Velikonoce a jejich zvyky a tradice

Velikonoce

Velikonoce a jejich zvyky a tradice

Velikonoce zná každý z nás a těší se na ně převážně děti. Ovšem víte, proč se dodržují některé tradice a jaký mají vůbec v dnešní době význam?

Velikonoce vnímá mnoho lidí hlavně jako záminku nebýt v práci a také si dát nějaký ten alkohol. Díky prodlouženému víkendu je volno jak na Velikonoční pondělí, tak na Velký pátek. Ovšem Velikonoce sahají mnohem hlouběji, než se na první pohled zdá. Jejich historie sahá až do roku 325, kdy se poprvé začaly Velikonoce slavit. Nyní se podíváme, jaké tradice a zvyky se dochovaly až do dnes.

Historie Velikonoc

Velikonoce neboli Zmrtvýchvstání Páně, se začalo slavit již v roce 325. V tomto roce začali Evropané slavit příchod jara a zároveň prosadili víru v Evropě. Také je příchod jara oslavován s ožíváním přírody, kdy začíná výsadba a setí.

Velikonoce

Zelený čtvrtek

Mnoho lidí v dnešní době vidí zelený čtvrtek stejně a to zelené pivo a také špenát na oběd. Ovšem zelený čtvrtek není jen o pivu a jídlu, ale má své opodstatnění. Zelený čtvrtek by měl připomínat poslední Ježíšovu večeři na rozloučenou. Šlo o den odpuštění, kdy se hříšníci opět přijímali mezi věřící. Hospodyně v tento den vstali již před východem slunce a to aby odnesli smetí na křižovatku cest a to proto, aby se v domě nedržely blechy. Dále se pak zvonilo na hmoždíř, aby v domě nezůstaly žádné myši. Zelený čtvrtek právě proto, že se v domácnostech jedno pouze zelí, špenát a také hrách, díky kterému jste byli po celý rok zdraví. Dále se pak v tento den selo a to proto, že to co se zaselo tento den, mělo hojnou úrodu a dařilo se mu.

Velký pátek

Velký pátek je na Velikonoce svátek a mají tak všichni volno. Tento den je proto, že se slavila Ježíšova smrt. V tento den by se neměly dělat žádné domácí práce, nemělo by se péct a ani zametat, či vynášet smetí. Také byste v tento den neměli nikomu nic půjčovat, přijímat dary, či něco darovat. Půjčená věc by mohla domů přinést neštěstí a pohromu.

Bílá sobota

Bílá sobota je opakem Velkého pátku a ba naopak se musí před Velikonocemi uklidit, upéct a také vše připravit. V tento den se také malují vajíčka a to v barvách, které by měly symbolizovat život. Nejčastější barvy jsou žlutá, zelená, červená, ale také černá. Ovšem na barvy se v dnešní době moc nehledí a mnoho z nich je jiné bravy.

Velikonoční neděle

Velikonoční neděle patří k největším svátkům křesťanů. V tento den vyráželi lidé do kostela, kde si nechali posvětit beránka, nebo mazanec, který pak doma jedla celá rodina. Tento mazanec, či beránek se také roztrousil po poli, či se házel do studně. Lidé věřili, že posvěcený beránek, či mazanec, byl zárukou dobrého roku plného úrody.

Velikonoce

Velikonoční pondělí

Tento den, již každý zná moc dobře a to, že kluci vyrážejí na holky s pomlázkou. Ovšem dříve vyráželi kluci velmi brzy a to aby stihly holky ještě před kostelem. Za vyšlehání dostali od holek vajíčka, o která v odpoledních hodinách hráli nejrůznější hry. Poté je doma snědli, či udělali vajíčkovou pomazánku.

Velikonoční triduum

V křesťanství se berou převážně tři dny a to od Zeleného čtvrtka od večeře, až po Velikonoční neděli. Tato křesťanská liturgie symbolizuje utrpení, smrt a zmrtvýchvstání Páně.

Ačkoliv, už se mnoho tradic v dnešní době nedrží, tak furt nějaké zůstávají. Ať už dodržujete jakékoliv, tak mějte na paměti, že rodina a rodinná pohoda je ten největší dar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *