Jak uskladnit jablka na zimu

jak uskladnit jablka

Jak uskladnit jablka na zimu

Urodilo se Vám letos velké množství jablek a teď přemýšlíte, jak uskladnit jablka? Neváhejte a přečtěte si pár rad, díky kterým jablka dlouho vydrží.

Každý, kdo má velkou zahradu, tak má určitě i dostatek jablek. Ovšem jablka je potřeba také uskladnit, aby vydržely až do jara a mohli jste během roku jíst. Díky uskladnění si udrží nejen vitamíny, ale také šťavnatost, kterou mají po utržení. Pokud nevíte, jak uskladnit jablka, tak pro Vás máme pár základních tipů.

Sklep je velkou výhodou, pokud se jedná o uskladnění

Sklep je ideální místo, kde můžete jablka uskladnit, je však dobré vybrat, ty správné odrůdy jablek. Ve sklepě by měla být během zimy stejná teplota, která by neměla kolísat. Ovšem tato teplota by se neměla dostat k nule, tím se jablka kazí. Ideální vlhkost ve sklepě je okolo 19 %, pokud je nižší, stačí umístit do sklepa kbelík s vodou. Pokud je vyšší, tak je dobré dát do sklepa suchý měch, či pálené vápno. To Vám pohltí přebytečnou vlhkost.

jak uskladnit jablka

Kontrola jablek během uskladnění určitě není na škodu

Jak uskladnit jablka do beden, je jedna z hlavních věcí. Jablka rozložte v jedné vrstvě, tak abyste je mohli lehce zkontrolovat pouhým okem a nemuseli je zbytečně předělávat. Během častého předělávání se mohou otlouct a začít hnít. Také nemíchejte odrůdy do sebe, protože každá odrůda má jinou dobu skladovatelnosti. Po 14 dnech je dobré jablka kontrolovat, abyste vyřadili napadené kusy. Také je dobré uskladnit jablka stopkou dolů a bubákem nahoru, tím vydrží déle a méně se kazí.

Čistota ve sklepě je základem dlouhé životnosti jablek

Než uskladníte cokoliv ve sklepě, ne jenom jablka, tak sklep pořádně vyčistěte. Vezměte všechny pavučiny, omyjte regály, bedýnky a pořádně ho připravte. Základem kvalitního uskladnění, je kvalitně čistý sklep.

Nedávejte kořenovou zeleniny a brambory společně s jablky

Nikdy byste také neměli míchat kořenovou zeleniny a brambory dohromady s jablky. Díky tomu se udrží skvělá vůně a chuť jablek. Jablka totiž pohlcují pach a rychle nasmrádnou.

jak uskladnit jablka

Uskladnění jablek bez sklepa

Jak uskladnit jablka bez sklepu je vždy zajímavá otázka. Ovšem jednoduchou volbou je využít prostředí, kde se drží nižší teplota. Ideální je tak balkón, zimní zahrada, skleník, nebo jiné místa. Musíte však častěji kontrolovat, zda jablka nehnijí.

Správné sklízení je základem zdravých jablek

Již při sklízení jablek, si musíte dát pozor na to, abyste s nimi zacházeli opatrně. Pokud Vám nějaké jablko spadne a potluče se, je lepší ho dát do štrůdlu, než do bedny na uskladnění. Jablko by začalo hnít skoro okamžitě a mohlo by nakazit ostatní jablka v bedýnce. Utrhněte jablko vždy se stopkou a tak, abyste ho nenarušili.

Pokud se budete řídit těmito zásadami, jak uskladnit jablka, tak nejen, že budou zdravá, ale také dlouho vydrží.

  • Kdy využít služeb architekta?
    Každý, kdo se chystá na rekonstrukci nebo na stavbu domu by měl využít služeb architekta. Ten vám může ušetřit nejen čas, ale i nemalé peníze.
  • Proč je důležité zajistit vašemu kávovaru pozáruční servis?
    Používáte pro přípravu kávy kávovar? Vlivem jeho používání dochází k opotřebení, zavápnění a zanesení trysek. Zajistěte mu odborný pozáruční servis.
  • Jak vybrat matraci?
    Výběr matrace může být velký oříšek a je potřeba být při výběru obezřetný. Na co si dát pozor, jaké matrace se kam hodí a proč zvolit potah?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *