Jaké houby jsou nejlepší na řízky?

houby

Jaké houby jsou nejlepší na řízky?

Jestliže rádi houbaříte, určitě byste měli vědět, jaké houby jsou to pravé na smažení. Pokud si nejste jisti, je tu pro Vás následující článek.

Každý rok v tomto období vyráží spousta lidí na sběr hub a to bez ohledu na to, zda houby jedí či nikoliv. Většina nadšenců sbírá pouze houby, které dobře zná a nemůže si je splést. Není ani divu, je dobré si z lesa odnést pouze ty houby, které dobře známe. V tomto případě není radno riskovat. Teď si ovšem představíme ty nejlepší houby, které je dobré usmažit na řízky.

Tři houby, které jsou přímo na řízek určeny

Každý z nás má jiné chuťové pohárky a proto bude na první místo řadit každý jinou houbu. My jsme však vybrali ty nejlepší, které by rozhodně neměli chybět na vašem talíři v podobě řízku.

  1. Pýchavka obrovská – někteří houbaři jí uvádí pod názvem Vatovec. Tuto houbu si nemůžete zásadně s ničím splést a to díky jejímu tvaru, který připomíná kopací míč. V průměru dosahují i přes deset a více centimetrů a mají krásnou bílou barvu. Pozor, jedlá je pouze tehdy, když je dužina bílá. Nejčastěji ji můžeme najít na pastvinách a jiných travnatých plochách.

  2. Hřib dubový a smrkový – patří do skupiny tzv. pravých hřibů a mnoho lidí ani jiné houby v lese nevyhledává. Pokud stojíte o pravou vůni hřibu, tyto houby jsou to pravé. Mnoho lidí je nevyužívá pouze na smažení, ale také na sušení. Díky jejich vůni vyniknou v jakémkoliv jídle, nejlépe se však hodí pod maso. Jak už sám název napovídá, rostou jak v listnatých tak v jehličnatých lesích (menší růst v borovicových lesích).

  3. Bedla vysoká – nejspíše nejznámější houba, ze které se dělají řízky. Díky její specifické chuti je skoro jednoznačnou jedničkou na smažení. Její specifické vlastnosti jsou dlouhá třeň a klobouk se specifickou hnědou skvrnou. Její nevýhodou je, že bedla dosti saje, proto při smažení pojme hodně oleje. Bedle se z pravidla nesuší, ale spíše se hned připravují k jídlu.
houby

Vždy když se vydáte na sběr hub, mějte na paměti, že v lese platí určitá pravidla, které se musí dodržovat. Dále byste na sběr hub měli jet vybavení košíkem, ať se Vám houby zbytečně nezapaří. Nezbývá, než popřát úspěšný sběr a pěknou procházku po lese.

One thought on “Jaké houby jsou nejlepší na řízky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *