Toaletu můžete splachovat dešťovou vodou. Jak na to?
Toaletu můžete splachovat dešťovou vodou. Jak na to?
Ceny vodného a stočného každoročně rostou – a když se nabízí jakákoliv možnost, jak za vodu ušetřit, měli bychom ji přivítat s otevřenou náručí. Málokdo však tuší, že kromě rozšířených úsporných opatření je možné částku na faktuře ponížit ještě o něco více – třeba až o třetinu. Napadlo vás někdy splachovat toaletu dešťovkou?
Na splachování připadá spousta pitné vody
Není tajemstvím, že toaleta při splachování „konzumuje“ významnou část celkové spotřeby vody v domácnosti. Denně se jedná o cca 30-40 % pitné vody, za což běžná čtyřčlenná rodina zaplatí zhruba pět set korun měsíčně. Ročně se tak jedná o tisíce korun, které by mohly zůstat v rodinné kase. A proč se bránit dešťovce, když je zadarmo, a navíc přispívá k udržitelnosti životního prostředí?
Problém tkví v byrokracii
Hlavním důvodem, proč se dešťová voda k splachování toalety a dalším činnostem využívá jen zřídka, je komplikovaná byrokracie. Aktuálně neexistuje jasná definice parametrů, které musí užitková dešťová voda splňovat. Povolení na stavbu domu využívajícího dešťovou vodu tak závisí pouze na stanovisku krajské hygieny, která se k projektům vyjadřuje individuálně.
V dohledné době by se tato situace mohla změnit, protože od začátku loňského roku je využití srážkové vody zakotveno v zákoně. Definice srážkové vody již byla zanesena a nyní „pouze“ stačí vytvořit konkrétní vyhlášku s parametry pro zajištění zdravotní nezávadnosti.
Jak dešťovku zachytávat a čistit?
Pokud jste se rozhodli, že dešťovou vodu využijete při splachování toalety (a případně k dalším účelům), budete si muset pořídit akumulační neboli retenční nádrž. Ta dešťovku uchová čerstvou a dostupnou po celý rok.
Nedílnou součástí retenční nádrže musí být filtrační mechanismus, který vodu pročistí od spadaných listů a větví, prachu a dalších nečistot.
Spoustu dalších informací ohledně zachytávání dešťové vody a jejího dalšího využití, jakožto i o výběru retenční nádrže, najdete na stránkách projekční kanceláře ZAKRA.
- Vyklízecí práce po úmrtí: Praktické tipy a kroky pro hladký průběhLikvidace pozůstalosti po úmrtí blízkého je nejen náročné emocionálně, ale také prakticky. Pro mnoho lidí jde o nový a často stresující úkol. Tento článek vám přináší přehled kroků a praktických tipů, které vám mohou pomoci zvládnout celý proces efektivně a bez zbytečných komplikací.
- Likvidace pozůstalosti a vyklízecí práce: Jak na efektivní vyklizení bytu a sklepu po úmrtíLikvidace pozůstalosti je činnost, která může být po ztrátě blízkého velmi náročná. Vyklizení bytu nebo sklepu často přináší emočně náročné okamžiky, zvláště pokud se setkáváme s věcmi, které nám připomínají zesnulého. V tomto článku se podíváme, jak proces vyklízení pozůstalosti pojmout efektivně, ať už plánujete vyklidit byt sami, nebo se rozhodnete využít profesionální vyklízecí služby.
- Nová okna jako cesta k úsporám za energieZásadní přestavba nebo celková rekonstrukce bytu či domu kvůli úsporám za teplo a energie? Renovovat bydlení stojí čas i peníze, přesto je možné vylepšit vzhled svého domova bez nutnosti zásadních stavebních úprav, a k tomu ještě ušetřit nemalé peníze za energie. Investice do nových plastových oken je poměrně snadným řešením, které splňuje oboje – zpříjemní bydlení, současně sníží účty za vytápění. Kdy se rozhodnout pro výměnu oken a jaká okna vybrat?