Pomalu, ale jistě začínají růst houby

houby

Pomalu, ale jistě začínají růst houby

V oblastech České republiky, teď přeje počasí dešti a na mnoha místech by tam mohli pomalu začít růst houby. Víte jaké sbírat v červnu a červenci?

Díky počasí v poslední době, které přineslo na mnoha místech České republiky deště, se teď pomalu ale jistě bude dařit houbám. Je však potřeba vědět, kde houby hledat a kam v těchto dnech na ně vyrazit.

Základní znaky, že rostou

K hlavním znakům, kdy vyrazit na houby patří samozřejmě deště, které musí být časté a poté následovat teplé počasí. Les se zapařuje a tím vznikají ideální podmínky pro růst hub, ať už v listnatých, tak v jehličnatých lesích. (v jehličnatých lesích spíše červenec a srpen) Musíte si však dát pozor na to, že houby nenajdete všude, proto, když do lesa vyjedete, zapamatujte si, kde přesně rostou. K těmto místům se můžete poté vracet i následující roky a odnášet si plné koše.

Houby rostoucí v červnu

Každý pořádný houbař ví, že některé houby může najít už i v květnu a dřívějších měsících. Pokud jste však začátečník, je dobré si počkat, až začnou růst houby, které znáte. Mezi takové určitě patří bedla červenající, hřib borový, dubový, kovář, koloděj, ale také všechny druhy holubinek. Pokud jste však začátečník, mějte na paměti, že je dobré sbírat pouze houby, které znáte. Pokud houby neznáte, zbytečně je neberte, nebo nerozkopávejte a nechte je lepším znalcům.

Pozor byste si měli dát na hřib královský, ten je velice vzácný a za jeho sběr hrozí pokuta až milion korun. Proto je dobré se tomuto hřibu vyhnout, nebo si ho pouze nafotit na památku, že jste tento skvost v České republice viděli.

houby

Kontrola srážek, než se vydáte na lov hub

Pokud už máte nabroušený nožík a nachystaný košík, měli byste se přesvědčit, že v lokalitě kam se vydáváte, alespoň trošku sprchlo a počasí tomu přeje. Na přehled srážek v daných lokalitách se můžete podívat na aktuálních informacích o srážkách. Vždy je však dobré počkat pár dní, než houby povyrostou a pořádně se ukáží.

Pokud jste tedy připraveni, zkuste vyrazit už nyní. Mějte však na paměti, že pokud nic nenajdete, udělali jste si alespoň nádhernou vycházku na čerstvém vzduchu.

One thought on “Pomalu, ale jistě začínají růst houby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *