Byty na prodej v Ostravě – propad poptávky tlačí ceny dolů. Je snad nejvyšší čas zbavit se investiční nemovitosti?

Byty na prodej v Ostravě

Byty na prodej v Ostravě – propad poptávky tlačí ceny dolů. Je snad nejvyšší čas zbavit se investiční nemovitosti?

Každý, kdo má byt na prodej v Ostravě, zřejmě pečlivě sleduje vývoj na zdejším realitním trhu. Jednoduše proto, aby byl tzv. „v obraze“. A dobře dělá. Z dostupných dat totiž jednoznačně vyplývá, že jsme svědky dlouho předpovídaného a mnohými navíc toužebně očekávaného zlomu. Ceny nemovitostí jdou po letech nepřetržitého růstu dolů. Pokud jste vlastníkem investičního bytu a uvažovali jste o tom, že se ho co nevidět zbavíte, měli byste rozhodně zbystřit! Převis nabídky nad poptávkou je totiž v Ostravě stále markantnější a je proto otázkou, jak silně se tato disproporce v nejbližších měsících ještě promítne do cen.

Je rozumné s prodejem neotálet? Nebo má smysl čekat, protože existuje šance, že se ceny zase brzy vrátí ke svému dřívějšímu růstu? A nebylo by nakonec nejlepším řešením nezbavovat se bytu vůbec?

Když máte byt na prodej v Ostravě a nemůžete se rozhodnout

Mít svůj byt dnes není žádná samozřejmost. Ne snad, že by to někdy zcela samozřejmé bylo, ale přece jen byly doby, kde si vlastní bydlení mohlo dovolit podstatně více Čechů. Ceny se za poslední roky dostaly tak vysoko, že je vlastní nemovitost pro mnohé z nás jednoduše nedostupná. Pořídili jste si v Ostravě byt tzv. na investici? Pak rozhodně patříte k té šťastnější a zejména movitější části tuzemské populace. Máte totiž nejen kde bydlet, ale peníze vám vystačily také na to, abyste je mohli investovat do další nemovitosti. Taková investiční nemovitost však občas přináší i starosti. A to zejména ve chvílích, kdy se situace na realitním trhu začne obracet, a byty zlevňují. A právě v takovém zlomovém okamžiku se s velkou pravděpodobností nyní nacházíme.

Přemýšleli jste, že svůj ostravský byt prodáte, protože se už dostatečně zhodnotil? Ale nyní, když poptávka není, co bývala, nemůžete sehnat kupce, který by byl ochoten zaplatit částku, která by vás uspokojila? Nevíte co dál? Nedokážete se rozhodnout?

Slevit nebo raději vyčkávat?

Nevíte, zda je rozumné byt prodat co nejrychleji a to i v případě, že budete nuceni udělat nějaký cenový ústupek? Nebo je prozíravější vyčkat, zda není aktuální dění na trhu s nemovitostmi pouze krátkodobým výkyvem? Vaše konečné rozhodnutí by mělo ovlivnit hned několik faktorů. Kromě toho, zda věříte odborným analýzám, z nichž je patrné, že mohou být byty brzy levnější klidně až o třetinu, záleží také na tom, kolik jste za nemovitost v minulosti utratili. Jde tedy jak o to, zda více méně souhlasíte s názorem odborníků, kteří se domnívají, že může být cenový pokles poměrně razantní, tak i o to, zda při aktuálním poklesu cen na celé investici vůbec vyděláte. Pokud vám předpovědi analytiků připadají věrohodné a pokud vás výsledná suma, kterou vám někdo nabídne, uspokojí, asi není proč váhat. Jestliže však máte o cenovém vývoji pochyby, zkuste počkat. A stejně tak raději vyčkejte v případě, kdy jste nemovitost koupili teprve nedávno, protože prodávat levněji, než jste nakoupili, nedává příliš smysl.

Nebo máte strach, že dalším čekáním ztratíte ještě víc? Pokud peníze nepotřebujete zcela nezbytně, zkuste celou investici pojmout docela jinak.

Byty na prodej v Ostravě

Za jaké částky jsou nabízeny byty (Ostrava – 12/2022)

DispozicePodlahová plocha (m2)PopisLokalitaCena v mil. Kč
1+kk23panel, 7.NP, družstevníPoruba1,18
2+kk48panel, 6.NP. družstevníHrabůvka1,7
2+155panel, 4.NP, energ. úspornéZábřeh1,59
3+kk66panel, 6.NP, družstevníFifejdy2,69
3+175Panel, 1.NP, lodžiePřívoz2,05

Kam kráčí trh s bydlením?

Tuzemský trh s bydlením se může vydat nejrůznějšími směry. Faktem ale je, že odborníků, kteří jsou skálopevně přesvědčení o výrazném propadu cen, neustále přibývá. Dalším vyčkáváním můžete tedy nepochybně tratit. Zkuste se však na věc podívat trochu jinak. Rezidenční nemovitosti budou ve většině našich měst, Ostravu nevyjímaje, pro mnoho lidí obtížně dostupné i v případě, že nyní dojde k jejich zlevnění. Stačí si prohlédnout inzerci na některém z realitních portálů a uvědomit si, jaké jsou finanční možnosti podstatné části zdejší populace. Nemluvě o tom, že hypotéky, které by cestu k vlastní nemovitosti mohly některým z nás trochu usnadnit, zřejmě hned tak brzy nezlevní. Co to znamená? Nepochybně to, že segment nájemního bydlení bude posilovat. Ono totiž stovkám tisíc lidí zřejmě ani nic jiného nezbyde, než smířit se s životem v pronájmu. A to je možná také příležitost pro vás. Pochopitelně v případě, že se přece jen svého bytu tak trochu nakvap nezbavíte.

Nemovitost na hodnotě neztrácí

Pronájem bytu může být rozumným řešením vašeho dilematu. Prodat či neprodat? Pojměte svou investici jako dlouhodobou, byt pronajměte a zatím si užívejte pravidelné činže. Každý, kdo má z podstaty své profese s nemovitostmi co do činění, vám totiž potvrdí, že byt, je-li o něj řádně pečováno, z dlouhodobého hlediska na hodnotě rozhodně neztrácí. Spíše naopak! Nedokážete se s případným prodejem rozhoupat? Zvolte dlouhodobou jistotu. Svůj ostravský byt pronajměte! A pokud se časem cenová hladina zvedne na úroveň, které neodoláte, můžete své rozhodnutí klidně přehodnotit.

Kdy jste si byt v Ostravě pořídili? Bylo to ještě před „velkým“ zdražováním nebo až v posledním půlroce?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *