Sucho v půdní vrstvě už se nevyskytuje

sucho

Sucho v půdní vrstvě už se nevyskytuje

Se suchem je konec, díky vydatným dešťům je půda zcela nasycena. Půdní sucho do jednoho metru je zcela zažehnáno a půda už nestíhá pobírat vodu.

Jen málo kdo by si začátkem roku myslel, že se během dvou měsíců změní půdní sucho do jednoho metru. Díky vydatným srážkám, které přinesl měsíc květen, a červenec se půda na většině území zcela nasytila. Mezi výjimky patří pouze Ústecký a Středočeský kraj, kde platí počínající sucho, ne však po celém území kraje. Některé místa jsou zcela v normálu a jedná se o výjimky.

Nasycenost půdy

Velkou zajímavostí je 100 % nasycení půdy v Jihomoravským kraji. Morava patří k nejvíce zasaženým oblastem ohledně sucha a každý rok se řadí mezi nejsušší. Letos je tomu však jinak a Jihomoravský kraj se nádherně zelená oproti jiným rokům. Příkladem je řeka Rokytná, která každý rok v Ivančicích vysychá právě díky špatným letním podmínkám. Letos i v tomto korytě však teče voda a to více než kdy jindy.

I když se v současné době voda v půdě doplnila, hrozí i tak sucho, které nejspíše s létem přijde. Největším problémem dle odborníků je zvyšující se teplota, která vede k většímu odpařování vody z krajiny. Ve směs naprší ve srážkách stejné množství vody jako jiné roky, jen se rychleji voda vypařuje. Proto je velice důležité, abychom s vodou uměli hospodařit a zadržovali jí v krajině. Dle tvrzení expertů by mělo v dalších letech docházet spíše k přívalovým dešťům, nebo bouřkám, než k dešťům zahradnickým.

sucho

Aktuální sucho

Aktuální sucho v povrchové vrstvě od 0 do 40 cm se nyní nevyskytuje. Situace v půdě od 40 do 100 je nyní z 82 % zcela nasycena. Pokud budeme sledovat situaci ohledně 0 – 100 cm je půdní sucho cca 4,5 % což je oproti začátku roku výrazný pokles.

Ať už za deště v posledních měsících může korona virus, nebo něco zcela jiného, se nejspíš nedozvíme. Každopádně můžeme být rádi, že deště doplnily hladiny řek a toků. O tom svědčí i stavy přehrad, které jsou zcela naplněny.

  • Drobná domácí elektronika
    Drobnou elektronikou je vybavena každá domácnost a do našeho života neodmyslitelně patří. Náhradní baterie a žárovky jsou základem v každém domě.
  • Začíná sezóna, čas vyrazit na moto a cyklo výlety. Kam, co a jak?
    Léto už je za rohem a počasí láká na moto a cyklo výlety. Zde jsou zajímavé typy, kam vyrazit.
  • Kratom
    Kvalita je jedna z věcí, kterou vyhledává každý z nás. V případě, že jste milovníky kratomu, tak pro vás máme typ, kde najdete vysokou kvalitu za super cenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *