Cibule má blahodárné účinky na náš organizmus

cibule

Cibule má blahodárné účinky na náš organizmus

Cibule je osvědčená surovina při vaření a to už mnoho let. Víte však, že pravidelná konzumace má mnoho kladných účinků na vaše tělo a organizmus?

Cibule se používá v gastronomii už dlouhá léta a ne, jenom v ní. Obecně má velmi pozitivních vlastností, které prozpívají organizmu. Kromě neodolatelné chuti v pokrmech se také často používá při zdravotních problémech. Víte jaká cibule je na co dobrá a v čem Vám může pomoci?

Proč zrovna cibule?

Cibule se dá konzumovat syrová, pečená, nebo vařená a i přesto si udrží svojí specifickou chuť a vůni. Z pravidla se dělí na tři základní druhy.

 1. Žlutá
 2. Červené
 3. Bílá

Žlutá

Nejčastěji se můžeme potkat se žlutou cibulí, která se používá v gastronomii a v jiných odvětvích. Někdy se tomuto druhu říká také hnědá a to z důvodu hnědé slupky.

Červená

Tento druh má nádhernou purpurovou barvu, která Vás upoutá již na pohled. Velmi oblíbená je v salátech, sendvičích a jiných lehkých jídlech. Ve většině případech se můžeme potkat s červenou cibulí v syrovém stavu (studená kuchyně), nežli v tepelné úpravě. Její předností je jemnost a křupavost.

Bílá

Specifickou vlastností je malá štiplavost, takže při loupání se vyhnete slzení očí. Používá se při výrobě salsy, nebo je často využita v mexické kuchyni. Další časté použití je ve studené kuchyni.

cibule

Léčivé účinky cibule

Zelenina i bylinky mají v České kuchyni velké zastání a pozitivně působí na náš organizmus.

 • Díky vláknině, kterou obsahuje, zlepšuje trávicí trakt
 • Společně s medem tvoří směs minerálů a vitamínů, které napomáhají imunitnímu systému a snižují riziko onemocnění.
 • Pozitivně působí na naší kostru, proto se doporučuje při léčení artrózy.
 • Obsahuje antioxidanty a vitamín B a C
 • Velmi dobře působí proti tvorbě rakovinových buněk. Díky flavonoidu zamezuje bujení rakovinových buněk v plicích, vaječníku a hlavně v žaludku.
 • Cibule je také vhodná pro cukrovkáře, kdy pomáhá vyrovnat hladinu cukru v krevním oběhu.

Nadměrná konzumace není zdravá

Tak jako u ostatních potravin, platí také u cibule, že nadměrné užívání není vhodné. Může způsobit nadýmání a převážně pálení žáhy. Vždy si proto hlídejte, kolik cibule konzumujete, jak se říká – všeho s mírou.

 • Jak využít dýňová semínka
  Halloween je už za dveřmi a přijde čas dlabání dýní. Víte, jak využít dýňová semínka, které se na první pohled zdají být jenom odpadem na vyhození?
 • Oktoberfest – zajímavosti, které jste nevěděli
  Víte, co je Oktoberfest a co se zde děje kromě pití lahodného piva? Dnes si představíme zajímavosti, které jste o Oktoberfestu určitě nevěděli.
 • Svět bludišť v Drnholci
  Hledáte víkendovou zábavu pro celou rodinu na jižní Moravě? Pokud ano, tak zkuste nový svět bludišť, který vznikl nedaleko Pálavy, a to v obci Drnholec.

3 thoughts on “Cibule má blahodárné účinky na náš organizmus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *