Výsadba ovocných dřevin

výsadba

Výsadba ovocných dřevin

Podzim je jeden z nejhezčích období roku a to díky pestrosti a zbarvení listí a zahrad. K podzimu se však váže i výsadba ovocných stromů a jiných dřevin.

Podzim je obdobím sklizně, ať už to platí pro ovoce, vinnou révu, ořechy či jiné plody, co daný rok urodí. Stromy pomalu ale jistě trousí svoje zbarvené listí a všude je slyšet šumot a chrastění. Zahrádky se připravují na zazimování a s tím souvisí také výsadba nových ovocných stromů.

Koupě nových dřevin a jejich výsadba

Pokud se chystáte obdařit svojí stávající zahradu novými dřevinami, je teď ten správný čas. Podzim je naprosto vyhovující pro výsadbu ovocných stromů či keřů.

Nákupu nových dřevin věnujte zvýšenou pozornost, je důležité nakupovat od osvědčených prodejců a ve vysoké kvalitě. Pozor si dejte především na dobrý stav kořenů, ty musí být hojně rozrostlé a bez známek nemoci. Vždy si vyberte strom/keř, který má nejbohatší kořenový systém.

výsadba

Proč výsadba na podzim?

Výsadba na podzim má svoje opodstatnění a i přes negativní názory byste měli zvolit právě tuto volbu.

V dřívější době se výsadba doporučovala na jaře, mezi březnem a dubnem, tato teorie, se však v praxi neosvědčila a to z důvodu toho, že keře a stromy se sází do hloubky 20 – 40 cm. Díky této hloubce se od výsadby na jaře opustilo a to z důvodu toho, že v této hloubce je zem příliš zmrzlá a nesvědčí kořenovému systému. Dřeviny se však ujmout mohou, je tady však menší pravděpodobnost než na podzim.

V říjnu či listopadu je zemina v hloubce 20 – 40 cm stále dost prohřátá a zajistí výborné podmínky pro uchycení nových stromů. Pokud dojde na ranní mrazíky, zemina zamrzne pouze do hloubky 2-4 cm, což by zdaleka nemělo ohrozit kořenoví systém a dřeviny by se měli ujat.

Dokončení výsadby

Než samotný strom či keř dáme do předem nachystané jámy, je potřeba sestřihnout kořeny, aby byly čisté. Sestřihnout můžete také po výsadbě korunu, ta vždy vyroste a zesílí.

Pokud si s novou výsadbou vyhrajete, dle těchto bodu, můžete se na jaře těšit na nově rozkvetlé dřeviny na vaší zahrádce.

  • Plesová Sezóna 2023/2024: Trendy v šatech a doplňcích
    Plesová sezóna je opět tady a přináší s sebou okouzlující svět módy, který se neustále vyvíjí. Letošní rok je ovlivněn návratem klasiky s moderním nádechem, což se odráží v trendech plesových šatů a doplňků. V čem tedy letos zaručeně zazáříte?
  • Ten nejlepší hovězí steak snadno a rychle
    Příprava hovězího steaku je uměním, které začíná výběrem správného masa. Kvalitní kus hovězího, ideálně ribeye nebo sirloin, je základem pro vynikající steak. Klíčovým faktorem je, aby maso mělo rovnoměrně rozložené tukové proužky, což zajišťuje jeho šťavnatost a plnou chuť. Jak si doma připravit ten nejlepší hovězí steak jako z restaurace?
  • Sladké Vánoce: Čokoládové a kávové dárky pro ženy
    Vánoce jsou za dveřmi a s nimi přichází ten příjemný, ale také nároční čas, kdy vybíráme perfektní dárky pro naše milované. Když přemýšlíme o dárcích pro ženy v našem životě – ať už jsou to dárky pro maminku, dárky pro babičku, dárky pro sestru, dárky pro přítelkyni nebo dárky pro nejlepší kamarádku – chceme vybrat něco, co oslaví jejich jedinečnost a udělá jim opravdovou radost. A co může být lepší než kombinace luxusní čokolády a vybrané kávy?

One thought on “Výsadba ovocných dřevin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *