Houby a zajímavosti, které o nich nevíte

houby

Houby a zajímavosti, které o nich nevíte

Internet se hemží úlovky z lesa a každý se chlubí nalezenými houby. Víte však, jakou největší lze u nás najít, nebo jak dlouho vydrží podhoubí?

Česká republika se řadí mezi největší houbaře vůbec a není ani divu, je to překrásný koníček. Není nad to, když jdete lesem a narazíte na překrásné praváky, které si po sléze doma připravíte na oběd či večeři. V následujícím článku si řekneme pár zajímavostí o houbách.

Největší houba v České republice

Mezi největší houby v ČR se řadí Vatovec obrovský neboli pýchavka. Tato houba se podobá kopacímu míči a má nádhernou bílou barvu. Dokáže v průměru dorůst až do jednoho metru a vážit až neuvěřitelné 4 kilogramy.

Houby a víno se nedoporučuje

Dle odborníků by se nemělo kombinovat víno s houbami. Houby pak v břiše společně s vínem kvasí a můžou hrozit nepříjemné křeče.

Podhoubí je držák

Podhoubí je velice odolné a v půdě vydrží i desítky až stovky let. Vždy čeká na vhodnou příležitost. Ideální podmínky jsou vlhko a teplo.

Zdraví prospěšné houby

Mezi takové se řadí Houževnatec jedlý nebo třeba hlíva ústřičná. Považují se za takzvané léčivé houby. Pozitivně působí na trávicí ústrojí, metabolizmus, nebo pročištění organizmu. Mezi další léčitelé se dle mykologů řadí dalších 80 druhů hub, které posilují imunitu.

houby

Růst huby

Houby se řadí mezi naprosté rychlíky, co se růstu týče. Pokud vyrazíte do lesa a narazíte na menší houbu, která bude mít okolo 4 cm, přijďte si pro ní následující den. Hříbky mohou za 24 hodin vyrůst až o 5 cm, takže platí pravidlo, kdo si počká, ten se dočká.

Historie hub

Pokud nahlédneme do historie, mohli bychom se vrátit až do 5. století před Kristem. Pojem mykologie zavedl a jako první využil M. J. Berkeley a to v roce 1836.

Češi jsou sběrači

Češi patří mezi největší sběrače hub a to dokazuje i počet kilogramů, které si každá domácnost ročně z lesů odnese. V průměru se jedná o 6 kilogramů hub na jednu domácnost.

Pokud se tedy chystáte do lesa, mějte na paměti, že je zapotřebí pořádný koš, nebo plátěná taška, kde se houby nezapaří. Nezbývá, než popřát úspěšný lov a dobrou chuť.

  • Levné barevné čočky
    Svět kontaktních čoček jde neustále dopředu a v dnešní době si můžete koupit jak kontaktní čočky, tak barevné čočky na nejrůznější příležitosti. Kontaktní […]
  • Proč koupit nafukovací vířivku
    Milujete chataření a čas strávený na chatě, je pro Vás to správné odreagování? Pokud ano, tak zvolte nafukovací vířivku, díky které se […]
  • Vybavení pro dřevozpracující průmysl
    Základem každé dílny by mělo být kvalitní vybavení, se kterým budete pracovat. Pokud sháníte kvalitu za super cenu, tak se obraťte na […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *