Houby a zajímavosti, které o nich nevíte
Houby a zajímavosti, které o nich nevíte
Internet se hemží úlovky z lesa a každý se chlubí nalezenými houby. Víte však, jakou největší lze u nás najít, nebo jak dlouho vydrží podhoubí?
Česká republika se řadí mezi největší houbaře vůbec a není ani divu, je to překrásný koníček. Není nad to, když jdete lesem a narazíte na překrásné praváky, které si po sléze doma připravíte na oběd či večeři. V následujícím článku si řekneme pár zajímavostí o houbách.
Největší houba v České republice
Mezi největší houby v ČR se řadí Vatovec obrovský neboli pýchavka. Tato houba se podobá kopacímu míči a má nádhernou bílou barvu. Dokáže v průměru dorůst až do jednoho metru a vážit až neuvěřitelné 4 kilogramy.
Houby a víno se nedoporučuje
Dle odborníků by se nemělo kombinovat víno s houbami. Houby pak v břiše společně s vínem kvasí a můžou hrozit nepříjemné křeče.
Podhoubí je držák
Podhoubí je velice odolné a v půdě vydrží i desítky až stovky let. Vždy čeká na vhodnou příležitost. Ideální podmínky jsou vlhko a teplo.
Zdraví prospěšné houby
Mezi takové se řadí Houževnatec jedlý nebo třeba hlíva ústřičná. Považují se za takzvané léčivé houby. Pozitivně působí na trávicí ústrojí, metabolizmus, nebo pročištění organizmu. Mezi další léčitelé se dle mykologů řadí dalších 80 druhů hub, které posilují imunitu.
Růst huby
Houby se řadí mezi naprosté rychlíky, co se růstu týče. Pokud vyrazíte do lesa a narazíte na menší houbu, která bude mít okolo 4 cm, přijďte si pro ní následující den. Hříbky mohou za 24 hodin vyrůst až o 5 cm, takže platí pravidlo, kdo si počká, ten se dočká.
Historie hub
Pokud nahlédneme do historie, mohli bychom se vrátit až do 5. století před Kristem. Pojem mykologie zavedl a jako první využil M. J. Berkeley a to v roce 1836.
Češi jsou sběrači
Češi patří mezi největší sběrače hub a to dokazuje i počet kilogramů, které si každá domácnost ročně z lesů odnese. V průměru se jedná o 6 kilogramů hub na jednu domácnost.
Pokud se tedy chystáte do lesa, mějte na paměti, že je zapotřebí pořádný koš, nebo plátěná taška, kde se houby nezapaří. Nezbývá, než popřát úspěšný lov a dobrou chuť.
- Vyklízecí práce po úmrtí: Praktické tipy a kroky pro hladký průběhLikvidace pozůstalosti po úmrtí blízkého je nejen náročné emocionálně, ale také prakticky. Pro mnoho lidí jde o nový a často stresující úkol. Tento článek vám přináší přehled kroků a praktických tipů, které vám mohou pomoci zvládnout celý proces efektivně a bez zbytečných komplikací.
- Likvidace pozůstalosti a vyklízecí práce: Jak na efektivní vyklizení bytu a sklepu po úmrtíLikvidace pozůstalosti je činnost, která může být po ztrátě blízkého velmi náročná. Vyklizení bytu nebo sklepu často přináší emočně náročné okamžiky, zvláště pokud se setkáváme s věcmi, které nám připomínají zesnulého. V tomto článku se podíváme, jak proces vyklízení pozůstalosti pojmout efektivně, ať už plánujete vyklidit byt sami, nebo se rozhodnete využít profesionální vyklízecí služby.
- Nová okna jako cesta k úsporám za energieZásadní přestavba nebo celková rekonstrukce bytu či domu kvůli úsporám za teplo a energie? Renovovat bydlení stojí čas i peníze, přesto je možné vylepšit vzhled svého domova bez nutnosti zásadních stavebních úprav, a k tomu ještě ušetřit nemalé peníze za energie. Investice do nových plastových oken je poměrně snadným řešením, které splňuje oboje – zpříjemní bydlení, současně sníží účty za vytápění. Kdy se rozhodnout pro výměnu oken a jaká okna vybrat?