byt a budete mít jistotu jeho původu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *