Tři králové, co o nich nevíme a proč se slaví

Tři králové

Tři králové, co o nich nevíme a proč se slaví

Kdo jsou Tři králové a co vůbec znamená K+M+B? Možná budete sami překvapení, ale mnoho lidí do dnešní doby neví, odkud se vzali a co zkratka znamená.

Tři králové jsou zde už od nepaměti a dle starých záznamů jejich tradice sahá až před páté století. Legenda o Těch králích jde ruku v ruce s narozením Ježíše Krista. Tehdy se vydali tři mudrcové (nejspíše z Persie) za Betlémskou hvězdou, aby našli židovského krále a mohli ho obdarovat. Už ve středověku se děti převlékali za Tři krále a chodili koledovat po návsi a tato tradice se udržela do dnes.

Tři králové

Proč K+M+B a co tato zkratka vůbec znamená?

Tři králové nechávají na dveřích domů značku K+M+B, která ve skutečnosti nepředstavuje zkratku jejich jmen, ale ba naopak něco úplně jiného. Kašpar, Melichar a Baltazar jsou sice jména Tří králů, avšak zkratka ve skutečnosti měla úplně jiný úděl. Mnoho lidí však neví, co vůbec znamená. Díky záznamům za zahraničí víme, že se dříve používala zkratka C+M+B, která znamenala „Christus mansionem benedicat“, což je v překladu „Ochraňovat stavení před vším zlým“. V jiném znění se můžete potkat také s citací, Kristus požehnej tomuto domu. Tři králové představují otce, syna a ducha svatého.

Vánoční stromeček by měl být odklízený právě na Tři krále

Díky Třem králům si každý uvědomí, že Vánoce už jsou pryč a je potřeba poklidit všechnu Vánoční výzdobu společně se stromkem. Datum 6. ledna tak znamená jediné a to, že minulý rok je za námi. Po tomto datu, je definitivně rok za námi a my můžeme vyrazit vstříc dalšímu.

Tři králové

Letos se sbírka uskuteční online

Díky pandemii Covid-19 se letos bohužel koledníků před dveřmi nedočkáte, ale sbírka bude v online podobě. Tento 21. ročník tak bude poprvé za svojí historii v online podobě, kdy může každý z Vás přispět pomocí dárcovské SMS, nebo přímo zavítat na stránky https://www.trikralovasbirka.cz/. Tam můžete přispět do kasičky Tří králů, dle vašeho uvážení.

Ať už se letos rozhodnete přispět, či nikoliv, mějte na paměti, že na světě jsou lidé, kteří jsou v nouzi a pomoc druhých potřebují pro svoje přežití. Proto pokud přispějete i menším peněžním darem, můžete si být jistí, že se vaše snaha bude počítat. Bude tak cenná, jako každá koruna, která do kasičky padne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *