Elektronická dálniční známka v ČR bude ke koupi již příští rok

elektronická dálniční známka

Elektronická dálniční známka v ČR bude ke koupi již příští rok

Pokud jste si mysleli, že elektronická dálniční známka už nebude, tak jste na omylu. Elektronická známka bude a to již od příštího roku!

Tak jak se rychle začala elektronická dálniční známka rozšiřovat v médiích, tak rychle se po ní slehla zem. Díky e-shopu, který nepůsobil věrohodně a vypadal, jako by ho vytvořil žák základní školy, bylo hodně pozdvižení. Ovšem věci se i přes následné komplikace dali do pohybu a známka nakonec bude i přes všechny komplikace.

V čem je Elektronická dálniční známka výhodou?

 1. Jedna z největších výhod je, že známka už nebude platit jen do konce roku, respektive ledna. Nyní nově bude platit od měsíce zakoupení do stejného měsíce v příštím roce (365 dní).
 2. Řidiči si oddechnou od neustálého nalepování a odlepování dálniční známky na sklo svého vozidla (světe div se, konečně se snad vydáme vstříc 21. století).
 3. Známku si budete moci koupit online přes Váš počítač či telefon. Vše bude srozumitelné a postupově popsané v bodech (lze zakoupení provést i na benzinkách – pro méně zdatné a lidi bez internetu)
elektronická dálniční známka

Elektronická dálniční známka registrace

Registrace známek by měla probíhat již v Prosinci 2020, kdy na portále zadáte vaší SPZ vozidla, stát registrace a vyberete začátek platnosti. V případě že vozidlo jezdí na biometan, či na zemní plyn, je možnost uplatnit eko cenu. Poté již máte vše vyřešeno a můžete začít jezdit. Kontrolu zde máte známku zaplacenou či nikoliv bude kontrolovat Policie ČR, či celní správa.

Elektronická dálniční známka – cena?

Samozřejmostí je, že většinu lidí zajímá především cena, za kterou si elektronickou dálniční známku pořídí. Ta kupodivu zůstává stejná, jako tomu bylo v roce 2020, tudíž k žádnému zdražení nedojte. V podstatě proč také zdražovat, dálnice v ČR jsou věčně uzavřené, nebo v havarijním stavu.

 1. Roční známka – 1500 Kč
 2. Měsíční známka – 440 Kč
 3. Na deset dní – 310 Kč

Další důležité zajímavosti

Elektronická dálniční známka, má také další zajímavosti, kterými jsou osvobození určitých vozidel, které mít známku nemusí. Jedná se o historická vozidla se speciální registrační značkou, vozidla přepravující osoby ZTP, elektro automobily, vodíkové a jiné palivové spalování, které nepřekročí hodnotu CO2 přes 50g/km.

Nikdy také nezapomínejte na povinnou výbavu do automobilu, o které jsme si psali nedávno.

 • Proč zvolit pronájem dodávky?
  Pronájem dodávky vám může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Víte, kdy se vyplatí půjčení dodávky a na jaké příležitosti je využít?
 • Svatební šaty s vlečkou: Jedná se o vhodnou variantu pro vás?
  Existují nevěsty, které si svůj svatební den bez vlečky nedokáží představit. Je pro ně symbolem hojnosti a luxusu, který ke svatbě neodmyslitelně patří. Jsou tu naopak ale i takové, které vlečku ke svým svatebním šatům nechtějí. Podle čeho se rozhodnout, zda šaty s vlečkou budou tou pravou variantou pro vás? Na to vám odpoví článek od svatební krejčové KayaTheTailor.cz.
 • Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Co s tím?
  Staré kotle se vyznačují nehospodárným provozem a zvýšeným rizikem poruch. Podle aktuálního znění zákona o ochraně ovzduší bude od 1. 9. 2024 možné provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5. Starší, již nevyhovující kotle, bude tedy potřeba vyměnit za jiný zdroj tepla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *