Lógr z kávy už nikdy nebudete vyhazovat

kávy

Lógr z kávy už nikdy nebudete vyhazovat

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste využily lógr z kávy? Pokud ne, děláte velkou chybu, lógr má velké využití, o kterých jste nejspíše nikdy neslyšeli.

Češi patří k velkým zastáncům kávy a každý rok se v České republice vypije jen lehce pod světový průměr. Spotřeba na jednoho občana České republiky je zhruba 4,5 kg za rok. Proč tedy nevyužít odpad z kávy v podobě lógru na něco užitečného, místo vylévání do odpadu? To je otázka, kterou se dnes budeme zabývat.

Kde se vypije nejvíce kávy?

Mezi největší zastánce kávy patří bezvýhradně Finsko. Obyvatelé této země vypijí v průměru za rok 12 kg a jejich sousedé jsou na tom podobně. Druhou příčku obsazuje Švédsko a za ním hned Island. Ironií je, že země, které mají nejvyšší produkci kávy, se umístili v žebříčku celkem nízko oproti ostatním. Co je však, nejdůležitější je to, že lógr využívá jen malá část lidí a to díky tomu, že ani nevědí, jak moc je usedlina z kávy využitelná.

kávy

Na co se dá lógr využít a proč ho schovávat

1) Hnojení na zahradu

Mezi základní využití lógru patří bezesporu hnojení na zahrady. Pokud na Vaší zahradě rostou květiny, jako jsou kamélie, rododendrony, růže, nebo azalky, je pro ně káva to pravé. Stačí Vám pouze lógr smíchat se senem, slámou, nebo hnědými listy, abyste neutralizovali kyselost a poté rozsít kolem Vašich rostlin. Lógr dodá rostlinám dusík, draslík a také hořčík, který je důležitý pro zdraví rostliny. Dávejte si však pozor, lógr nedodá rostlinám všechno potřebné hnojivo, proto je důležité přidat i hnojivo na květ v podobě fosforu, či vápníku.

2) Zlepšení kompostu

Samotný lógr je velice bohatý na dusík a draslík a proto dokonale doplňuje kompletní kompost. Lógr z kávy láká důležitý hmyz, který kompostu dodává ty správné podmínky. Po přidání tak budete mít bohatý kompost, kterým můžete hnojit.

3) Kofeinové mýdlo

Jen málo kdo ví, že jde také kofein absorbovat přes kůži. Proto neváhejte a přidejte si lógr z kávy do mýdla. Nejen, že budete mít více energie, ale také prospěje Vaší kůži.

4) Lógr od kávy do vlasů

Pokud jste už vyzkoušeli mnoho šampónů a kondicionérů, které nezabírají, zkuste vyzkoušet lógr z kávy. Před použitím šampónu lehce vmasírujte lógr do vlasů a nechte působit. Poté vmasírujte šampón a důkladně omyjte. Vaše vlasy budou lesklejší a zdravější.

kávy

5) Svíčky z kávy

 Mnoho lidí si zakládá v zimních období na vonných svíčkách. Pokud milujete vůni kávy, určitě vyzkoušejte přimíchat do vosku trošku lógru. Po roztavení vosku smíchejte lógr a nechte zatuhnout. Poté je dobré nechat vosk odstát, aby se lógr pěkný rozložil ve vosku. Bude více intenzivní a více bude vonět. Zaručeně Vám provoní Váš domov a dodá příjemnou atmosféru.

6) Ochrana před škůdci

Mezi další kladné vlastnosti, jak využít kávu patří také ochrana před škůdci. Stačí smíchat lógr s pomerančovou kůrou a obsypat jím Vaše rostliny na zahradě. Během pár dní byste se měli dokonale zbavit menších škůdců, jako jsou mravenci, hlemýždi, nebo slimáci.

Pokud se rozhodnete využít některou z těchto rad, přejeme hodně úspěchů. Nebojte se, také pochlubit tím, jak Vám dané triky fungují. Mnoho úspěchů Vám přeje tým Fabala.cz.

  • Plesová Sezóna 2023/2024: Trendy v šatech a doplňcích
    Plesová sezóna je opět tady a přináší s sebou okouzlující svět módy, který se neustále vyvíjí. Letošní rok je ovlivněn návratem klasiky s moderním nádechem, což se odráží v trendech plesových šatů a doplňků. V čem tedy letos zaručeně zazáříte?
  • Ten nejlepší hovězí steak snadno a rychle
    Příprava hovězího steaku je uměním, které začíná výběrem správného masa. Kvalitní kus hovězího, ideálně ribeye nebo sirloin, je základem pro vynikající steak. Klíčovým faktorem je, aby maso mělo rovnoměrně rozložené tukové proužky, což zajišťuje jeho šťavnatost a plnou chuť. Jak si doma připravit ten nejlepší hovězí steak jako z restaurace?
  • Sladké Vánoce: Čokoládové a kávové dárky pro ženy
    Vánoce jsou za dveřmi a s nimi přichází ten příjemný, ale také nároční čas, kdy vybíráme perfektní dárky pro naše milované. Když přemýšlíme o dárcích pro ženy v našem životě – ať už jsou to dárky pro maminku, dárky pro babičku, dárky pro sestru, dárky pro přítelkyni nebo dárky pro nejlepší kamarádku – chceme vybrat něco, co oslaví jejich jedinečnost a udělá jim opravdovou radost. A co může být lepší než kombinace luxusní čokolády a vybrané kávy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *