Jak vyudit sýr

Jak vyudit sýr

Jak vyudit sýr

Pomalu ale jistě nastává sezóna uzení a v dnešním článku si ukážeme, jak vyudit sýr. Vše je velice jednoduché a zvládne to snad úplně každý.

Jak vyudit sýr – základy

Mnoho lidí si pokládá otázku, jak vyudit sýr a co je k tomu potřeba. Samozřejmostí je, že existuje nespočet způsobů, jak jde sýr vyudit. My si dnes ukážeme způsob, který je dle našeho názoru nejlepší. Tento způsob je jednoduchý a zvládne ho úplně každý. Jak vyudit sýr, tak pro Vás bude hračka a zaručeně se podělíte o tyto rady s kamarády a rodinou.

Vždy při výběru sýra mějte na paměti, aby se jednalo o opravdu mléčný sýr. Jeho součástí by neměly být žádné rostlinné složky. Z pravidla je ideální volbou eidam 30 %, či 45 %.

Jak vyudit sýr

Základní suroviny a věci na uzení:

 1. 1 kilogram sýru (eidam 30 %, či 45 %)
 2. 250 g šunky
 3. Ořechy
 4. Pepř celý
 5. Olivy
 6. Sušená rajčata
 7. Česnek
 8. Silonka
 9. Silný provázek
 10. Udírna
 11. Struhadlo, či stroj na nastrouhání
 12. Velká mísa

Suroviny, které jsme uvedli se dají různě kombinovat a bude jen na Vás, jaké máte chutě a jaký sýr si uděláte. Nemíchejte však všechny suroviny dohromady, je dobré si udělat sýrů více a zkusit tak různé chutě, než se pustíte do něčeho složitějšího. Samozřejmostí je také struhadlo na sýr (může být i stroj) a také udírna, kam sýr pověsíte.

Jak vyudit sýr – postup

Základem je si všechen sýr postrouhat a také nakrájet ingredience, která chcete do sýru dát. Mohou to být ořechy, sušená rajčata, šunka, celý pepř, či nejrůznější bylinky.

Jakmile budete mít ingredience promíchané v sobě, vezměte silonek a pořádně ho nacpěte. Nebojte se sýr do silonek pořádně utlačit, čím více, tím lépe. Poté silonku pořádně zavažte, a to těsně nad sýrem. Nechte provázek delší, ať se dá sýr dobře zavěsit.

Jak vyudit sýr

Jak vyudit sýr – doba uzení a zavěšování

Roztopte udírnu na zhruba 60 °C a poté vložte sýry, které máte v silonkách. Sýry by se neměly navzájem dotýkat. Při těchto stupních nechte v udírně zhruba 2 hodiny. Sýr se pomalu rozpustí a získá uzenou chuť. Poté přitopte na zhruba 80 °C a dejte si pozor, ať tuto teplotu nepřeskočíte. Nechte v udírně zhruba ještě 2 hodiny a sýr by měl být hotoví.

Jakmile je sýr hotoví, vytáhněte ho z udírny a nechte vychladnout. Ideální je ho dát třeba do garáže, či ho nechat venku, pokud je nižší teplota. Dávejte si však pozor, ať Vám ho nesní pes, či nějaká toulavá kočka.

Doufáme, že se Vám článek líbil a nyní budete vědět, jak vyudit sýr, snadno a rychle. Snad se podělíte o recept i se svojí rodinou a všem bude chutnat.

 • Kdy využít služeb architekta?
  Každý, kdo se chystá na rekonstrukci nebo na stavbu domu by měl využít služeb architekta. Ten vám může ušetřit nejen čas, ale i nemalé peníze.
 • Proč je důležité zajistit vašemu kávovaru pozáruční servis?
  Používáte pro přípravu kávy kávovar? Vlivem jeho používání dochází k opotřebení, zavápnění a zanesení trysek. Zajistěte mu odborný pozáruční servis.
 • Jak vybrat matraci?
  Výběr matrace může být velký oříšek a je potřeba být při výběru obezřetný. Na co si dát pozor, jaké matrace se kam hodí a proč zvolit potah?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *