Jak si vypěstovat avokádo u Vás doma

avokádo

Jak si vypěstovat avokádo u Vás doma

Máte rádi avokádo a patří ve vaší kuchyni mezi oblíbené ingredience? Pokud ano, tento článek Vám ukáže, jak si ho jednoduše vypěstovat u Vás doma.

Avokádo je v poslední době čím dál víc oblíbenější. V kuchyni se využívá na pomazánku, ale taky k hlavním chodům a dá se tepelně upravit. Hodně lidí ho uvítá také při grilování, jako přílohu. Většinou se zařazuje mezi ovoce, ovšem někdy můžete najít i zmínky o tom, že se řadí do zeleniny. Avokádo má sytě zelenou barvu a jeho hmotnost se pohybuje okol 150 – 1000 gramů.  Na jednom stromě může vyrůst až 100 avokád za rok.

Jak začít pěstovat avokádo

Základem pro pěstování avokáda, je pecka, tu z avokádu vyjmeme a důkladně jí očistíme. Do pecky vyřízneme 3 malé otvory, do kterých půjde vsunout špejle. Nachystáme si sklenici s vodou a napícháme do pecky špejle na třech stranách. Špejle se budou druhou stranou opírat hrany sklenice, čímž bude pecka vyset ve vzduchu a její konec se budou dotýkat vody ve sklenici. Díky tomuto procesu, se nám během několika dní rozjedou kořeny, které jsou základem pro růst avokáda. Vodu vždy po 5 dnech vyměňte, aby se zbytečně nekazila.

avokádo

Pozor: Vždy dbejte na to, aby se spodek pecky dotékal vody. Nikdy nedopusťte, aby pecka byla bez kontaktu s vodou a naopak, aby pecka nebyla celá zalitá vodou.

Jakmile bude sklenice dostatečně naplněná kořeny a z vrchní části pecky začne růst malý stonek, je tu impulz pro přesazení. Stačí si nachystat květináč s hlínou a pecku zasadit do hlíny tak, aby byly 2/3 pecky venku a zbytek ve hlíně. Poté se o avokádo staráme stejně jako o další pokojové rostliny. Dávejte si však pozor, v létě potřebuje avokádo o hodně více vody, než v létě. Je dobré ho pravidelně zalévat, ať má dostatek vody pro růst.

Jak se dále o růst avokáda starat

Toto ovoce je původně z tropických oblastí a proto má rád vyšší teploty. Ideální je pokojová teplota, nebo teplota od 20 °C víš. Rostlina má ráda vzdušnost, vlhkost (rozprašovač na rosení) a polo stín. Pokud chcete, aby byl stromek hezky rozvětvený, zastřihněte ho hned v zárodku. To znamená, že jakmile povyroste a udělá první lístky, je dobré ho zastřihnout hned na očkem (pupenem). Tím se Vám stromek rozvětví a vydá více ovoce. Dbejte však na to, aby byl řez čistý, je dobrý využít zahradnické, nebo jiné ostré nůžky.

avokádo

Co obsahuje avokádo

Avokádo je bohaté na fosfor, magnezium, draslík, ale také obsahuje spoustu vitamínů. Mezi vitamíny, které avokádo obsahuje, patří vitamín C, K, H, B3, E a B5. Zajímavé také je, že avokádo neobsahuje skoro žádný cukr, ale spíše je tučné.

Pozor si dejte, abyste avokádo nedávali svým mazlíčkům. Díky obsahu persinu, je prudce jedovatý pro papoušky, nebo jiné ptactvo, a nemělo by se podávat ani psům, či kočkám. Jejich snězení může vést až ke smrti.

Pokud dodržíte postup a bude se vašemu avokádu dařit, můžete se po 6-10 letech těšit na první sklizeň. I když toto rozmezí zní šíleně, určitě mě dáte za pravdu, že doma máte i mnohem starší rostliny, o které se staráte.

Přeji mnoho úspěchů v pěstování avokáda a také mnoho lahodných plodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *