Toaletu můžete splachovat dešťovou vodou. Jak na to?

Toaletu můžete splachovat dešťovou vodou. Jak na to?
Ceny vodného a stočného každoročně rostou – a když se nabízí jakákoliv možnost, jak za vodu ušetřit, měli bychom ji přivítat s otevřenou náručí. Málokdo však tuší, že kromě rozšířených úsporných opatření je možné částku na faktuře ponížit ještě o něco více – třeba až o třetinu. Napadlo vás někdy splachovat toaletu dešťovkou?
Na splachování připadá spousta pitné vody
Není tajemstvím, že toaleta při splachování „konzumuje“ významnou část celkové spotřeby vody v domácnosti. Denně se jedná o cca 30-40 % pitné vody, za což běžná čtyřčlenná rodina zaplatí zhruba pět set korun měsíčně. Ročně se tak jedná o tisíce korun, které by mohly zůstat v rodinné kase. A proč se bránit dešťovce, když je zadarmo, a navíc přispívá k udržitelnosti životního prostředí?
Problém tkví v byrokracii
Hlavním důvodem, proč se dešťová voda k splachování toalety a dalším činnostem využívá jen zřídka, je komplikovaná byrokracie. Aktuálně neexistuje jasná definice parametrů, které musí užitková dešťová voda splňovat. Povolení na stavbu domu využívajícího dešťovou vodu tak závisí pouze na stanovisku krajské hygieny, která se k projektům vyjadřuje individuálně.
V dohledné době by se tato situace mohla změnit, protože od začátku loňského roku je využití srážkové vody zakotveno v zákoně. Definice srážkové vody již byla zanesena a nyní „pouze“ stačí vytvořit konkrétní vyhlášku s parametry pro zajištění zdravotní nezávadnosti.

Jak dešťovku zachytávat a čistit?
Pokud jste se rozhodli, že dešťovou vodu využijete při splachování toalety (a případně k dalším účelům), budete si muset pořídit akumulační neboli retenční nádrž. Ta dešťovku uchová čerstvou a dostupnou po celý rok.
Nedílnou součástí retenční nádrže musí být filtrační mechanismus, který vodu pročistí od spadaných listů a větví, prachu a dalších nečistot.
Spoustu dalších informací ohledně zachytávání dešťové vody a jejího dalšího využití, jakožto i o výběru retenční nádrže, najdete na stránkách projekční kanceláře ZAKRA.
- Proč je důležité obklopovat se krásnými věcmi?Každý z nás se rád vrací do prostoru, který působí harmonicky, uklidňuje mysl a přináší radost. Estetika není jen o vizuálním dojmu – ovlivňuje naši náladu, produktivitu i vnitřní pohodu. Ať už jde o domov, pracovní prostředí nebo oblíbené předměty, které nás obklopují, jejich vzhled a atmosféra mají na naši psychiku větší dopad, než si často uvědomujeme.
- Svatba v přírodě: Proč jsou svatby na jižní Moravě čím dál populárnější?Plánujete svatbu a přemýšlíte o romantickém obřadu v přírodě? Není divu, že stále více párů dává přednost venkovní svatbě před tradičním obřadem v kostele nebo na úřadě.
- Temná minulost stavebních materiálů: Jak se bezpečně zbavit eternitu a azbestuV minulosti byl azbest považován za téměř zázračný materiál. Jeho odolnost vůči vysokým teplotám, ohni a chemikáliím z něj činila oblíbenou volbu ve stavebnictví, zejména v podobě eternitu.