Máte povinnou výbavu dle nejnovější novely?

povinnou výbavu musí mít každý

Máte povinnou výbavu dle nejnovější novely?

Každý z nás ví, že by měl mít v automobilu povinnou výbavu, je však otázka, zda víte, co do této výbavy vůbec patří a co už vozit dávno nemusíte.

Každý, kdo získá řidičské oprávnění, musí mít na paměti, že součástí auta musí být také povinná výbava. Díky neustálým změnám v zákonech se však často mění věci, co do ní patří. Povinnou výbavou jsou věci, které vám pomohou při dopravní nehodě a jiných častých problémech na silnicích. Bohužel změny jsou tak časté, že už spousta lidí neví, co do výbavy patří a co nikoliv. Společně se teď podíváme, jakou povinnou výbavu sebou vozit.

Rok 2020 co platí a co ne?

Povinnou výbavu často kontroluje policie, a proto je dobré vědět, na co si dát pozor. Jedna z hlavních změn je odstranění povinnosti vozit v autě žárovky a pojistky. To samozřejmě mnoho lidí z nás ocení a to díky tomu, že u většiny nových automobilů si žárovku stejně nevyměníte. Ba naopak však zůstala v povinné výbavě reflexní vesta, auto lékárnička a také výstražný trojúhelník. Všechny tyto věci, jsou nezbytně nutné a dají se využít při záchraně života a bezpečnosti lidí na vozovce.

Zajímavostí je, že za povinnou výbavu, už se nebere rezerva se sadou na výměnu kola. Pozor, má to však háček! Rezervu s výměnou sadou nepotřebujete, pokud splňujete tyto dvě podmínky:


1) Váš automobil je vybaven dojezdovou pneumatikou, která umožnuje nouzové dojetí a indikaci defektu.

2) Další možností je mít zaplacenou asistenční službu, která buď pneumatiku opraví, nebo vymění. Z pravidla tyto firmy fungují nepřetržitě a na celém území České republiky.

Pokud však ani jednu s těchto výjimek nemáte, budete se muset spokojit s tím, že náhradní kolo a výměnnou sadu budete muset vozit stále sebou.

Lékárnička

U lékárničky se změnil zákon v roce 2018 a to přesněji v říjnu. Díky této změně odpadá povinnost mít v autolékárničce plastovou roušku, náplast s polštářkem a v poslední řadě trojcípý šátek. Dále nemusíte vyhazovat lékárničku, protože Vám prošla expirace, toto pravidlo také odpadá. Samozřejmostí je, že pokud něco z lékárničky použijete, nebo odeberete, musíte jí doplnit.

povinnou výbavu musí mít každý

Do zahraničí jeďte vybavení

Ačkoli by se měly v zahraničí řídit takovými zákony, kde je auto registrované, může dojít k problémům. Jak už to tak bývá, každý má svojí hlavu a může tvrdit své, proto je dobré jet do zahraničí vybavení. To znamená, vzít pro všechny členy posádky reflexní vestu a tažné lano. Nikdy nevíte, co se Vám v zahraničí může stát a co budete potřebovat.

2 thoughts on “Máte povinnou výbavu dle nejnovější novely?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *