Öresundský most spojující Švédsko s Dánskem

Öresundský most spojující Švédsko s Dánskem
Öresundský most je nejen technologickým skvostem, ale také velkým milníkem ve stavebnictví. Spojuje Skandinávský poloostrov s pevninskou Evropou.
Öresundský most
Tento most spojuje hlavní dánské město Kodaň se švédským městem Malmö. Jeho úkolem je snížit složité cestování mezi těmito státy a umožnit tak lidem jednoduché cestování. Most je unikátní dílo, které je rozdělené na 3 prvky. Prvním prvkem je vysutý most, který navazuje na umělý ostrov a poté se ztrácí v moři v podobě tunelu. Jedná se o úžasnou strojírenskou práci, která ohromí každého, kdo na Öresundský most pohlédne. Dříve byla celá doprava odkázaná na trajekty, na které se dlouho čekalo a doprava tak nebyla dostatečně efektivní.

Zajímavosti o Öresundském mostě
Ačkoliv se toto dílo může zdát, jako z jiného světa, tak opak je pravdou. Stavba mostu započala v srpnu 1995 a k jeho oficiálnímu otevření došlo 1. července 2000, a to ve 23 hodin večer. Tento den se však most otevřel pouze pro silniční provoz. Den na to, a to 2.července 2000 se most otevřel i pro první vlaky, které vyjely v 6:09 z Malmö do Kodaně. Ano čtete správně, tento most nemá pouze silnici, ale hned pod silnicí vede železnice, kde vlaky dosahují až 130 km/h. U kompletního otevření byli přítomni, švédský král Karel XVI. Gustav a také dánská královna Margrethe II.
Technické parametry mostu
Öresundský most je aktuálně druhý největší pevný most na světě. Je tvořený dvěma patry, a to pro silniční provoz v horním patře a pro železnici ve spodním patře. Celková délka je 16 km, přičemž ho tvoří 430 m dlouhý umělý poloostrov, tunel měřící 3,5 km, který je 10 metrů pod hladinou vody. Dále navazuje 4 km dlouhý umělý ostrov a 7845 m závěsný most. Most je zavěšený na dvou 204 m vysokých pylonech. V nejvyšším místě je vozovka až 57 m nad hladinou a pohled je opravdu dech beroucí.
Öresundský most – doprava
Most mezi Dánskem a Švédskem je aktuálně velmi využívaný a o tom svědčí i fakt, že ho využije na 17 tisíc automobilů denně a 280 vlaků. Jedná se tak o velmi důležitý dopravní uzel a denně ho využije desítky tisíc lidí.
Zajímavostí je, že tento nápad propojit Dánsko a Švédsko vznikl již v minulosti. Ovšem tehdejší doba nebyla na tokové úrovni jako dnes a muselo se tak se stavbou počkat. Oficiální dohoda o stavbě mostu byla podepsána až v roce 1991 a její zahájení bylo v roce v srpnu 1995. Na takové dílo potřebovali stavaři pouze 5 let a Česká republika by se tak měla učit. Nejen, že jde o famózní dílo, ale jde hlavně o praktickou stránku, díky které jsou obě země propojené.
- Jak využít dýňová semínkaHalloween je už za dveřmi a přijde čas dlabání dýní. Víte, jak využít dýňová semínka, které se na první pohled zdají být jenom odpadem na vyhození?
- Oktoberfest – zajímavosti, které jste nevěděliVíte, co je Oktoberfest a co se zde děje kromě pití lahodného piva? Dnes si představíme zajímavosti, které jste o Oktoberfestu určitě nevěděli.
- Svět bludišť v DrnholciHledáte víkendovou zábavu pro celou rodinu na jižní Moravě? Pokud ano, tak zkuste nový svět bludišť, který vznikl nedaleko Pálavy, a to v obci Drnholec.