Sucho v půdní vrstvě už se nevyskytuje

sucho

Sucho v půdní vrstvě už se nevyskytuje

Se suchem je konec, díky vydatným dešťům je půda zcela nasycena. Půdní sucho do jednoho metru je zcela zažehnáno a půda už nestíhá pobírat vodu.

Jen málo kdo by si začátkem roku myslel, že se během dvou měsíců změní půdní sucho do jednoho metru. Díky vydatným srážkám, které přinesl měsíc květen, a červenec se půda na většině území zcela nasytila. Mezi výjimky patří pouze Ústecký a Středočeský kraj, kde platí počínající sucho, ne však po celém území kraje. Některé místa jsou zcela v normálu a jedná se o výjimky.

Nasycenost půdy

Velkou zajímavostí je 100 % nasycení půdy v Jihomoravským kraji. Morava patří k nejvíce zasaženým oblastem ohledně sucha a každý rok se řadí mezi nejsušší. Letos je tomu však jinak a Jihomoravský kraj se nádherně zelená oproti jiným rokům. Příkladem je řeka Rokytná, která každý rok v Ivančicích vysychá právě díky špatným letním podmínkám. Letos i v tomto korytě však teče voda a to více než kdy jindy.

I když se v současné době voda v půdě doplnila, hrozí i tak sucho, které nejspíše s létem přijde. Největším problémem dle odborníků je zvyšující se teplota, která vede k většímu odpařování vody z krajiny. Ve směs naprší ve srážkách stejné množství vody jako jiné roky, jen se rychleji voda vypařuje. Proto je velice důležité, abychom s vodou uměli hospodařit a zadržovali jí v krajině. Dle tvrzení expertů by mělo v dalších letech docházet spíše k přívalovým dešťům, nebo bouřkám, než k dešťům zahradnickým.

sucho

Aktuální sucho

Aktuální sucho v povrchové vrstvě od 0 do 40 cm se nyní nevyskytuje. Situace v půdě od 40 do 100 je nyní z 82 % zcela nasycena. Pokud budeme sledovat situaci ohledně 0 – 100 cm je půdní sucho cca 4,5 % což je oproti začátku roku výrazný pokles.

Ať už za deště v posledních měsících může korona virus, nebo něco zcela jiného, se nejspíš nedozvíme. Každopádně můžeme být rádi, že deště doplnily hladiny řek a toků. O tom svědčí i stavy přehrad, které jsou zcela naplněny.

  • Jakou vybrat domácí čističku odpadních vod?
    Co je domácí čistička odpadních vod? Domovní čistírna odpadních vod (ČOV) je zařízení, které čistí odpadní vodu z domácností tak, aby ji bylo možné znovu využít nebo bezpečně vypustit do přírody. Jedním z pokročilých modelů na trhu je SBR MAD od společnosti Delfin, která svým provedením a funkcemi vyniká mezi konkurencí.
  • Sháníte geodeta pro svůj projekt?
    Geodetické podklady, jako jsou polohopis a výškopis, laserové skenování nebo 3D modely, tvoří základní kámen úspěšného stavebního projektu. Pro projektanty znamenají přesné a přehledné podklady nejen snadnější práci, ale i výraznou časovou a finanční úsporu. Představují data, která zobrazují skutečný stav terénu, budov nebo jiných objektů, a umožňují vytvoření plánů bez rizika nepřesností či chyb.
  • Vyklízecí práce po úmrtí: Praktické tipy a kroky pro hladký průběh
    Likvidace pozůstalosti po úmrtí blízkého je nejen náročné emocionálně, ale také prakticky. Pro mnoho lidí jde o nový a často stresující úkol. Tento článek vám přináší přehled kroků a praktických tipů, které vám mohou pomoci zvládnout celý proces efektivně a bez zbytečných komplikací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *