Zajímavosti a tradice o pálení čarodějnic
Zajímavosti a tradice o pálení čarodějnic
Pálení čarodějnic, sahá daleko do minulosti a my se teď společně podíváme, proč se tento den u nás oslavuje a proč vůbec tento den vzniknul.
Každoročně připadá na 30. dubna pálení čarodějnic a je tomu tak už od nepaměti. V tento den se udělají velké vatry, vyrobí se čarodějnice a opékají špekáčky. Přesněji se této noci říká Valpuržina noc, která se odehrává z 30. dubna na 1. května. U nás se této noci říká filipojakubská noc.
Kde se vzalo pálení čarodějnic?
Jen těžko byste hledali, že pálení čaroděj pochází právě z České republiky. Tato tradice se k nám dostala z Německa a v polovině 19. století se dokonce i zakazovala. To platilo i při druhé světové válce, kdy se nemohli pálit ohně. Ovšem v dnešní době je již vše povoleno a oslavy tak probíhají ve velkém.
Tradice, kdy se rozdělávají ohně se dochovali dodnes. Vesnice, rodiny, ale i velká města chystají velké akce, při kterých se nachystá velká vatra, do které se zapíchnou ručně udělané čarodějnice. Tyto vatry jsou mnohdy obrovské a musí se tak dodržovat mnoho bezpečnostních zásad. Pálení ohňů by mělo odehnat čarodějnice a kompletní zlé síly od dané vesnice. Také lidé nosili i další předměty, u kterých si mysleli, že je ochrání. Mezi tyto předměty patřilo kapradí, hostie, či svěcená křída.
Popel z pálení čarodějnic
Tak jako je oheň v tento den posvátný, tak je i samotný popel z něho. Traduje se, že popel měl dodávat sílu a také zdraví. I proto se dodnes přes oheň skáče a lidé věřili v pevné a silné zdraví. Dříve se přes popel vedl i dobytek, který měl být po přejití zdraví a také plodný. Další věcí bylo pak rozprašování popele na své pole. To dodalo poli sílu a úroda byla vždy hojná.
Tajemná síla bylin
V minulosti se věřilo, že i byliny mají díky této noci silnější a magické účinky. Tyto byliny se museli natrhat během této noci a šlo o kopřivy, medvědí česnek, fialky, sedmikrásky, ale i kokoška pastuší tobolka, či devět sil. Pokud jste tyto byliny natrhali přímo na pálení čarodějnic, a to o půlnoci v pravý úplněk, tak měly největší moc. Velkou moc měl šeřík, který se nechával vysazovat před dvory, stavením, či zahrady a měl odehnat zlé duchy a magii.
Zajímavosti o pálení čarodějnic
V České republice údajně neexistovalo místo, kde by se čarodějnice pomazané mastmi slétaly. Dle údajů z knihy Magia Naturalis (česky Kladivo a čarodějnice), která vznikla v roce 1560 se udává, že mast, se vyráběla z mnoho věcí. Nejčastěji se vyráběly tyto masti z durmanu, topolového listu, aloe, z tuku nevinného hocha, rulíku, či kadidla. Podle dochovaných záznamů byly i v České republice nějaké sabaty. Jednalo se o Petrovy kameny v Jeseníkách, Haltrava v Chodsku, brdská hora Plešivec, či Beskydy.
Pálení čarodějnic, se u nás odehrávalo v Německém pohraničí, a to v Chomutově. V letech 1576–1615 bylo upáleno nejvíce žen. Ovšem k největšímu masivnímu upálení došlo v 17. století, kdy bylo na Slezsku upáleno až stovky osob. Dle knihy Český lidový a církevní rok, byl poslední inkviziční soud u nás v roce 1756 a to v jihočeském lobkovickém panství.
Lidé také věřili, že musí nakrmit dobytek a uklidit chlév dříve, něž zapadne 30. dubna slunce. Následně pak chlév dobře zavřeli a čarodějnice s tam tak nedostali. Déle pak přišli lidé s tím, že na neviditelné čarodějnice platí, vyhazovat zapálená březová košťata do vzduchu. Ti, co se báli ohně nepříjemně řinčeli nástroji a dělali nepříjemné zvuky, které měly čarodějnice zahnat.
O tom, zda nějaké tyto tradice na čarodějnice zabrali se nejspíše už nedozvíme. Ovšem vědět, něco této tradici není nikdy na zbyt a doufám, že se Vám článek líbil.
- Vyklízecí práce po úmrtí: Praktické tipy a kroky pro hladký průběhLikvidace pozůstalosti po úmrtí blízkého je nejen náročné emocionálně, ale také prakticky. Pro mnoho lidí jde o nový a často stresující úkol. Tento článek vám přináší přehled kroků a praktických tipů, které vám mohou pomoci zvládnout celý proces efektivně a bez zbytečných komplikací.
- Likvidace pozůstalosti a vyklízecí práce: Jak na efektivní vyklizení bytu a sklepu po úmrtíLikvidace pozůstalosti je činnost, která může být po ztrátě blízkého velmi náročná. Vyklizení bytu nebo sklepu často přináší emočně náročné okamžiky, zvláště pokud se setkáváme s věcmi, které nám připomínají zesnulého. V tomto článku se podíváme, jak proces vyklízení pozůstalosti pojmout efektivně, ať už plánujete vyklidit byt sami, nebo se rozhodnete využít profesionální vyklízecí služby.
- Nová okna jako cesta k úsporám za energieZásadní přestavba nebo celková rekonstrukce bytu či domu kvůli úsporám za teplo a energie? Renovovat bydlení stojí čas i peníze, přesto je možné vylepšit vzhled svého domova bez nutnosti zásadních stavebních úprav, a k tomu ještě ušetřit nemalé peníze za energie. Investice do nových plastových oken je poměrně snadným řešením, které splňuje oboje – zpříjemní bydlení, současně sníží účty za vytápění. Kdy se rozhodnout pro výměnu oken a jaká okna vybrat?