Sušené tyčinky z mleté vepřové kotlety

sušené tyčinky z mleté vepřové kotlety

Sušené tyčinky z mleté vepřové kotlety

Každý z nás určitě ví, o co se jedná, když se řekne Jerky. Ovšem zkusili jste někdy vyzkoušet udělat sušené tyčinky z mleté vepřové kotlety?

Každý z nás propaguje jiné uzené, jiné sušené maso a každý má svůj osobitý recept, na který nedá dopustit. Na světě je nespočet receptů a nejlepší je vždy ten, který si doladíte vy sami. Ovšem až zkusíte udělat sušené tyčinky z mleté vepřové kotlety, tak si je zamiluje.

Časová náročnost sušených tyčinek:

 1. Příprava na tyčinky – 1 hodina
 2. Doba naložení – 12 hodin
 3. Doba sušení – 4,5 – 5 hodin
sušené tyčinky z mleté vepřové kotlety


Suroviny potřebné na sušené tyčinky z mleté vepřové kotlety:

 1. Vepřová kotleta, nejlépe libová (1000 g)
 2. Římský kmín 10 g
 3. Mleté chilli 8 g
 4. Sušený česnek (nejlépe domácí) 15 g
 5. Sójová omáčka (Kikkoman) 0,6 cl
 6. Wolcesterová omáčka 0,3 cl
 7. Praganda 6 – 12 g
 8. Mletá paprika sladká 55 g
 9. Čubrica 12 g

Koření se samozřejmě dá měnit a bude jen na Vaší chuti, co si přidáte, či odeberete. Ovšem dejte si pozor na pragandu, vždy zamíchejte maso do sebe s kořením a až po tom, co směs ochutnáte, přidejte pragandu. Tato sůl je agresivní a je potřeba, abyste to s ní nepřehnali. Tyčinky z mleté vepřové kotlety by byly potom moc slané.

Jak postupovat

Hlavní je očistit samotné maso a to od tuku a blan. Dejte si na očištění záležet, pokud necháte hodně blan a tuku, mohli by se tyčinky rozpadat a nebyly by tak dobré. Po očištění následuje mletí masa. Mletí provádějte na střední šajbě a to alespoň 3x dokola. Pokud pomelete víckrát, tak se nic nestane, ale ba naopak, budou sušené tyčinky z mleté vepřové kotlety jemnější.

Po umletí přidáme všechno koření, omáčky a pořádně zamícháme. Poté přijdete pragandu a pořádně promíchejte znovu. Jakmile budete mít všechno důkladně promíchané, tak dejte přes misku potravinářskou fólii a vložte směs do lednice. V lednici necháme odležet 12 hodin přes noc.

sušené tyčinky z mleté vepřové kotlety

Po vytažení, nechte chvilku v pokojové teplotě, maso se pak lépe vytlačuje. Nachystejte cukrářský pytlík a můžete ho naplnit směsí. Nachystejte si plech s pečícím papírem a poté můžete začít vytlačovat směs na plech. Hady si udělejte, jak chcete dlouhé, to záleží pouze na Vás.

Sušit můžete buď v troubě, nebo v sušičce. Sušení v horkovzdušné troubě trvá cca 4,5 – 5 hodin a to při 55-60°. U sušičky to stejné, s tím, že sušička pojede na tuto danou teplotu. Potom nechte sušené tyčinky z mleté vepřové kotlety vychladnout a můžete jíst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *