Co nahradí smrk a jaká je situace v českých lesích?

smrk

Co nahradí smrk a jaká je situace v českých lesích?

Kůrovec devastuje lesy napříč celou Českou republikou a způsobuje nenahraditelné škody. Co by mohlo nahradit smrk a jaká je současná situace?

Mnoho z nás už určitě poznalo, že lesy kolem nás se za poslední dobu dost změnily. Kůrovec řádí už druhým rokem a jehličnatých lesů čím dál více ubývá. Nejhůře na tom je samozřejmě smrk, který je díky kůrovci dočista zdecimovaný.

Proč je smrk nejvíce napadaný a proč je tak důležitý

Smrkové monokultury už jsou stále méně k vidění a nejspíše se jejich velké obnovy ani nedočkáme. Díky suchým rokům mají stromy méně energie a jsou tak osláblé. Skrz tyto špatné klimatické podmínky je smrk mnohem více napadaný škůdci. Můžeme si tak být jisti, že cena smrkového dřeva do budoucna poroste a bude méně k dostání. Skrz to, že smrk je jednou z hlavních dřevin dřevozpracujícího průmyslu, je potřeba jednat do budoucna.

Současná skladba lesů

V současné době stále převažují jehličnaté porosty a to díky minulému století, kdy se vysazovaly převážně jehličnany. Ať už za zdrojem energie, tak ve stavebnictví. Velké plus pro české lesy je, že i když jehličnatých lesů ubývá, listnatých naopak přibývá. V nižších polohách jsou zastoupeny spíše lesy habrové a bukové. S narůstající polohou jsou pak lesy jehličnaté.

smrk

Zajímavosti o smrku

Smrk patří do čeledi borovicovité a řadí se do něho 33- 40 druhů. Smrkové měkké dřevo je nepostradatelnou součástí dřevařského průmyslu. Ve většině případů dosahují smrky velkého vzrůstu. Jejich koruna je do kuželovitého tvaru a jejich dřevo obsahuje pryskyřičné kanálky.

 • Výborně dostupné v České republice
 • Pevné, pružné, lehké, měkké a dobře opracovatelné
 • Rychle hnije ve vlhkém prostředí, náchylné na houby a škůdce
 • Mnohostranné použití dřeva

Nezbývá, než doufat, že se situace ohledně kůrovce zmírní a lesy se budou opět zelenat a tyčit na našich krásných kopcích. Není hezčího pohledu, něž,  když kolem nás krajina vzkvétá.

 • Jak využít dýňová semínka
  Halloween je už za dveřmi a přijde čas dlabání dýní. Víte, jak využít dýňová semínka, které se na první pohled zdají být jenom odpadem na vyhození?
 • Oktoberfest – zajímavosti, které jste nevěděli
  Víte, co je Oktoberfest a co se zde děje kromě pití lahodného piva? Dnes si představíme zajímavosti, které jste o Oktoberfestu určitě nevěděli.
 • Svět bludišť v Drnholci
  Hledáte víkendovou zábavu pro celou rodinu na jižní Moravě? Pokud ano, tak zkuste nový svět bludišť, který vznikl nedaleko Pálavy, a to v obci Drnholec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *