Tajemství adventu a Vánoc: Kde se vzaly dárky?

Vánoční dárky

Tajemství adventu a Vánoc: Kde se vzaly dárky?

Čím dál chladnější dny a dlouhé večery nám dávají vědět, že se pomalu, ale jistě blíží nejkrásnější období v roce – čas adventu a Vánoc. Čas, kdy se rozsvěcují vánoční stromky a domovy zahalí vůně perníčků a vánočního punče. Advent je obdobím plným magického očekávání, rodinných setkání a oblíbených tradic, z nichž nejznámější je bezpochyby rozdávání dárků. Ale jak vlastně tento krásný zvyk vznikl?

Něco málo o adventu a Vánocích

Advent (z latinského slova „adventus = příchod“) začíná čtyři týdny před Štědrým dnem a v křesťanství znamená čekání na příchod Spasitele, tedy okamžik narození Ježíše Krista. V průběhu staletí se však adventní období stalo univerzálním symbolem očekávání Vánoc, a to bez ohledu na náboženské přesvědčení.

Samotný původ vánočních svátků sahá až do dávných předkřesťanských dob, konkrétně do oslav zimního slunovratu, kdy se dny začínají prodlužovat a slunce opět nabývá na síle. Oslavy tohoto období představovaly symbol naděje a znovuzrození a byly součástí mnoha starověkých kultur. S příchodem křesťanství pak slavnosti zimního slunovratu nahradily Vánoce, tedy oslavy narození Ježíše Krista.

Rozdávání dárků – tradice, která překonala čas

Když přemýšlíme o vánočních dárcích, často netušíme, že samotná tradice obdarovávání má též velmi zajímavou historii. V křesťanské tradici je obdarovávání inspirováno dary, které přinesli tři králové nově narozenému Ježíši. Nicméně zvyk vyměňovat si dárky během zimních svátků existoval i v mnoha starověkých kulturách dávno před příchodem křesťanství.

Vánoční dárky bývaly velmi různorodé, od těch dnešních se však zásadně lišily – v minulosti se nejčastěji darovalo například jídlo nebo oblečení. S příchodem industrializace a rozmachu obchodu v moderní době se dárky postupně staly mnohem rozmanitějšími a honosnějšími.

Sladké radosti Vánoc

Zvláštní kapitolu v historii vánočních dárků tvoří sladkosti – kromě tradičních vánočních perníčku je to pak hlavně čokoláda. Vánoční lízátka, čokoládové figurky a různé druhy cukroví se staly nedílnou součástí sváteční tradice. Jednou z nejoblíbenějších pochoutek, které lidé vkládají do vánočních punčoch a balíčků, jsou bezesporu rumové pralinky. Tyto lahůdky, plněné silnou a aromatickou náplní, přinášejí pocit luxusu a slavnostní atmosféry.

Hledáte-li ideální vánoční dárky pro rodiče, přátele či děti, s kvalitní čokoládou nikdy nešlápnete vedle. Čokoláda, zejména ta prémiová, je totiž ideálním dárkem, který potěší každého.

Vánoční pralinky

Kouzlo vánočních dekorací

Vánoční dárky, sladkosti a koledy jsou nedílnou součástí vánočních svátků, co ale dodává domovům tu pravou vánoční atmosféru? Rozhodně vánoční dekorace! Nejrůznější ozdoby, ať už tradiční nebo moderní, magická světýlka, barevné vánoční koule a ručně vyrobené ozdoby zavěšené na stromečku přinášejí pocit tepla a pohody. Vánoční dekorace jsou nejen výrazem našeho osobního stylu, ale také spojují generace v rodinných tradicích a příbězích, které se s nimi pojí. Ať už se jedná o dědičnou ozdobu nebo nový kousek, každá dekorace přináší kus vánoční magie do našich domovů.

  • Víte kam investovat peníze?
    Máte peníze k investování, ale nemůžete se rozhodnout, kam je dát zhodnotit? Pokud zvolíte jeden z těchto způsobů, tak rozhodně neprohloupíte.
  • Nejlepší narozeninové dárky pro muže
    Blíží se narozeniny vaší drahé polovičky a stále nevíte, co koupit? Pokud vsadíte na tyto tři osvědčené dárky, tak určitě nešlápnete vedle.
  • Co je EFT terapie a pro koho je vhodná?
    EFT je zkratka anglického termínu Emotional Freedom Techniques, což doslova znamená Techniky emoční svobody. Alternativní psychoterapeutická technika EFT je založena na teorii, že negativní emoce našeho těla jsou způsobeny poruchou energetického pole těla, nebo naopak, tyto emoce mohou tento stav vyvolat. Změny energetického systému a návratu k rovnováze dochází díky jemnému ťukání na akupunkturní body a souběžnému soustředění na pocity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *