Sucho v půdní vrstvě už se nevyskytuje

sucho

Sucho v půdní vrstvě už se nevyskytuje

Se suchem je konec, díky vydatným dešťům je půda zcela nasycena. Půdní sucho do jednoho metru je zcela zažehnáno a půda už nestíhá pobírat vodu.

Jen málo kdo by si začátkem roku myslel, že se během dvou měsíců změní půdní sucho do jednoho metru. Díky vydatným srážkám, které přinesl měsíc květen, a červenec se půda na většině území zcela nasytila. Mezi výjimky patří pouze Ústecký a Středočeský kraj, kde platí počínající sucho, ne však po celém území kraje. Některé místa jsou zcela v normálu a jedná se o výjimky.

Nasycenost půdy

Velkou zajímavostí je 100 % nasycení půdy v Jihomoravským kraji. Morava patří k nejvíce zasaženým oblastem ohledně sucha a každý rok se řadí mezi nejsušší. Letos je tomu však jinak a Jihomoravský kraj se nádherně zelená oproti jiným rokům. Příkladem je řeka Rokytná, která každý rok v Ivančicích vysychá právě díky špatným letním podmínkám. Letos i v tomto korytě však teče voda a to více než kdy jindy.

I když se v současné době voda v půdě doplnila, hrozí i tak sucho, které nejspíše s létem přijde. Největším problémem dle odborníků je zvyšující se teplota, která vede k většímu odpařování vody z krajiny. Ve směs naprší ve srážkách stejné množství vody jako jiné roky, jen se rychleji voda vypařuje. Proto je velice důležité, abychom s vodou uměli hospodařit a zadržovali jí v krajině. Dle tvrzení expertů by mělo v dalších letech docházet spíše k přívalovým dešťům, nebo bouřkám, než k dešťům zahradnickým.

sucho

Aktuální sucho

Aktuální sucho v povrchové vrstvě od 0 do 40 cm se nyní nevyskytuje. Situace v půdě od 40 do 100 je nyní z 82 % zcela nasycena. Pokud budeme sledovat situaci ohledně 0 – 100 cm je půdní sucho cca 4,5 % což je oproti začátku roku výrazný pokles.

Ať už za deště v posledních měsících může korona virus, nebo něco zcela jiného, se nejspíš nedozvíme. Každopádně můžeme být rádi, že deště doplnily hladiny řek a toků. O tom svědčí i stavy přehrad, které jsou zcela naplněny.

  • Proč zvolit pronájem dodávky?
    Pronájem dodávky vám může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Víte, kdy se vyplatí půjčení dodávky a na jaké příležitosti je využít?
  • Svatební šaty s vlečkou: Jedná se o vhodnou variantu pro vás?
    Existují nevěsty, které si svůj svatební den bez vlečky nedokáží představit. Je pro ně symbolem hojnosti a luxusu, který ke svatbě neodmyslitelně patří. Jsou tu naopak ale i takové, které vlečku ke svým svatebním šatům nechtějí. Podle čeho se rozhodnout, zda šaty s vlečkou budou tou pravou variantou pro vás? Na to vám odpoví článek od svatební krejčové KayaTheTailor.cz.
  • Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Co s tím?
    Staré kotle se vyznačují nehospodárným provozem a zvýšeným rizikem poruch. Podle aktuálního znění zákona o ochraně ovzduší bude od 1. 9. 2024 možné provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5. Starší, již nevyhovující kotle, bude tedy potřeba vyměnit za jiný zdroj tepla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *