Sběrem hub si můžete přijít na hezké peníze

sběrem hub

Sběrem hub si můžete přijít na hezké peníze

Počasí v poslední době přeje růstu hub a mnoho lidí už se chlubí svými úlovky. Víte však, že sběrem hub si můžete vydělat i pěkné peníze?

Vydatné dešťové srážky v posledních dnech zasáhly celou Českou republiku a to bez výjimek. Proměnlivé počasí, kde se mění déšť, se sluncem náramně prospívá lesům a houby začínají vystrkovat své kloboučky. Věděli jste však, že sběrem hub si můžete přijít i na pěkné peníze?

Sběrem hub si můžete přivydělat

Ačkoli se to zdá jako pohádka, je to skutečnost. Sběrem hub si můžete přivydělat pár korun do rodinného rozpočtu. Musíte si však dát pozor na to, jaké houby sbíráte a jaké jsou parametry jejich výkupu. Nevykupují se všechny druhy hub.

Základem je sbírat zdravé a kvalitní houby

Sběrem hub si přijdete k výdělku pouze tehdy, když budete sbírat zdravé houby, které jsou naprosto bez červů. Vždy sbírejte houby, které dobře znáte a rozeznáte od jedovatých. Pokud houbu nerozeznáte, Důležité je, aby byly houby bez plísně a očištěny od špíny a hmyzu. Pravidlem bývá, že se houby vykupují rozkrojené, tak se dokonale pozná, že je houba zdravá a nečervivá. Vždy je dobře očistěte a zanechte houbě nohu, bez ní se nevykupuje.

Kdy odvést houby k výkupu a jak je skladovat

Pokud se rozhodne vydat na houby, měli byste mít na paměti, že se houby vykupují zpravidla čerstvé. Pokud takovou možnost nemáte, musíte počítat s tím, že u hub se rychle zhoršuje stav a mohou Vám je ve výkupnách odmítnout. Jestliže jste nestihli výkup včas, uchovejte houby na chladném místě o teplotě 1 až 6 °C. Neměly by se však skladovat déle než 12 hodin. Proto pokud toto rozmezí nestihnete, zkuste houby vysušit a prodat je vysušené. Dobré je se domluvit s výkupnou předem, jak to u nich chodí a ostatní okolnosti. (Některé druhy hub se vykupují pouze sušené)

sběrem hub

Jaká je odhadovaná cena za kilogram hub?

Tento fakt se dost liší a záleží na mnoho okolnostech. Důležité je, aby byly houby zdravé a na tom, jaká je daný rok úroda. Začátkem sezóny bývá cena vyšší, pak postupně slábne. Hlavní parametr při výkupu bývá druh houby, a zda jsou sušené, či čerstvé.

  • Hřiby pravé (dub, smrk – půlené)                            120/kg
  • Křemenáč (půlené)                                                      100/kg
  • Liška obecná (záleží na velikosti klobouku)         130/kg
  • Hřib hnědý (půlené)                                                     80/kg
  • Smrže (sušené)                                                                              400/kg

Sběrem hub se dá spíše přivydělat a ceny za kilogram jsou orientační. Pravidlem je, že pokud prodáváte houby sušené, jejich cena je vyšší.

Nezbývá, než popřát úspěšný lov a mějte na paměti, že pokud nic nenajdete, aspoň jste si udělali hezkou procházku lesem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *